Брюксел реши, че производителите на дрехи и обувки в ЕС ще трябва да поемат разходите за тяхното рециклиране, съобщиха за Money.bg от българското представителство на Европейският парламент. До решението се стигна тази седмица след окончателните разпоредби на Рамковата директива за отпадъците в общността.

На практика Съветът на ЕС и Европейският парламент постигнаха съгласие относно предложението на Европейската комисия от 2023 година за намаляване на разхищението на храни и за определяне на нови правила за текстилните отпадъци.

Само 2% от закупения у нас текстил се рециклира

Само 2% от закупения у нас текстил се рециклира

У нас няма организация по оползотворяването му

Какво се променя?

Производителите на текстилни изделия и модни марки вече ще носят отговорност за своите отпадъци чрез въвеждане на такса за финансиране на тяхното събиране и третиране. Годишно в ЕС се генерират 12,6 милиона тона текстилни отпадъци, затова ЕП подчертава, че "борбата със свръхгенерирането на текстилни отпадъци и практиките на бързата мода е от ключово значение за опазването на околната среда".

Снимка 612859

Източник: iStock

С изменената Рамкова директива за отпадъците всяка държава членка ще създаде своя собствена схема за разширена отговорност на производителя за текстилни и обувки. В рамките на тези схеми производителите на текстилни изделия ще допринесат за управлението на използваните и отпадъчните текстилни изделия.

Като отговарят за края на жизнения цикъл на продуктите, които продават, производителите ще бъдат насърчавани да проектират по-дълготрайни текстилни продукти, които са по-лесни за повторна употреба, поправка и рециклиране. Този принос също така ще насърчи инвестициите в капацитет за разделно събиране, сортиране, повторна употреба и рециклиране. Това ще допринесе за създаването на кръгова икономика за текстилните изделия.

Новите правила се борят и с незаконния износ на текстилни отпадъци. Чрез ясно определяне на това какво представляват "отпадъци" в сравнение с "повторно използваеми" текстилни изделия, сортирането ще се извършва преди изпращането на използвания текстил. Тази мярка допълва новата, която гарантира, че текстилните отпадъци се изнасят само когато могат да бъдат управлявани по екологично устойчив начин.

За период от една година в ЕС се изхвърлят следно отпадъци в размер на 16 кг на глава от населението. От тях само 1,95 милиона тона се събират разделно.

Преговарящите се съгласиха да въведат цели и за намаляването на хранителните отпадъци, които да бъдат постигнати на национално ниво до 31 декември 2030 година.

Цените при българската текстилна индустрия "замръзнаха" или как китайските стоки и еврорегулациите спъват сектора

Цените при българската текстилна индустрия "замръзнаха" или как китайските стоки и еврорегулациите спъват сектора

Бизнесът с дрехи и обувки в България генерира между 2 и 3 милиарда лева оборот годишно