Износителите на текстил: 90% от вноса на дрехи от Турция са с фалшиви документи
София СИМЕОНОВА
Евтини китайски облекла заливат българския пазар и подбиват цените на родното производство, оплакаха се преди дни от Асоциацията на износителите на облекло и текстил. Азиатският текстил минава като внос от Турция и Гърция заради нулевите мита за тези две страни.
Гърция ползва преференцията като член на ЕС, а с Турция имаме споразумение за свободна търговия. Вносителите на азиатска стока спестяват митата, като се снабдяват с фалшиви евросертификати от тези две страни. Евросертификатите удостоверяват страната на произход. Според митнически експерти те могат да се купят от всяка книжарница, а
подправеният печат струва 50 лв.
Турция също издава евросертификати, независимо че още не е член на ЕС, защото е подписала международна митническа спогодба.
Ако се декларираше истинската страна на произход - например Китай, вносителят трябва да плаща над 20% мита.
В бюджета не постъпва ефективно и ДДС, твърдят експертите. Това става, като в схемата например се включи строителна фирма, на която по електронен път й се превежда ДДС. В този случай държавата й го оставя по сметката и така в бюджета не влиза нищо.
Дори да се плаща ДДС, то се начислява по занижени цени. От Турция се вкарват дънкови якета на цени най-много 4 евро за брой и дънкови поли за 2,80 евро. Долнища от анцунг и басмени рокли се декларират по 1 евро.
Тениските са по 51-61 евроцента
Бикините и боксерките се вкарват по 30 евроцента. Обувки от естествена кожа се декларират за 15 лв., а чехлите - по 1-1,50 лв. Тези цени са максималните, по които се вкарва турска стока. Трикотажът от Далечния изток е на двойно по-ниски цени. Всички знаем, че после тези стоки се продават 5-10 пъти по-скъпо по базарите и магазините.
По груби сметки около 90% от вноса на стоки за масова употреба като обувки и облекла от Турция са с фалшиви документи. От тази страна у нас влизат средно по 40 камиона на седмица. Ако всеки е натоварен със стока за 20 000 лв., при редовен внос трябва да плати 10 000 лв. мита и ДДС. С фалшивия евросертификат митата се спестяват и така остават само 4000 лв. ДДС. Така заради спестените 6000 лв. мита при 40 камиона
хазната губи по 240 000 лв. на седмица
Турският внос с фалшиви документи трудно може да се хване от нашите митничари. Обикновено текстил и трикотаж оттам се вкарват в едноосни камиони и турците ги пускат по трасето за леки коли. Така на турската митница не остават документи за този износ, което затруднява насрещните проверки. За да се направи такава проверка, нашите митничари пращат копие от документите на фирмата вносител, а турските им колеги ги препращат до тяхната търговско-промишлена палата. След месец оттам идва отговор дали изобщо е осъществяван износ с такива документи. Досега са проверявани седем фирми и за всичките отговорът е бил, че те никога не са правили износ от Турция.
Много по-лесно е да се засече вносът с фалшиви документи от Гърция. Механизмът там обикновено е
реекспорт със смяна на документи
Например пристига кораб с китайски трикотаж, стоката се разтоварва в безмитна зона. После се товари на камион и с фалшива износна декларация и фалшив евросертификат се вкарва в България като гръцка. Нашите митничари могат да хванат измамата, като служителите на Кулата просто отскочат отвъд бариерата на Промахон, където този износ е записан като китайски стоки.
Но най-лошото е, че дори да те хванат за внос с фалшиви документи, това деяние ще се води митническа измама, а не контрабанда, въпреки че ощетяването на фиска е едно и също. Но пък разликата е драстична по отношение на наказанията. По Наказтелния кодекс за контрабанда може да се лежи и до 6 г. в затвора. Отделно по Закона за митниците стоката и превозното средство се отнемат в полза на държавата и се налага глоба от 50 до 150% върху митническата стойност.
За митническа измама провинилите се могат да се отърват с нищожни глоби. Затова в последно време вносът на вдигната бариера от Турция почти е спрял, защото това се води контрабанда, за която наказанието е много по-сурово. Вносителите вече използват далеч по-рафинирания метод с фалшиви документи, за който глобата е смехотворна. И това няма да се промени, докато и митническата измама не се криминализира и за нея също не се лежи в затвора, твърдят експерти.
Архив
/
Износителите на текстил: 90% от вноса на дрехи от Турция са с фалшиви документи