„Код рецесия", предупреждава от първата си страница „Капитал Daily"
Икономическите данни за еврозоната остават лоши, което засилва очакванията за нова, макар и лека рецесия. Свиването на производството и услугите вече се превръща в тенденция, а спадът при новите поръчки и в нивата на заетост се ускорява. Това показва проучването на лондонския изследователски институт Markit, цитирано от Reuters.

Според изнесените в четвъртък данни съставният PMI (Purchasing Managers' Index) индекс на еврозоната, който се изготвя на базата на проучване сред мениджъри в сферата на услугите и производството, се задържа на 46 пункта през юни. Показателят запазва нивото си от предходния месец, което обаче си остава най-ниското от юни 2009 г., когато валутният съюз беше затънал в дълбока рецесия. Данните все пак са малко по-добри спрямо прогнозите, които бяха за спад до 45.5, но индексът е под 50 - нивото, разделящо растежа от свиването, като само веднъж за последните 10 месеца е минавал над него. Според доклада на Markit свиването на производството и услугите в еврозоната за второто тримесечие е около 0.6%.

Натиск върху ЕЦБ

Този юни обаче е пети пореден месец, в който се свива бизнес активността в 17-членния евроблок, повличайки и най-голямата икономика в Европа - тази на Германия. Европейската икономика показва все повече признаци на слабост, след като беше в застой през първото тримесечие, а сега влошаващата се фискална криза подкопава доверието на изпълнителните директори и потребителите.

Всичко това вероятно ще увеличи натиска върху Европейската централна банка (ЕЦБ) да предприеме действия в подкрепа на икономиката. Засега ЕЦБ се придържа към становището си, че еврозоната постепенно ще се възстанови по-късно тази година - въпреки че президентът на институцията Марио Драги предупреди за "нарастващи рискове от влошаване" на перспективите.

За Financial Times обаче икономистът от ING Петър Ванден Хоут коментира ситуацията така: "Изглежда пределно ясно, че не може да се очаква възстановяване, докато самото бъдеще на еврозоната остава под съмнение." "Спадът набира скорост и се разпространява в целия регион и виждаме как се насочва от периферията към центъра, удряйки и Германия. Свиването се превръща в по-дълбоко и придобива все по-широка основа", смята Крис Уилямсън, главен икономист в Markit.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Работим на черно без глоба", четем от първата страница на „Стандарт"
Работниците, които си вадят хляба на черно, няма да бъдат глобявани. Според промяна в Кодекса на труда от началото на годината наемниците без договор подлежат на санкции наравно с шефовете си. Това обаче противоречи на конституцията, реши вчера Конституционният съд. Според магистратите спорният текст не защитава и гарантира правото на труд. Хиляди българи работят на черно, особено през лятото. Най-често сервитьори и бармани са наемани срещу пари на ръка, без договор и осигуровки.

Същата е ситуацията в строителството и селското стопанство.

За да се спре порочната практика, социалното и правосъдното министерства предложиха заловените да работят на черно да бъдат наказвани. Те трябваше да плащат глоба в размер на три лични осигурителни вноски.
Още от статията на „Стандарт"

„Съдът отмени глобите за работещите без договор", съобщава от първата си страница „Сега"
Конституционният съд обяви за противоконституционно намерението на държавата да наказва с глоби работниците и служителите, които се съгласяват да работят без договори. Това е третата законодателна инициатива на ГЕРБ, която се оказва в нарушение на конституционните права на гражданите. Преди това бяха отменени опитът да се въведе давност за старите отпуски и национализацията на вноските на работещите тежък труд, натрупани в професионалните фондове.

Според повечето конституционни съдии въведената в началото на тази година санкция за работещите на черно противоречи на конституцията, която регламентира, че гражданите имат право на труд, а държавата се грижи за създаването на условия за осъществяването му. За съдиите работата без договор също е начин за упражняване на това право, който не бива да се толерира, но не може и да се санкционира. Друг мотив е, че от служители без договори ползата е само за работодателя, който пести от данъци и осигуровки, от плащането на отпуски и обезщетения.

Съдиите не приемат и аргументите на управляващите, според които и двете страни са еднакво виновни за нарушаване на закона. Според КС работниците не биха нарушили закона, ако преди това не са го направили работодателите, като са ги допуснали на работното място. Според съда те не могат да преценяват дали мениджърите действат противозаконно. "Абсурдно е, когато работодателят не трябва да допуска работника на работното му място без трудов договор, да наказваш работника за това, че е отишъл да работи", подкрепи съдиите и Михаил Миков от БСП.
Още от статията на „Сега"

„Държавата спря теч на близо 400 "мозъци" е водещото заглавие на „Труд"
Около 400 млади висшисти са успели да останат на работа в държавната администрация по програмата "Старт на кариерата" за последните 5 години. Това сочат данните на Агенцията по заетостта, която контролира процеса.

Програмата стартира през 2002 г, и една от целите  е "превенция срещу изтичането на мозъци".

Участие в нея в последните пет години са записали 1728 души.

За съжаление агенцията не събира обратни точни данни колко от изпратените от тях младежи остават на работа във ведомствата. Според неофициалните им наблюдения, както и по данни на самите министерства до тях, процентът на тези, които подписват постоянни договори, е около 30-40. По-висок е там, където персоналът е в пенсионна възраст.

"В администрациите е по-трудно оставането на работа след стажа, защото трябва да има свободно щатно място.

В Агенцията по заетостта, например влизат толкова способни деца, че задължително оставяме една трета", коментира Камелия Лозанова, шеф на институцията.

Според нея наемането и задържането на стажанти е един от начините да се противодейства на текучеството. В част от институциите то било задължително, тъй като има застаряване на кадрите.
Още от статията на „Труд"

„Луксозното море падна под 100 лева за август" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Луксозната почивка на Българското Черноморие вече може да бъде намерена и за по-малко от 100 лв. на нощувка. Това показа проучване на „24 часа" на последните оферти от страна на туроператори и хотелиери.

"Някои колеги свалиха цените драстично, тъй като не са им се потвърдили предварителните записвания от чужбина. Освен това се опитват да отговорят на свалянето на цените в Гърция, за да привлекат български клиенти", обясни хотелиер от Слънчев бряг.

Реално в този курорт цените на някои от луксозните четиризвездни хотели могат да се конкурират с апартаментните комплекси.
Още от статията на „24 часа"

„Машини за вода пускат зарази", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Машините за вода, които станаха част от обзавеждането на почти всеки офис и  обществено учреждение, може да бъдат обхванати от микробиологични зараза, ако не се почистват редовно. От диспенсъра пък заразата се излива направо в чашата, което може да доведе до неприятни стомашни разстройства.

За това алармираха вчера от Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България, където подготвят предложения за законови промени, за да се избегне тази опасност. Водата е храна и при нея трябва да може да се проследи по цялата верига, където се предлага, каза за „Монитор" Жана Величкова, председател на Управителния съвет на асоциацията. По закона за храните обаче след като галоните влязат в офисите никой не носи отговорност и не се упражнява контрол, каза тя.

По принцип водите са чисти в самата бутилка, но частите на апарата може да се замърсят от колеги с мръсни ръце, през които се пренасят ешерихия коли и други чревни зарази, каза за „Монитор" микробиологът д-р Станева от Националната специализирана болница за физикална терапия и рехабилитация. В нейната практика обаче досега не е имало подобен случай на замърсяване. По-сериозните заболявания, които могат да „потекат" обаче, са дизентерия и салмонела. Тя препоръчва хората в офисите да не разчитат само на външна профилактика за машините, а да спазват и висока лична хигиена, защото често тя е в основата на подобни проблеми.
Още от статията на „Монитор"

„US дипломат: Шистовият газ ще ви направи енергийно независими", четем от първата страница на „Класа"
Шистовият газ ще направи България енергийно независима. Това заяви Сюзън Сатън, зам.-посланик на САЩ у нас, на конференция "Проучване и производство на нефт и газ - новата технологична граница", която се проведе в столицата. Тя уточни, че не разбира решението на България да наложи мораториум върху проучванията и добива на шистов газ, като се има предвид, че САЩ преживяват революция, благодарение именно на шистовия газ.

„Американците плащат една четвърт от стойността на газа, който плащат европейците", изтъкна Сатън. По думите й решенията, свързани с енергетиката, винаги носят рискове, но това, което ги намалява, е диверсификацията. „Не случайно страните избират обикновено енергиен микс, който им помага да решат проблемите си", подчерта дипломатът.

Всеки проект и всяко едно желание за разрешение за добив на полезни изкопаеми ще бъде разгледано индивидуално в съответствие с българското и европейското законодателство, увери присъстващите на конференцията екоминистърът Нона Караджова. „Това ще се случва и с добива на шистов газ, когато той бъде разрешен", допълни тя. По думите й вдигането на мораториума за проучване за шистов газ е политически, а не екологичен въпрос.

До 30 юли България трябва да получи разрешение от ЕС за строеж на интерконекторната връзка с Румъния, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. „Това означава, че през август ще можем да направим първата копка на тръбопровода", допълни той. Предстои и изграждането на интерконекторната връзка с Гърция.

"Ексън Мобил", "Тотал" и "Мелроуз" са подали оферти за проучвания и добив на газ в блок "Хан Аспарух" в Черно море, съобщи още енергийният министър. Според него аргументите на големите играчи от сектора да участват в конкурса са добрите ни перспективи за добив.
Още от статията на „Класа"

"Перки срещу птици", обобщава „Капитал Daily"
Вятърните паркове в Североизточна България, които застрашават ценната природа там, отново станаха повод за критики от Брюксел. В четвъртък Европейската комисия обяви, че до два месеца България трябва да спази евродирективите за мрежата "Натура 2000". Порочното екологично оценяване доведе до струпване на централи в зоните около нос Калиакра, също част от "Натура". Ако правителството не се съобрази, ЕК може да съди България в Съда на ЕС в Люксембург.

Всеки проект, който може да увреди редки растителни или животински видове в екомрежата, трябва да бъде предшестван от оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) и оценка за съвместимост, които в много случаи са били формализирани от варненската екоинспекция. Така освен до претоварване на електропреносната мрежа в района се стигна и до застрашаване на Via Pontica, миграционен път на птиците със световно значение. Близо 500 мегавата вятърни мощности са работили в страната в края на 2011 г., повечето от които са именно в този район.

Сред хиляди турбини

"България е дала разрешение за значителен брой стопански дейности в района на Калиакра без подходяща ОВОС, [...] тази практика продължава. Разрешено е изграждането на хиляди вятърни турбини, както и изпълнението на около 500 други проекта без адекватна оценка на въздействието им върху уникалните местообитания и биологични видове в района на Калиакра, както и на въздействието върху хилядите птици и прилепи, прелитащи ежегодно над този район при тяхната миграция към и от Африка", съобщи пресофисът на ЕК. Според съобщението не е отчетен кумулативният ефект от проектите.

В министерството на околната среда все още не са получили официално уведомление за намеренията на Брюксел. Оттам обаче припомниха, че наказателната процедура датира от предишното правителство, когато разрешителният режим за ВЕИ проекти беше по-хлабав. "Наказателната процедура е благодарение на управлението на Джевдет Чакъров (предишния екоминистър - бел. авт.). През 2008 и 2009 г. са издадени прекалено много разрешителни за строителство без ОВОС и оценка за съвместимост", каза пред "Капитал Daily" зам.-министърът на околната среда Евдокия Манева.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Биовет" вложи 71 млн. в нов завод и стадион", информира „Стандарт"
Нова фабрика за биотехнологии и фармацевтични продукти и модерен тренировъчен комплекс за футбол откри в Разград премиерът Бойко Борисов. Придружен от министрите на околната среда Нона Караджова и на транспорта Ивайло Московски, премиерът преряза лентите на двата обекта, собственост на фармацевтичната компания "Биовет", в която мажоритарни собственици са благодетелите на "Лудогорец" братята Кирил и Георги Домусчиеви. Разширението на завода на стойност 30 млн. евро ще удвои капацитета на лекарственото предприятие в Разград и ще отвори 220 нови работни места.

Тренировъчният спортен комплекс "Гнездо на орли" пък е създаден за нуждите на детско-юношеската школа на "Лудогорец". Той е издигнат върху 40 декара терени на "Биовет". Върху него е направено футболно игрище с размери 105 на 68 метра, лекоатлетическа писта, СПА комплекс, фитнес зали, лекарски кабинети и административни офиси. Освен готовото вече игрище там се изграждат и два нови по-малки футболни терена, които ще бъдат покрити и годни за тренировка през зимата.
Още от статията на „Стандарт"

"Скандал с търг за тока от АЕЦ, искат по-висока цена", разкрива „24 часа"
Търгът за ток от АЕЦ "Козлодуй" разбуни търговци и големи индустриални потребители. Централата обяви за продажба на свободния пазар за следващото полугодие 400 мегавата. Наддаваха 22 дружества, а заявките стигнаха до 615 мегавата - тоест ядреният ток, който е най-евтин, се оказа недостатъчен.

Началната цена, която обяви АЕЦ, бе 69 лв. за мегаватчас. Повечето от офертите са били малко над нея. Най-високата, но за малко количество, е 71,84 лв. за мегаватчас.

Шефът на централата Валентин Николов е поискал за днес подобрение на офертите. "Вече ме заплашват със скандали в медии, но аз защитавам интересите на дружеството, което ръководя", каза вчера той. Шефът на АЕЦ заяви, че ще оповести фирмите, цените и количествата, които са заявили.

В условията на търга е записано, че имаме право да поискаме подобряване на офертите, за да не се картелират търговците, каза още той и попита защо не купуват енергия от ТЕЦ "Марица-изток 2", където е обявен търг за 200 мегавата, а предложения имало само за 100.
Още от статията на „24 часа"

„ГЕРБ се въздържа и за ветото върху Закона за горите", съобщава „Сега"
Депутатите на ГЕРБ в земеделската комисия не се съобразиха с волята на премиера да се разграничат от Закона за горите и повториха скандалното си поведение от гласуването на ветото за съдебната власт. Всичките им 10 представители в комисията се въздържаха заедно с Венцислав Върбанов, а никой не беше за или против. Както и при съдебната власт БСП отказа да гласува, защото според тях ветото трябва да влезе директно в пленарната зала. Към това становище се присъедини и Венцислав Лаков от "Атака". Председателят на комисията Десислава Танева нарече действията на опозицията опит за саботаж и въпреки че няма нито един глас "за", обяви ветото за уважено. Гласуването в комисия е без значение, тъй като ветото задължително се обсъжда в пленарната зала. "Атака" обяви, че там ще го подкрепи. Очаква се гласуването да е във вторник на извънредно заседание на парламента.

Управляващите обаче засега не отстъпват много от началната си позиция. Това става ясно от текст с предложение на депутатите, публикуван от Тома Белев в интернет. Строителството в горски територии на "ски писти, стълбове за лифтове и влекове, открити обекти и съоръжения за спортни нужди, включващи и необходимите леки второстепенни постройки", ще става след учредяване на право на строеж за срок от 30 години, а терените няма да се вадят от горския фонд.
Още от статията на „Сега"

„Несебърските дюни са налице", съобщава „Труд"
В Несебър няма увредени дюни. Има взет пясък, но той е от горска територия. Това заяви вчера шефът на регионалната екоинспекция (РИОСВ) в Бургас Бойчо Георгиев, след като хората му са извършили проверка дали дюните край новия кв. "Черно море" са изгребани от крадци, както писа столичен вестник.

"Проверката ни установи, че не става въпрос за защитените дюни, а засегнатият терен е част от имот - горска територия, държавна собственост", каза Георгиев. "При мен няма материали нито от отдел "Екология" на кметството, нито от РИОСВ, нито от полицията за престъпление с дюни", каза и окръжният прокурор Георги Русев.

"Недоумение буди фактът, че сигнал за конкретния случай не е подаван в община Несебър, но е подаден в определени медии, които да търсят отговорност от градската управа", заявиха вчера от кметството в Несебър.
Още от статията на „Труд"

„116 лв. месечно за парно тази зима", информира „Монитор"
Средно с 15 лв. по-високи са били месечните сметки за парно в София през този отоплителен сезон в сравнение с предишния. Това съобщи вчера Боряна Колева от топлинния счетоводител „Нелбо". Така за този отоплителен сезон средните месечни сметки за жилище от 70 квадрата са били средно около 116 лв.

Причините за по-солените сметки са промените в цените на топлоенергията и студената зима. Така през изминалата зима потреблението е нараснало с 5,4% спрямо предходния отоплителен сезон.

От компанията обясниха още, че всички изравнителни сметки вече са обработени и ще бъдат изпратени до потребителите най-късно до 5 юли. Данните показват, че 18 628 потребители ще трябва да доплащат.
Още от статията на „Монитор"

"Премиите на застрахователите ни падат с над 4%", пише „Класа"
Свитото потребление не подмина и застрахователния сектор. Премийните приходи на застрахователните компании в страната намаляват с 4.2 на сто в края на април спрямо същия месец на 2011 г., показват данни на КФН. Всички компании в бранша имат постъпления за 515 млн. лв.

Пазарът на общо застраховане бележи 5.2 на сто намаление на годишна база до 431 млн. лв. Година по-рано секторът е бил с 1% ръст. Експертите отчитат, че делът на първите пет компании, извършващи дейност по общо застраховане, нараства в сравнение със същия период на 2011 г. Обратна обаче е тенденцията в челната десетка, като техният дял намалява спрямо миналата година.

Както обикновено най-голям дял в общото застраховане продължават да имат автомобилните полици - задължителната "Гражданска отговорност" и "Автокаско", които заемат 76,3% от всички събрани премии, макар и при двете да има спад на премиите. Имуществените полици пък са едва 16,3 % от приходите в сектора и дори отчитат годишен спад от 4 %.

Статистиката на финансовия надзор показва, че животозастраховането расте. В края на април компаниите в бранша имат общи премийни приходи от 83.6 млн. лв., или 1.4 на сто повече от 2011 г. И тук като при общото застраховане първите 5 компании увеличават дела си, докато общо в челната десетка има намаление. Традиционно при животозастраховането полиците "Живот" и рента заемат най-сериозен дял- 75.3%, което е ръст от 5.8 на сто.

Експертите отчитат сериозно раздвижване при добороволното здравно осигуряване за първите четири месеца.
Още от статията на „Класа"