Конкурентоспособността в Европейския Съюз ще бъде централна тема за дискусии на Европейската среща на върха в Брюксел в края на седмицата (в четвъртък и петък), заяви днес немският канцлер Меркел. Говорейки на годишна конференция на немските водеща работодателска асоциация BDA, Меркел повтори своето мнение, че липсата на конкурентоспособност в Еврозоната беше основния фактор който доведе до висока задлъжнялост на отделни страни-членки. Решението на дълговата криза в Еврозоната изисква отделните страни да реформират своите икономики за да се възстанови конкурентоспособността, добави тя.
Меркел също така призова за "хармонизация на конкурентоспособността" в Еврозоната като гаранция за изкореняване в крайна сметка на корените причинили дълговата криза в региона.
Тези коментари на немския канцлер са факт след като немският фин.министър - Шойбле призова по-рано днес за по-сериозни решения които да доведат до задълбочаване на интеграцията в Еврозоната. Говорейки на конференция в Абу Даби, Шойбле каза, че Европа сега трябва да "предприеме по-големи стъпки в посока на фискалния съюз". По-близка интеграция на фискалната и икономическа политика е основната рецепта на Германия за разрешаване на дълговата криза в Еврозоната, посочи немският фин.министър.
Шойбле дори препоръча създаването на нов Европейски комисар, който да има по-голям власт над бюджетите (на отделните страни) и призова за реформи при взимането на решения от Европейския парламент. Той отбеляза, че е говорил с немския канцлер Меркел относно тези негови предложения и тя е "изразила известна по-голяма предпазливост". "Сега ние трябва да предприеме по-големи стъпки в посока на фискален съюз", заяви Шойбле пред репортери. Според неговите предложения, новият т.н. "Валутен европейски комисар" би трябвало да има властта да отхвърля национални бюджети, които не са в линия със стриктните фискални критерии в Еврозоната, но Шойбле не конкретизира дали такъв нов Еврокомисар ще има властта да налага и наказания. Шойбле също така призова и за по-голяма гъвкавост за гласуване в Европейския парламент за да осъществи по-тясна интеграция между страните от Еврозоната. Европейските власти търсят начин за повишение на демократичната легитимност на техния стремеж към по-тесен съюз, но се сблъскват с дилемата, че Европейския парламент включва страни, които са извън Еврозоната. "В Европейския парламент, законодатели/депутати от страни, които директно са засегнати по даден проблем би трябвало да могат да гласуват за него", предложи Шойбле.
Бел.р. Подобно реформа обаче вероятно ще ускори тенденцията за Европа на две скорости, като Еврозоната ще бъде вътрешното ядро.
За разлика от Шойбле обаче, немският канцлер Меркел посочи, че иска да види интеграция на всички членове на Европейския съюз и не желае да види разделяне между Еврозоната и страните извън нея.
Немският канцлер Меркел каза, че икономическите реформи, които се въвеждат бавно в Гърция (епицентъра на кризата) постепенно са започнали да дават резултати. Тя каза, че все още има много работа, която да се свърши, но отбеляза, че Гърция демонстрира "промяна в мисленето" относно разрешаване на своите проблеми.