„Корида за банани", четем от първа страница на „Стандарт"
В корида за евтини банани и краставици се превърна откриването на магазините "Лидл". Още по тъмно тълпи пенсионери обсадиха 14-те хипермаркета от веригата в цялата страна.

"Кога си ял банани по 69 стотинки и краставици по 33", питаха се късметлии, които се добраха до щандовете на столичния булевард "Сливница" с първата вълна. Те се блъскаха с лакти и пълнеха количките догоре като за война. Полиция и охрана едва удържаха полудялата от евтинията навалица. На много места се наложи да бъдат викани линейки. Бременни се опитаха да застанат най-отпред, но бяха пометени. "Тато сигурно възкръсна, щом шоколадите станаха 45 ст., а цяла печка върви за 17 лв.", кръстеха се беловласи купувачи. Много ученици също избягаха от час, за да намажат от намалението.
Още по темата от „Стандарт"

„Кабинетът ще харчи и спестените здравни вноски", предупреждава „Дневник"
ГЕРБ не се отказва от идеята правителството да получи възможност да се разпорежда със спестените здравни вноски, включително да ги харчи за разходи, които нямат нищо общо със здравеопазването.

Това стана ясно при окончателното обсъждане на проектобюджет 2011 в парламентарната бюджетна комисия в сряда. С окончателните текстове на закона, подготвени от управляващите, се ограничават  възможностите на местните власти да поемат нови задължения. В същото време се предлага да се увеличи с 400 млн. лв. държавният дълг, който правителството може да емитира през 2011 г.

Предложението спестяванията в резерва на здравната каса да загубят статута си на "резервирани средства за здравеопазване" и да станат част от фискалния резерв, с който правителството може да се разпорежда, е внесено от депутатите от ГЕРБ Менда Стоянова, Искра Фидосова и Димитър Главчев.

Поправката, която одържавява натрупаните до момента 1.4 млрд. лв., които с тазгодишния трансфер ще станат 1.8 млрд., не беше гласувана до редакционното приключване на броя. Но прогнозите бяха, че със сигурност ще мине с гласовете на ГЕРБ и "Атака". Депутатите от останалите парламентарни групи предварително се обявиха против.

Промяната се промъкна за първи път в подписаното споразумение с лекарския съюз, с което правителството се ангажира от догодина здравните вноски да отиват изцяло в бюджета на здравната каса, без да се заделя резерв в БНБ, както досега.
Още от статията на „Дневник"

„70 км/ч по основните булеварди на София", съобщава от първата си страница „Монитор"
Максималната скорост от 70 км/ч може да бъде въведена за движение по големите булеварди в столицата. Идеята е част от Генералния план за движението в София, който бе представен вчера на „Московска" 33. Проектът е разработен от британските консултанти „Мот Макдоналд", на които общината е платила 2 млн. лв.

Със 70 км/ч най-много да се движат шофьорите по ключовите булеварди „Цариградско шосе", „България", „Ботевградско шосе" и „Владимир Вазов", предлагат експертите. В момента разрешената скорост по тези шосета е между 75 и 80 км/ч.

„85 на сто от автомобилите по 11 наблюдавани пътни коридори в столицата се движат с 30-40 км/ч по-бързо от допустимото. Целта на намаляването на скоростта е да се намали вероятността от катастрофи, както и да се постигне хомогенност в скоростите на различните по вид и клас автомобили", обясниха консултантите вчера. Според тях управлението на скоростта е ключово при решаване на проблемите с трафика.

С 10 км/ч по-бързо да се движат колите по Околовръстното шосе, предлагат още от „Мот Макдоналд". В момента максималната разрешена скорост по обиколния път е 80 км/ч. Друга идея е да бъде увеличена разрешената скорост за движение по моста за летището - бул. „Брюксел", от 80 на 90 км/ч.
Още от статията на „Монитор"

„Недоволни от офисите в жилищен блок осъдиха България в Страсбург", съобщава от първата си страница „Сега"
Хиляди българи, загубили спокойствие у дома си след преправяне на съседски апартаменти в офиси, магазини и клубове, получиха вчера надежда за справедливост след осъждането на държавата в Страсбург по делото "Милеви и други срещу България". Държавата ще трябва да плати на двете сестри Милеви и тричленното семейство Евтимови от София общо 38 000 евро за морални щети и съдебни разноски, защото не се е намесила ефективно да защити спокойствието в жилищния им блок.

Според Европейския съд за правата на човека бизнесът в апартаменти може да представлява нарушаване на правото на личен живот за съседите.

Неволите на Милеви и Евтимови, които живеели на първия етаж, започнали през 2000 г., когато един от апартаментите на партера бил преправен на денонощен компютърен клуб без почивен ден в седмицата. За целта вътрешните стени били съборени, монтирани били витрини, електрическата инсталация била усилена, за да захранва 46 компютъра. Събирали се до 300 деца и младежи, нощем забавленията се съчетавали с алкохол и вероятно с наркотици, които допринасяли за повишаване на настроението и шумотевицата, по входовете на блока и пространството пред тях имало постоянно оживление.

Милеви и Евтимови получили подкрепа от общото събрание на блока, писали жалби до полицията, кметството, главния архитект, строителния контрол и съда, но нито една инстанция не ги защитила от тормоза. През 2002 г. в друг апартамент се настанила фирма, която го превърнала в офис и добавила шум от телефонни разговори, движение на клиенти, разместване на мебели и пр. Двете възрастни сестри, които живеели в блока от 1963 г., се принудили да продадат жилището си през 2004 г. на занижена цена, за да си купят друг апартамент в отдалечен квартал.
Още от статията на „Сега"

„АЕЦ "Белене" ще е рентабилна само при дългосрочно изкупуване на тока", информира от първата си страница „Класа"
Проектът за изграждане на АЕЦ "Белене" е рентабилен само ако има сключени дългосрочни договори за изкупуване на произвежданата от централата електроенергия, каза вчера Димчо Кънев, главен специалист в отдел "Прогнозиране, развитие и научно обслужване" в НЕК, по време на Българския икономически форум. Ако няма подобни договори, финансовият риск за строеж на централа се увеличава значително, подчерта той. По думите му съществува риск и заради конкуренцията на останалите енергийни мощности в региона.

Според разчетите на НЕК през 2018 г. се очаква да заработи I блок на АЕЦ „Белене", а вторият реактор да бъде пуснат до 2020 г. Първоначалните планове бяха двата 1000-мегаватови блока да бъдат пуснати в периода 2012-2013 г., но проектът се забавя сериозно заради липсата на стратегически инвеститор и проблемите с финансирането му. Ако прогнозата на НЕК за АЕЦ „Белене" се окаже реална, то пускът на централата ще съвпадне със завършване на строителството на турската АЕЦ „Аккую", която също ще използва руски тип реактори.

По данни на обществения доставчик до 2020 г. дори при повишаване на потреблението на ток у нас една пета от капацитета на централите ще бъде свободен и трябва да отива за износ. До октомври тази година от НЕК са изнесли 6 млрд. квтч електроенергия, каза Кънев. Според експерти до края на годината износът на ток се очаква да достигне до рекордни нива - около 8 млрд. квтч.

От НЕК очакват до 2020 г. към елмрежата да са присъединени 4400 мвт възобновяеми енергийни източници.

От тях 2200 мвт ще бъдат от нови ВЕЦ-ове, 1700 мвт мощности от вятърни паркове и 300 мвт ще е електроенергията, произвеждана от слънчеви централи. Други 100 мвт ток се очаква да се добиват чрез изгаряне на биомаса през 2020 г., сочат данните на държавната компания. Така у нас 19% от брутното производство на ток ще бъде от ВЕИ, които са 8 млрд. квтч, каза още Кънев.
Още от статията на „Класа"

„Забъркват министър в "Петролгейт", разкрива „Стандарт"
Името на правосъдния министър Маргарита Попова изплува в "Петролгейт". Тя поискала оставката на чиновник, без да му обясни защо.

Това обяви Боян Терзиев, който е временно отстранен от длъжност като шеф на дирекция в Търговския регистър. Терзиев отказал да заличи старото ръководство на компанията и спешно да впише имената на нови директори в Търговския регистър. "Заместничката на Попова - Жанета Петрова, и шефката на Агенцията по вписванията - Виолета Николова, ме натискаха заедно с други колеги да работим извънредно, за да впишем промените по партидата на "Петрол холдинг", заяви Терзиев на специална пресконференция. Той разказа как Виолета Николова е издала устна заповед да се работи извънредно в почивните дни и в извънработно време по случая. Заради това, че подчинените й не са изпълнили указанията й, ги е заплашила с дисциплинарни уволнения, като използвала за натиск името на министър Маргарита Попова и фразата "от по-високо място". Всичко това станало в периода 21-25 октомври. Според Терзиев той и длъжностните лица по регистрациите не се поддали на натиска и затова срещу него и колегите му било образувано дисциплинарно производство.

"В петък, на 22 октомври, бях извикан в Министерството на правосъдието и лично Маргарита Попова ми поиска оставката, но аз отказах да си я подам", каза Боян Терзиев. След това разговорът продължил с двамата зам.-министри - Жанета Петрова и Христо Ангелов, в кабинета на последния. "Там бях обвинен, че взимам страната на Митко Събев - един от двамата акционери в "Петрол холдинг".

Събев и партньорите му Денис Ершов и Александър Мелник водят дела от лятото за смяната на ръководството на компанията.
Още от статията на „Стандарт"

„Най-ниски лихви по ипотеките в евро от началото на кризата", обобщава „Дневник"
Ново най-ниско ниво от началото на кризата достигнаха лихвите по ипотеките в евро, показва статистиката на Българската народна банка (БНБ). След като през септември поскъпнаха, през октомври те отново поевтиняват до 8.02% ефективна годишна лихва средно за пазара.

Въпреки че в левове процентът по жилищните кредити се покачва на месечна база, годишният му спад е над четири пъти по-голям от този по ипотеките в евро - 15.74 на сто спрямо 3.86 на сто. Годишният процент на разходите (ГПР) по тези заеми, който включва освен лихвите и таксите и комисионите, свързани с обслужването им, също пада. През октомври той е  9.13% в левове (9.24% през септември и 11.03% година по-рано), а в евро - 8.97% (9.38% през септември и 9.09% година по-рано).

Всъщност жилищното кредитиране е засега и единственото напоследък, което расте, макар и бавно. "Очакванията ни са ипотечните заеми за поредна година да продължат да бъдат водещ продукт, който отчита най-сериозен ръст", посочи преди седмица главният изпълнителен директор на МКБ Юнионбанк Мария Илиева в анализ на банката за пазара. "Освен това прогнозите ни са търсенето им да се засили допълнително през 2011 г.", допълни тя.

Преглед сред офертите на кредитните институции и наблюденията на консултанти показват, че на пазара наистина се появяват по-ниски лихви по-ипотечните заеми, и то фиксирани между две и пет години от срока за погасяване. Освен това има подобряване и на други условия като покритие на стойността на жилището и съотношението на заема спрямо дохода.
Още от статията на „Дневник"

„Железниците свиват драстично обслужването на линии и влакове", информира „Сега"
Въпреки увеличаващия се брой катастрофи и лошото техническо състояние на железниците, оттам ще трябва да се съкратят 14 хил. служители, и то такива, които пряко отговарят за безопасността на движението и за поддържането на линиите. Това се разбра вчера от синдикатите в двете жп предприятия - НКЖИ и БДЖ, които твърдят, че това е изискване на Световната банка, за да отпусне спасителния заем от общо 710 млн. лв. От ръководствата на НКЖИ и БДЖ не отрекоха новината, а от Световната банка отказват да дадат информация.

В меморандума с банката е записано, че заемът ще се отпусне само ако обслужването се намали от четирима души на километър на двама. "Банката иска да се съкратят нови 10 500 души в двете дружества, като в НКЖИ трябва да се намали персоналът от сегашните 14 800 на 8500, а в БДЖ - от 13 200 на 9000 души", каза шефът на железничарския синдикат към КНСБ Петър Бунев. Според него вече са съкратени 2300 души в НКЖИ и 3900 души в БДЖ. Тоест, реалното намаляване на персонала в държавните железници надхвърля 14 000 служители в периода между 2009 г. и 2016 г. Сега там работят към 28 хил. души.

Ръководствата на двете предприятия крият меморандума със Световната банка и синдикатите са стигнали дотам да го искат по Закона за достъп до обществена информация. Най-обезпокоителното обаче е, че плановете за съкращения засягат повече техническия персонал отколкото администрацията. Според синдикатите публична тайна е, че 80% от жп линиите в страната са вече опасни за движение. Наскоро се разбра и че 80% от вагоните и локомотивите пък нямат необходимите по закон сертификати за безопасност, защото издаването им струва пари. Според колективния трудов договор в НКЖИ и БДЖ синдикатите също трябва да участват в определянето на критериите за съкращенията.
Още от статията на „Сега"

„Умуват за такса електромер", съобщава „Монитор"
Такса мощност, по-известна като такса електромер, може да бъде въведена от юли 2011 г. Тя ще е различна за различните компании - ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН, и най-общо ще се определя на база постоянните разходи на енергото и броя на клиентите му. Това обясни вчера председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев, който взе участие на Българския икономически форум. Официалните партньори на тазгодишното издание на форума са Корпоративна търговска банка и „Мобилтел".

Семерджиев обяви, че в момента се обсъжда възможността въвеждането на такса електромер да стане от началото на юли догодина, когато ДКЕВР ще определи и нови цени на тока. Шефът на регулатора коментира, че идеята за въвеждане на такса мощност не е нова и тя няма да доведе до повече приходи за дружествата, а до по-справедливо разпределяне на разходите. И трите дружества смятат, че такава такса трябва да бъде въведена, защото тя отговаря на направените за всеки потребител разходи, обясни Семерджиев. ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН обаче все още не могат да постигнат съгласие помежду си за структурирането на таксата. Преди да се премине към въвеждане на такава такса, ще има широко обществено обсъждане, увери Семерджиев.

Шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев обясни, че таксата ще е различна за потребителите на отделните електроразпределителни дружества. Освен това ще има разлики дори в сумите, които клиентите на една и съща компания броят за такса „електромер". Това ще се дължи на факта, че енергото ще смята каква е мощността на елинсталацията на дадена къща и това ще се отразява в стойността на таксата за конкретния абонат. Целта е клиентите да бъдат стимулирани да изграждат такива мощности, които наистина са им необходими, а не да се „презастраховат" с по-големи, обясни Семерджиев.

Шефът на ДКЕВР обеща още, че таксата „електромер" няма да бъде непосилна, а напротив - ще бъде напълно приемлива за потребителите.
Още от статията на „Монитор"

„Отпаднали проекти удрят общините с 1 млн. лв. годишно", информира „Класа"
Годишно общините губят поне 1 млн. лв., защото са инвестирали в подготовка на проекти, които по-късно не са били одобрени поради недостиг на финансов ресурс, съобщи вчера министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев по време на Българския икономически форум. Според него трябва повече да се работи с предварително ясно описани конкретни бенефициенти. Затова оттук натам ще се създават документи, в които е възможно дори да се споменават обекти във всяко населено място, които могат да бъдат финансирани. Това ще даде комфорт и спокойствие на всяка местна власт да инвестира там, където й е важно. По този начин конкуренцията ще се прехвърли в местата за прогнозиране и планиране. Т. е. общините ще се състезават в самите текстове на оперативните програми и приложенията към тях.

От 1 януари 2014 г. всяка община ще знае какви обекти могат да бъдат финансирани на нейната територия. Така без абсолютно никакъв риск ще се инвестира в проектирането и в разработването на цялата техническа документация. Ще можем да изберем къде какви ресурси да насочим без това да предполага разпиляване на публични средства за проектиране и подготовка на проекти, които никога няма да стигнат до финала, обясни министърът. Водещ принцип при определяне приоритетите на общините ще са интегрираните планове за градско развитие, коментира пък Лиляна Павлова, зам.-министър на регионалното развитие.

Системата, която съществува в момента, трябва да бъде променена, каза още Томислав Дончев. Според него тя е едновременно свръхцентрализирана, защото основните места, където се вземат решения, са разположени само в София. И в същото време по патологичен начин системата е децентрализирана, защото има 7 различни оперативни програми.

Трябва да се създаде единен универсален управляващ орган, който да обединява усилията по всички съществуващи оперативни програми за следващия програмен период, категоричен е Дончев. Според идеята агенция за развитие ще поеме всички отговорности по разпределение на средствата от ЕС, т. е. ще осъществява реалния инвестиционен процес. В министерствата ще се правят политиките, там ще се определят текущите цели и приоритетите.
Още от статията на „Класа"