Местното дарителство е изключително важно по време на икономическа криза. Това каза на пресконференция Илияна Николова, изпълнителен директор на Фондация "Работилница за граждански инициативи" (ФРГИ). Тя посочи, че дарителството е начин да се търси решение на даден социален проблем. То обаче трябва да бъде добре обмислен акт и всеки един човек да знае, какво е станало с неговите пари, коментира Николова. По думите и получатели на дарения не би трябвало да бъдат държавни институции, визирайки даренията за МВР. Подобно дарение би означавало, нещо като втори вид данък, обясни Николова.

За последните две години обществените фондации в България са набрали и разпределили около 1 милион лева частни дарителски средства в подкрепа на малки проекти в различни сфери на местното развитие.

Обществени фондации, подкрепени от ФРГИ, понастоящем работят в 10 български градове. Те обединяват местните дарители за финансиране на проекти за повишаване на качеството на живота в общностите. Анализът на добрите практики на обществените фондации у нас показва, че дори в условията на криза местното дарителство може да бъде важен фактор за подобряване качеството на живот в общностите, твърдят от ФРГИ.

Обществените фондации у нас се грижат за съвпадането на интереса между частният дарител и общността. За пример от ФРГИ посочиха, че са давали съвети да се организират обучения за деца от социални домове. За тях е по-добре да знаят как да се адаптират в обществото, а не да се финансира един дом, който предстои да бъде закрит, посочиха от фондацията.