Българското дружество за защита на птиците, една от най-влиятелните наши екологични организации, заема позиция, че Калиакра и Емине са орязани от Натура 2000 заради инвестиционни намерения.

По развитието на събитията около приемането на мрежата НАТУРА 2000, коeто news.bg и money.bg обстойно проследиха, се убеждаваме, че орнитолозите са прави. Това означава, че големият сив бизнес у нас има превес при взимането на решения с общонационално значение, каквото е опазването на българската природа. Надеждата на екологичните организации сега е в международните природозащитни институции.

Както стана печално известно, вчера на заседание на Националния съвет по биологично разнообразие бяха разгледани 44 предложения за зони от Натура 2000, отложени по-рано от МС, като границите им бяха дадени за прецизиране от експерти на БАН.

Експертите от БАН са си свършили работата така, че от зоната Калиакра са отнети 5286 ха земеделски земи в терени, за които е планирано изграждане на ветроенергийни паркове.

Не сме забравили и проекта за строителство на увеселителен курорт в арабски стил в непосредствена близост до историческия и природен резерват.

От Емине се изключват 2206 ха крайбрежни територии от Влас до Ахелой, които са с приети устройствени планове, т. е. вече са застроени с курортни комплекси.

По скандален начин и с безумни мотиви Съветът отхвърли Рила-буфер по Директивата за местообитанията, въпреки предложението на БАН, зоната да остане и то в първоначалните си граници. В рамките на зоната има два проекта за ски курорти - Супер Боровец и Езерата-Паничище-връх Кабул.

Решението на НСБР обяви на пресконференция след заседанието зам.-министърът на околната среда и водите Йордан Дардов като обобщи, че от 26 зони за птиците, 24 са приети в предложените граници. На три зони по директивата по  местообитанията също са нанесени корекции, без промени са приети 15. Общо зоните по двете директиви у нас са 342, а площта на мрежата заема 33,8% от територията на страната.

Окастрените по Директивата за птиците зони са от изключително значение. Изключването на земеделските земи от зона Калиакра е зелена светлина за строителството на ветрогенератори в участъка между Каварна и резерват Калиакра. Това място от векове е миграционно трасе на прелетните птици, ключово е и за храненето на  мигриращи грабливи птици и редица видове, застрашени на ниво ЕС.

Експертите от БАН декларираха пред медиите, че предложените от тях граници ще осигурят опазването на мигриращите през Калиакра птици и орязването им няма да намали значимостта на зоната. На пресконференцията не се чуха обаче изказаните по време на заседанието аргументи, а именно, че правейки оценка на границите са имали предвид и възможностите за развитие на бизнеса.

Становището на БАН гласи по-точно, че изключените от Калиакра земеделски земи „не се отличават с консервационна значимост". Относно изключването на Рила-буфер от зоната, виден член на Националния съвет за биологично разнообразие посочва, че Националният парк бил напълно достатъчен за опазването на всички ценни видове в Рила.

Екоекстремизмът, както и крайното нехайство към природата са еднакво вредни за нея. Наистина биологичното разнообразие у нас е много богато, но не трябва да отиваме на крайности и да включваме всичко наред, защото така ще настроим обществото към екомрежата", казал е спецът.

Това прозвучава така, сякаш опазването на природата е нещо непълноценно, нещо на което обществото гледа с лошо око. Решенията на НСБР са още по-противоречиви, тъй като изключване на площи от зона Емине е напълно неоснователно както от екологична, така и от гледна точка развитие и инвестиции.

По публикации на БАН над тези терени също прелитат потоци от хиляди мигриращи щъркели, пеликани и грабливи птици. Включването в Натура-зона налага стандартни ограничения за строителство на съоръжения, принципно неприемливи за съществуващите вече там курорти.

БДЗП припомня, че по повод ветрогенераторите на Калиакра вече е отворен файл от Бернската конвенция и отдавна са констатирани щетите, които строителството на ветропаркове нанася там. Природозащитниците предупреждават, че ако се стигне до неприемливи от научна и природозащитна гледна точка граници на защитената зона, проблемът ще бъде отнесен до ЕК.