„Крият БГ имоти на Кайманите", четем от първата страница на „Стандарт"
Нов трик за спасяване на имоти измислиха българи, които не искат или не могат да си плащат заемите. Те прехвърлят апартаментите си  на офшорки от Кайманите, Сейшелите и Вирджинските острови. Само за месец във Варна били засечени 10 подобни сделки, обясниха от Икономическа полиция. Схемата вече е популярна в цялата страна. След като изтегли кредит, длъжникът с помощта на съдия-изпълнители се свързва с фирми в офшорни зони. Срещу процент от заема те по документи купуват жилището. Така за пред банката човекът няма имущество на свое име. С офшорката пък длъжникът подписва договор, че апартаментът му няма да се продава или отдава на други лица. В същото време собственикът го ползва с фиктивен договор за наем. Едва след като банката прекрати делото срещу него, той отново си връща имота на свое име.
Още по темата от „Стандарт"

„България на път да закъса за газ", прогнозира от първата си страница „Труд"
Три години и половина след газовата криза България отново може да се окаже без достатъчно синьо гориво в разгара на зимата, предрекоха от държавната компания "Булгаргаз".

Дружеството няма достатъчно пари, за да си плаща руския газ и още през четвъртото тримесечие на годината ще посегне на запасите от единственото ни хранилище в Чирен, каза Александър Петров от компанията по време на обществено обсъждане в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

От октомври до края на декември оттам ще бъдат изтеглени 210 млн. куб. метра и за най-студеното тримесечие - януари - март 2013 г., ще останат едва 170 млн. куб. метра резерв.

По време на газовата криза през януари 2009 г. без гориво останаха не само топлофикациите, но и големите индустриални фирми, като никоя от тях не получи неустойки.

От "Булгаргаз" са изчислили, че цената на газа от Чирен е по-ниска, отколкото от Русия, и затова ще гоизползват, за да компенсират натрупаната си досега загуба. Газът в хранилището обаче не служи за това, а да покрива недостига на гориво при голямо потребление, каквото има обичайно през най-студените месеци. Заради определената по-ниска цена на горивото в сравнение с доставната "Булгаргаз" е натрупал задължение от 300 млн. лв.

"Данните ни пак се разминават с "Булгаргаз", както винаги, но този път с малко - недовзетият им приход е 250 млн. лв. по наши изчисления", коментира шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев. По думите му има вероятност газът в България да свърши през първото тримесечие на идната година, но топлофикациите могат да преминат на мазут.

"Няма да останем без газ през зимата", заяви обаче министър Делян Добрев.

"Не се предвижда недостиг на газ", каза часове по-късно шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов. "Топлофикация София" съобщи, че има резерв от мазут за 5 дни, колкото се иска по закон. Освен това екоизискванията на ЕС не допускат мазут да се ползва повече от 10 дни в годината.

Вчера регулаторът обяви, че намалява цената на природния газ с 0,67% от 1 октомври.
Още от статията на „Труд"

„Възможен е недостиг на газ през зимата заради малки запаси", пише на първата си страница „Класа"
Ще се използват максимално възможностите на находището на газ в Чирен през четвъртото тримесечие на 2012-а, като от там се планира добив на около 210 млн. куб. м газ. В момента находището разполага с 380 млн. куб. м газ запаси, а  за първото тримесечие на 2013 година остават 170 млн. куб.м. Има опасност от недостиг на газ, заради увеличеното потребление през зимата. В Чирен има безпрецедентно малко количество газ. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще приеме на закрито заседание на 26 септември предложението на „Булгаргаз" за намаляване на цената на газа от 1 октомври с 0,67 %, съобщи председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Намалението се отнася за четвъртото тримесечие на 2012 г. От „Булгаргаз" заявиха, че имат недовзет приход от 300 милиона лева. По изчисления на ДКЕВР - този недовзет приход е около 250 милиона лева.

През първото тримесечие на 2013-та година може да има недостиг на природен газ, каза  Александър Петров от ръководството на „Булгаргаз". Финансовото състояние на дружеството е тежко и затова то ще използва основно запасите от хранилището в Чирен за последното тримесечие на 2012-та година. Ако не бъдат подписани новите договори с Русия в средата на ноември, има реална опасност от дефицит на природен газ.

Дълговете на „Булгаргаз" достигат около 300 милиона лева, изтеглен е бил и заем за закупуването на газ, каза още Александър Петров от ръководството на компанията.

"Обикновено за един добивен сезон за периода от октомври до март - април следващата година от газохранилището в Чирен се използва около 380 - 400 млн. куб. м природен газ, каза по-късно Димитър Гогов, изпълнителен директор на газовата компания, цитиран от БГНЕС.
Още от статията на „Класа"

„Важна крачка за борсата", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
След години на отлагане, протакане и охладнели надежди за бърза приватизация на Българската фондова борса първата сериозна крачка към продажбата й вече е направена. Агенцията за приватизация (АПСК) обяви ограничен конкурс за избор на консултант, който да направи оценка на борсата, която ще се продава заедно с голям пакет от капитала на Централния депозитар. След това ще бъде обявена и цялата процедура за избор на купувач. Приватизацията на борсата и депозитара са важни и дълго очаквани, тъй като на това се гледа като възможност за развитие на капиталовия пазар - по-голяма видимост в чужбина, свързване с големи чужди борси и привличане на чужди инвеститори тук. В БФБ държавата ще продаде контролен пакет от  50.05%, а в Централния депозитар - 43.7%, което дава реален контрол над двете ключови институции на фондовия пазар.

Високи изисквания

Кандидатите не трябва да са акционери в борсата и депозитара. Това автоматично изключва от потенциалните кандидати инвестиционните посредници и банките, които имат дялове там. Отделно те трябва да имат опит в маркетирането на продавача на поне една сделка за продажбата на борсов оператор, както и да имат поне две успешно приключени сделки за продажбата на финансова институция с размер на собствения капитал от поне 50 млн. лв. всяка. Тези два критерия допълнително свиват кръга от възможни кандидати до по-опитни консултантски компании. Офертите ще се приемат в рамките на 30 дни след като обявата за конкурса бъде публикувана в един национален ежедневник.

Основното действие...

След като бъде избран консултантът и едва след като той изготви своите анализ, оценка и маркетинг, АПСК трябва да стартира и фактическия конкурс за продажбата на държавните дялове в двете дружества. Засега очакванията са това да се случи до края на годината и в началото на следващата двете ключови институции да преминат в ръцете на някои голям борсов оператор, който да помогне на пазара да се съживи от летаргията, която го е обхванала от няколко години.

"Няма пазар, който да не се възстановил рано или късно, и нашият ще се възстанови. Затова му трябват както технологични решения, включващи и продажба на борсата, и нови "играчки" (нови възможности за търговия като деривати, къси продажби и др. - бел. ред.), така и говорене в посока на това, че пазарът е нещо полезно, той може да работи и на него може да се печели", коментира преди няколко месеца Камен Колчев, председател на съвета на директорите на "Елана финансов холдинг", една от най-големите инвестиционни компании на пазара, по време на специално ориентирана към капиталовия пазар конференция, организирана от "Капитал" и "Елана".
Още от статията на „Капитал Daily"

„Жените с по-солена застраховка „Живот", разкрива от първата си страница „Монитор"
Жените, които сключват застраховка „Живот" след 20 декември, ще трябва да плащат по-скъпо. Новите цени ще станат факт, ако парламентът приеме промени в Кодекса за застраховането, предложени от Комисията за финансов надзор. Така се изпълнява решение на Съда на Европейския съюз от 2011 г. С него се забранява на застрахователните компании от държавите членки да използват пола при определяне на премиите, които се заплащат от клиентите. В момента това дали става въпрос за мъж или жена влияе на цената на застраховка „Живот", а също и на пенсиите от доброволните фондове.

Застрахователи и актюери са категорични, че приемането на промените ще доведе до ръст в цената на застраховка „Живот" за жените. В момента дамите плащат по-малко за полицата. Причината е, че те живеят по-дълго и затова при тях рискът е по-нисък.

„С отпадането на възможността полът да се използва при определяне на застрахователните премии тарифите за мъжете и жените най-вероятно ще се изравнят", коментира пред „Монитор" Цветанка Крумова, изпълнителен директор на застрахователна компания. Евгени Бенбасат, който оглавява друга фирма от бранша, обясни, че в момента се прави анализ как промяната в Кодекса за застраховането ще се отрази на премиите за жените.
Още от статията на „Монитор"

"Измислиха как да се пуши в кръчмите", разкрива „24 часа"
Кръчмите измислиха как да заобиколят забраната за пушене и през зимата. Схемите са две: "отоплена градина" и "частна стая".

Градина според тълкуването на здравното министерство е всяко помещение, което се проветрява от 3 страни. Популярна верига отваря по един прозорец от трите страни на заведението или два прозореца и врата и така формално са изпълнени изискванията на закона. Пред въпросната кръчма в София има буквално опашка за маси.

Другият номер, който се практикува в хотели, но ще се приложи и в големи нощни заведения, е отделянето на "частни стаи". Това са помещения, в които се влиза само с ключ или баркод и те не се смятат за "обществено пространство".

Кръчмите измислиха как да заобиколят забраната за пушене и през зимата. Схемата е "отоплена градина" и "частна стая". Градина според тълкуването на ХЕИ е всяко помещение, което е отворено от 3 страни. Популярна верига отваря три прозореца от трите страни или два прозореца и врата и така формално е изпълнено задължението в заведението да не се пуши. Пред въпросната кръчма в София има буквално опашка за маси.

Другият номер, който се практикува в хотели, но се предполага, че ще се приложи и в големи нощни заведения, е отделянето на "частни стаи". Това са помещения, в които се влиза само с ключ или баркод и те се смятат не за "обществено пространство", а за частно. Починът идва от Банско, където цяло лято обмислят как да преодолеят забраната.

Но повечето масови заведения се ориентират към изграждането на топли зони за пушене. Някои монтират газови печки, ограждат градините и терасите на заведенията с найлони, твърди д-р Софка Добрева, шеф на отдела за контрол на нехранителни обекти и стоки в столичната РЗИ. Ресторантьорите предпочитат да отопляват улицата, вместо да плащат глоби за нарушаване на забраната за пушене. Схемата три отворени прозореца е е на ръба на закона, поясни д-р Добрева. В него се споменават само понятията "открити" и "закрити" помещения. Специално за подобни казуси от здравното министерство направили тълкуване. Зимни градини може да се използват за пушалня, но само ако прозорците поне от две страни са демонтирани.
Още от статията на „24 часа"

„Данъчни взеха 2200 богаташи на мушка", четем в „Стандарт"
Данъчните ще проверят 2200 богати българи през тази година, научи "Стандарт". Те се избират след съпоставка на притежаваното имущество с официално обявените доходи. Ако колите, къщите и луксозните вещи като скъпи бижута, маркови часовници и картини на известни художници не отговарят на официалните доходи, започва данъчна ревизия. При нея се установява стойността на укрития доход, с който е купено имуществото, и върху него се налагат данъци. Ако обаче има и белези на данъчно престъпление, се уведомява прокуратурата. Традиционно НАП извършва между две и четири хиляди проверки на граждани всяка година. И винаги се оказва, че има достатъчно хора, които нямат легален произход на доходите си. Ако някой има значително по-скъпо имущество от официалните доходи, е въпрос на време да бъде попитан от данъчните за произхода на парите му.

Данъчните пък ще имат много по-лесен достъп до информация за тайните банкови сметки на българи в Швейцария. Наскоро беше подписана спогодба за избягване на двойното данъчно облагане с Швейцария, която предстои да бъде ратифицирана от парламента. В резултат банките в Швейцария ще дават данни на Националната агенция за приходи за сметките и парите на българите, на които се правят ревизии. Над 150 българи държат в швейцарските трезори около 300 млн. евро.
Още от статията на „Стандарт"

„Германци ни съветват за нови вагони на БДЖ", съобщава „Монитор"
Европейски експерти ще извършат пълен анализ на железопътния сектор у нас. В рамките на година българо-германският консорциум „ИнфраКеър - ТрансКеър" трябва да изготви доклади по три договора по оперативна програма „Транспорт", обявиха представители на транспортното министерство, БДЖ, „Национална компания железопътна инфраструктура" (НКЖИ) и фирмата изпълнител. Общата стойност на контрактите е малко над 2 млн. лева без ДДС, които в голямата си част са осигурени от Европейския фонд за регионално развитие.

Първият проект, чиято цена е 624 хил. лв. без ДДС, е свързан с оценка на пазарното търсене на пътнически услуги в страната и изготвянето на мерки за тяхното подобряване, като под внимание се вземат най-добрите практики на Стария континент в сектора. Основната му цел е да се подобри качеството и да се намери начин железниците да станат по-привлекателни за пътниците. Очакванията на транспортното министерство са, че резултатите от него ще предоставят добра база за закупуването на нови вагони и локомотиви през следващия програмен период. „Първите резултати от нашата работа ще бъдат налице след 7 месеца. Те ще послужат като стабилна основа за всички ключови решения, свързани с развитието на „Пътнически превози", заяви Нели Стойчева, изпълнителен директор на „ИнфраКеър".

Вторият договор, на стойност 995 хил. лв. без ДДС, цели да оптимизира персонала на НКЖИ и „Холдинг БДЖ", като се изготвят анализи за развитието на човешкия капитал и организационната рамка. Проектът предвижда още да бъде проведено обучение на ръководни служители, които ще имат възможност да добият практически знания от колегите си в 4 страни от ЕС.

Третият проект ще трябва да намери начин за намаляване на разходите за поддръжка на железопътната инфраструктура, за по-добро разпределение на електрическата енергия и да оптимизира жп движението.
Още от статията на „Монитор"

"150 млн. лв. се чакат от ЕРП", пресметна „Труд"
Началната цена за миноритарния държавен дял в електроразпределителното дружество (ЕРП) на "Енерго-Про" ще бъде 54 милиона лева, а акционът ще се проведе на 3 октомври. Това обяви пред "Труд" изпълнителният директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов.

Според него в наддаването за доставчика на ток в Североизточна България вероятно ще се включи и мажоритарният собственик на дружеството. "Енерго-Про" преди два месеца окончателно приключи придобиването на фирмата от германската Е.ОН. Чехите откриха скрити задължения в компанията, които свалиха драстично цената от първоначално договорените 133 млн. евро до под 100 млн. евро.

Около месец след аукциона за "Енерго-Про" ще бъде борсовата премиера на държавния дял от енергото на ЧЕЗ, което доставя ток в Западна България, обяви още Караниколов. Началната цена за 33-процентния държавен дял ще бъде над 100 милиона лева, добави шефът на приватизационната агенция.
Още от статията на „Труд"

"Обискират мелничари за картел при брашното", съобщава „24 часа"
Комисията за защита на конкуренцията е започнала разследване за картел при брашното. От ведомството вчера обявиха, че на 21 септември са проверили офиса на сдружение "Съюз на българските мелничари".

До акцията се е стигнало след започналия през март секторен анализ на пазарите на пшеница, брашно и масов хляб. Той показал, че има основания да стартира разследване за забранени договорки, след което комисията е образувала производство срещу мелничарите.

Проверката в офиса на сдружението е протекла със съдействието на МВР след съдебно разрешение от Административен съд, София, обясниха от антимонополното ведомство, оглавявано от Петко Николов. Иззети са копия от документи, съхранявани на хартиен носител, а чрез специализирано оборудване - и компютърни файлове.

От комисията обясниха, че анализът им ще покаже дали има доказателства, за да бъде предявено т.нар. твърдение за нарушение. Ако това стане, съюзът ще има срок, в който да се защити и да поиска да бъде изслушан.

Не е изключено проверката да обхване и пазарите на пшеница и хляб.

През юли 2008 г. комисията глоби Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите и Сдружение "Регионален съюз на хлебопроизводителите и сладкарите" - Бургас, затова, че са се договаряли за цени на хляба. Санкциите бяха съответно 15 000 и 10 000 лв.
Още от статията на „24 часа"

„На дъното на икономическите очаквания", информира „Капитал Daily"
Икономическите очаквания на българите остават песимистични, а финансовото състояние на все повече от тях се влошава. Това ги кара да бъдат предпазливи при използване на финансови услуги и продукти, което пък държи България на предпоследно място по проникване на банково посредничество в Централна и Източна Европа, показва проучване на международната компания за пазарни проучвания GfK.

Финансови ограничения

Според данни на компанията от юли 2012 г. нараства делът на хората в България, които описват като затруднено положението в своето домакинството. В момента 43% просрочват плащането на месечни сметки спрямо 37% преди две години. Нараства и делът на хората, които заявяват, че през последните 12 месеца член на домакинството е бил съкратен (16.5% през юли 2012), а други 25% са изпитали намаление на доходите.

В ситуация на затруднено финансово положение българинът редуцира първо разходите за забавления, почивка и пътувания. Близо 60% посочват, че разходите им за тези активности са намалели през последната година, 53% се хранят по-рядко навън, други 50% са ограничили харчовете за дрехи и обувки. Сред останалите услуги, които се преосмислят на фона на затегнатия бюджет на домакинството, са застраховките и разходите за образование.

Все повече песимизъм

На този етап очакванията на потребителите остават песимистични и това оказва влияние върху тяхното финансово поведение, посочват от GfK. Използването на кредитни продукти, които се оказват силно зависими от финансовото състояние на домакинствата, не бележи промяна през последните две години.

Обвързаността с външни фактори като събитията, разтърсили редица европейски страни като Гърция, Испания, Италия в края на миналата и началото на тази година, оказват ефект върху българската икономика.

В резултат на тези събития икономическите очаквания, очакванията за приходите и намеренията за покупка на населението се понижават. С по-бавни темпове нараства и ползването на различни банкови продукти. Икономическите очаквания в момента са достигнали критично ниска точка (-32 пункта), близка до най-ниските нива от 2009 г. Повишават се и очакванията за ръст на цените в следващите 12 месеца.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Митниците отчитат 500 млн. увеличение на приходите", пише „Класа"
Към края на август Агенция „Митници" отчита 500 млн. лв. ръст в приходите в сравнение със същия период на миналата година. Увеличение от 80 млн. лв. се наблюдава дори от акцизите върху цигарите. Това съобщи в интервю за „Нова телевизия" директорът на митниците Ваньо Танов, представяйки резултатите по събираемостта на акцизите, чиито темпове продължават да нарастват въпреки очакванията за спад, особено след забраните за пушене в заведенията и прогнозите за ограничаване на потреблението на цигари. През лятото не беше отчетен сериозен спад в потреблението на тютюневи изделия, защото голяма част от ресторантите имат градини и това не се отрази сериозно върху бранша", коментира още Танов. Според него евентуален спад може да се наблюдава през зимата, но това нямало да се отрази съществено върху общите приходи. Експертните прогнози сочели, че до края на годината заложеният план за приходите от мита и акцизи ще бъде изпълнен, обяви още Танов.

Положителен ефект се отчита и от мерките срещу контрабандата на цигари, похвали се шефът на митниците. Като припомни, че през 2010 г. през страната ни са преминавали 40% от нелегалните канали на цигари без бандерол в Европа, Танов припомни, че през миналата година този дял е спаднал на 22%, а очакванията за тази година са за 15% дял на контрабандата.
Още от статията на „Класа"