„Мистериозен адвокат иска да купи БДЖ", разкрива от първата си страница „Труд"
24 часа преди изтичането на крайния срок за закупуване на документи за участие в конкурса за приватизация на "БДЖ-Товарни превози" са ясни три субекта с интерес към дружеството. Това обяви пред "Труд" шефът на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) Емил Караниколов.

В късния следобед вчера документи купи консултантската компания "Ърнст енд Янг" от името на базираната в град Острава, Чехия, логистична компания "Адвансд уърлд транспорт". В жп бранша компанията е съвсем неизвестна. На интернет страницата на дружеството обаче пише, че има 160 собствени локомотива и 6000 вагона. Годишно превозва около 11 милиона тона товари, което го прави напълно съизмеримо с "БДЖ-Товарни превози".

Другите двама кандидати за българския жп превозвач са румънската "Груп Феровиар Ромън" и адвокат Петко Илчев.

Румънската компания е мажоритарен собственик на регистрираната у нас "Българска железопътна компания", в която дял има и "Агрополихим" Девня. Компанията държи около 20 процента от товарните превози по жп линии в България.

Колкото до юриста Петко Илчев, пълна мистерия е за кого работи. По неофициална информация той представлява интересите на руската Внешторгбанк и българската Корпоративна търговска банка Цветан Василев. Официално потвърждение за това обаче няма.
Още от статията на „Труд"

„Митничари въртят аптеки", четем от първата страница на „Стандарт"
Митничарите вече въртят аптеки. Това разкри проверка на Агенцията по лекарствата. Инспекторите са засекли 18 случая, когато хора без фармацевтично образование продават хапчета.
Сред тях са и няколко служители на Ваньо Танов. За да спазят закона, те откривали аптеки на името на магистър фармацевт, но реално въртели дрогериите. Когато дипломираният продавач отсъствал, зад гишето заставали самите митничари, установила проверката. Те са били хванати в крачка да изписват медикаменти на нищо неподозиращи пациенти. На един от клиентите фалшив аптекар дори му сменил лекарството с друго, защото смятал, че било по-добро, а то се оказало за съвсем различно заболяване. Притеснителното е, че тези нарушения зачестяват, обяви шефът на Агенцията по лекарства Александър Янков.
Още от статията на „Стандарт"

„Гражданското неподчинение победи и във Варна", разкрива от първата си страница „Сега"
Втори голям успех в рамките на две седмици постигнаха протестите, преминали в гражданско неподчинение. След като блокадата на Орлов мост спря поправките в закона за горите, варненци принудиха общинския съвет да се откаже от предвиденото застрояване на Морската градина.

Ситуацията във Варна се разви по идентичен начин със столицата - гражданите блокираха възлово кръстовище, ГЕРБ се стресна, премиерът Бойко Борисов реши да се съобрази с мнението на хората. Последните, които разбраха за промяната, бяха тези, от чиито гласове зависят решенията - съветниците от ГЕРБ.

Във вторник вечерта кръстовището пред сградата на община Варна бе блокирано от над 1000 души. Хора от всички възрасти седнаха на асфалта и настояха да спре строителната вакханалия в парка. Казусът трябваше да бъде решен на следващия ден, т.е. вчера, когато общинският съвет заседава, за да приеме общия устройствен план на града. Спорният момент бе местността Салтанат в частта й до спирка "Почивка". Зоната се намира в най-източната част на парка. Макар в нея да са реституирани и застроени десетки парцели, се ползва активно за отдих. Устройственият план предвиждаше нови територии за строителство.
Още от статията на „Сега"

„Антимафиоти удариха най-мощните хакери в България" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Неутрализирана е най-мощната хакерска групировка в България, съобщиха от пресцентъра на МВР.

Характерното за групата е специфичното й поведение във виртуалното пространство. Членовете й използвали кибер терористични похвати и компрометирали услугите на редица големи финансови и интернет базирани компании. Освен това те се занимавали и с нерегламентиран достъп до компютърни системи, намиране на пролуки или непълноти при изграждането на редица правителствени и неправителствени сайтове, споделяне на специфичен софтуер за осъществяване на нерегламентиран достъп до компютърно-информационни данни, кражба и разпространение на откраднати данни от кредитни карти на хора от цял свят.

До средата на 2012 г. хакерската групировка е осъществила атаки на над 500 различни уеб сайта из целия свят.

Изключително добре организираната група използва сайта www.cwi-group.org, за да координира дейността си. Организаторите постоянно променяли местоположението му.
Още от статията на „24 часа"

„Европарламентът отхвърли със смазващо мнозинство АСТА", съобщава от първата си страница „Класа"
С огромно мнозинство от 478 гласа „за", 39 против и 165 въздържали се евродепутатите отхвърлиха в сряда в пленарна зала Търговското споразумение срещу фалшифицирането на стоки, с което упражниха за пръв път правото си от Лисабонския договор да не приемат международни търговски договори, съобщи пресслужбата на ЕП. Така крайно оспорваният текст, който предизвика преди месеци масови протести в европейските градове заради опасенията, че ще доведе до контрол в интернет, не може да стане закон на ЕС.

„Много съм доволен, че Европарламентът прие препоръките ми да отхвърли ACTA, заяви докладчикът Дейвид Мартин, като повтори опасенията си, че споразумението е твърде мъгляво, може да бъде интерпретирано неправилно и така да застраши гражданските свободи. Той обаче допълни, че трябва да се намерят алтернативни начини за защита на интелектуалната собственост на ЕС.

Преди ключовото гласуване лидерът на парламентарната група на Европейската народна партия в ЕП Жозеф Дол се опита да спаси споразумението с призива то да бъде коригирано и гласувано по-късно, защото отхвърлянето му би означавало „да се изхвърлят стотици хиляди работни места през прозореца", но мнозинството не прие предложението. Не помогна и призивът на Еврокомисията да бъде приет текстът.
Още от статията на „Класа"

"Печатна грешка вдигнала цената на тока", информира от първата си страница „Монитор"
Печатна грешка в законопроект на Тройната коалиция сега струва на страната ни милиарди левове. Това заяви вчера икономическият министър Делян Добрев, който дойде в парламента, за да даде нови разяснения за покачването на цената на тока.

Добрев поясни, че с внесени през 2008 г. поправки е направена промяна в срока, за който действат договорите за фотоволтаици и от 12 г. е повишен на 20 г. При обсъждането в пленарната зала обаче било обявено, че има печатна грешка и срокът всъщност трябва да се увеличи с още - на 25 г. „Тази разлика сега обрича страната ни да плаща милиарди левове. Това е възмутително", заяви Добрев. Той припомни, че от 13-те процента скок на цената от 1 юли, 8% се падат точно на зелената енергия. Това означава, че ако в рамките на два месеца - май и юни, не бяха вкарани над 500 Мвт, основно соларни паркове, токът за бита трябваше да поскъпне с 5 на сто.

Добрев посочи още, че с приетия от Тройната коалиция закон НЕК и ЕРП-тата са били задължени да сключват договори с инвеститорите и така се е стигнало дотам, че има контракти за 12 хил. мегавата. По онова време законът гарантираше цена на зелената енергия от порядъка на 1000 лв. за Мвтч. Сега тази цена е намалена на под 300 лв., а гарантираният срок на изкупуване на тока - от 25 на 20 г., отчете свършеното от ГЕРБ Добрев.

По-рано вчера пред Министерския съвет се събраха протестиращи, които поискаха замразяване на цените на тока поне за година и оставка на шефа на ДКЕВР Ангел  Семерджиев.

Икономическият министър обаче беше категоричен, че не е необходимо да се иска оставката на шефа на ДКЕВР Ангел Семерджиев заради грешната му преценка за процентите, с които ще скочи тарифата за ток. Той е работил по данните, които са му предоставени, оправда го Добрев.
Още от статията на „Монитор"

"Наплив от идеи" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Наплив от идеи. Това е резюмето на резултатите от първия по рода си в България процес по финансиране на бизнес идеи в самия им зародиш по програма JEREMIE. В рамките на около два месеца близо 800 екипа са кандидатствали пред двата фонда, става ясно от обзора на Eleven и LAUNCHub, които управляват ресурса от 21 млн. евро по JEREMIE.  Мениджърите на двата фонда бяха избрани в средата на април и последните месец-два проведоха първия си прозорец за кандидатстване.

Резултатите

Резултатите задминаха първоначалните очаквания. Само преди около две седмици около 400 екипа бяха подали апликации. След затварянето на прозорците за кандидатстване - съответно на 24 юни за LAUNCHub и на 30 юни за Eleven - общият брой екипи набъбна до 790. Разбира се, между тях може да има дублиращи се кандидатури, но въпреки това стотици кандидат-предприемачи, повечето от които млади (виж снимката), потърсиха подкрепа за реализацията на идеите си.

"Резултатите са впечатляващи - 490 апликации от 30 страни от 4 континента се борят за дузината инвестиции, които фондът ще направи в началото на есента", коментираха от Eleven. Техният прозорец за кандидатстване беше отворен близо два месеца, през които екипът е провел редица срещи на живо с множество млади предприемачи и е участвал на 15 събития в България и региона. В средата на юни Eleven дори организира събиране на първите кандидати (т.нар. Early Bird), така че да се запознае по-добре с кандидатстващите.

Грубата разбивка на кандидатурите на Eleven показва, че основна част от тях са от България - 62%. Останалите са главно от региона, но има и от екзотични места като Колумбия и Тайван. Проектите са най-вече в сферата на интернет приложенията и социалните мрежи, но не липсват идеи и в областите на мобилните апликации, електронната търговия, производството, зелените технологии и образованието.

Eleven, ръководен от Дилян Димитров, Ивайло Симов, Даниел Томов и Джон Брандфорд, разполага с капитал от 12 млн. евро за финансиране на млади компании, като основна част са предназначени за идеи на най-ранен етап (акселерация), а останалата - за малко по-напреднали проекти, или т.нар. фаза seed.

Повече за seed и по-малък дял за акселерация пък предвижда вторият фонд LAUNCHub с партньори предприемачите Любен Белов и Тодор Брешков. Общият капитал е 9 млн. евро. Неговият първи прозорец за апликации му донесе общо 300 проекта, и то основно в областта на информационните технологии и в частност в мобилните, геймърските, социалните и софтуерните услуги.

"Бяхме позитивно изненадани от кандидатури от всякакви екзотични дестинации, като например Чили, Индия и др. Най-силно застъпен обаче беше интересът от региона, което е и нашата основна цел", коментираха от LAUNCHub. "Държим да отбележим и факта, че имахме драматично кратък прозорец за кандидатстване (само 24 дни), както и много кратък период за отсяване на най-добрите апликации. Поради това сме повече от удовлетворени от интереса, както и от нивото на проектите, които са в напреднала фаза на разработване", допълниха още оттам.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Чиновници горят за зелени централи", четем в „Стандарт"
Служителите, които са издали разрешения за ползване на фотоволтаични инсталации и ВЕИ-та, ще бъдат наказани. Вече са започнати 22 дисциплинарни производства, като срещу някои от чиновниците има по няколко процедури за различни пропуски. Това съобщиха от Дирекцията за строителен контрол и регионалното министерство, които са проверили издадените разрешителни.

Всеки пети слънчев парк, който е хванал последния влак за продажбата на скъп ток, е в нарушение. Това показва разглеждането на издадените над 100 разрешителни за ползване само за два дни - 28 и 29 юни. В същото време за два месеца - май и юни, са били издадени общо 524 разрешения за фотоволтаични инсталации с обща мощност около 550 МWр и 4 за ветроенергийни електроцентрали с обща мощност 50 МW. Или средно по 8-9 разрешителни на ден.

Една част са дадени, без да е включен протокол за 72-часови проби, с липсващи документи от Агенцията по кадастър, неподписани от всички актове 15 или невключени в работата на комисиите представители на някои от контролните органи. Разрешенията за ползване са оттеглени. Те ще бъдат издадени по правилата, но вече ще са с дата след 1 юли и ще продават ток на по-ниската цена.

Проверките продължават, като обхватът ще бъде разширен с още около 20 разрешения за ползване от последните два месеца за фотоволтаични инсталации с мощност над 5 MW, съобщиха от ДНСК.
Още от статията на „Стандарт"

„Премиерът иска депутати да надзирават цените на тока", разкрива „Сега"
Жегата по темата за цените на тока расте. Вчера управляващите заговориха за особен надзор над ДКЕВР - комисията, отговаряща за тарифите, и за драстично орязване на преференции за "зеления" ток. В Народното събрание продължиха яростните спорове кой е по-виновен за поредното голямо поскъпване на еленергията - Тройната коалиция или ГЕРБ. А министърът на икономиката извади от архивите скандален факт - "печатна грешка" от 2008 г., довела до задължение токът от слънце и вятър да се изкупува по солените цени за цели 25 години напред.

Правителството ще предложи на депутатите да сформират постоянна комисия за наблюдение на регулатора ДКЕВР, обяви вчера министър Делян Добрев. Той обясни, че идеята е на премиера, който го изпратил да сондира мнението на народните представители за такъв контролен орган. По закон ДКЕВР се води независима институция, но не е тайна, че тя винаги се командва от правителството, а сега се оказва, че ще й бъде прикачен и официален надзорник. Идеята идва точно когато законът за енергетиката бе поправен за пореден път.

Енергийният министър използва посещението си в парламента, за да обвини тройната коалиция за ценовите беди. Добрев посочи, че бившите управляващи са прокарали лобистки текстове при приемането на закона за ВЕИ, с които са осигурили свръхизгодни условия за инвеститорите в "зелен" ток. Той показа стенограма от заседанието на парламента, когато било обсъждано срокът за изкупуване на слънчева енергия по високи тарифи да се увеличи от 12 на 20 години, а заради "печатна грешка" в закона било записано 25.
Още от статията на „Сега"

„Плевнелиев притиска Гърция за газовата връзка", съобщава „Труд"
България ще подкрепя Гърция по пътя  към нов икономически растеж, в духа на общоевропейските усилия, както винаги досега сме го правили. Това  обеща президентът Росен Плевнелиев в Атина, където е на двудневно държавно посещение.

Той е първият държавен глава от Европа, който посещава Гърция след повторните парламентарни избори на 17 юни и сформирането на новото правителство, с което страната бе спасена от излизане от еврозоната.

Гърция, която е в дълбока финансова криза, в момента се намира в тотална политическа изолация, дори самолет на чужд държавен ръководител не смее да прелети над нея, посочват тукашни наблюдатели. За това тази визита е от голямо значение за Атина.

"Ще задълбочим двустранните си връзки на всички нива, ще активизираме политическия диалог", обеща Плевнелиев и обяви, че до края на годината двете правителства ще проведат следващото си съвместно заседание. На него ще се направи равносметка на свършеното в периода след първото заседание през 2010 г. и ще се набележат потенциално нови проекти.

Плевнелиев заяви, че двете страни се обявяват за насърчаването на всички големи енергийни проекти. По време на пленарните разговори е обсъдено ускоряването на работата по изграждане на газовата връзка между двете страни. Този проект е от значение за енергийната ни диверсификация и по него е осигурено европейско финансиране. "Работим по него с пълна пара", каза Плевнелиев.

Освен това ще се работи за подобряване ефективността на работата на връзките между електропреносните мрежи на двете страни с оглед до 2015 г. да влязат в общия енергиен пазар. Напредва работата и по други инфраструктурни проекти, посочи Плевнелиев и спомена изграждането на жп линията София - Солун. Двете страни са заинтересовани и от общо пристанище на река Дунав.

Гърция остава на едно от водещите места по стокообмен и чуждестранни инвестиции в България, посочи Папуляс по време на изявленията си след пленарните разговори в президентския дворец. Стокообменът се е увеличил с 18 на сто в сравнение с 2010 г. и е достигнал 2,4 млрд. евро, отбеляза той. Въпреки кризата, инвестициите в България надвишават 3 млрд. евро, подчерта гръцкият държавен глава.
Още от статията на „Труд"

„Ще ядем по-скъп, но качествен хляб", съобщава „24 часа"
Задава се по-скъп, но много по-качествен хляб наесен. Това показват първите данни от стартиралата преди дни жътва.

Добивите са с 10-15% по-ниски от миналата година, но за сметка на това качеството на житото е историческо, поне при мен от 1993 г. не е имало по-добро, заяви шефът на Националната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов. Съдържанието на най-важния показател в зърното за хлебарите - глутена, е около и над 30 единици. За хубави самуни са достатъчни 24-25, а в предишни години масово се правеше хляб и от пшеница с глутен по 18-19. Затова и ядяхме филии от фуражно жито с подобрители, въпреки че зърнопроизводителите оспорват, че всичката пшеница е хлебна, но просто е с различни показатели.

Факторите за суперкачеството са няколко, обясняват арендаторите. Заради измръзването през зимата растенията на 1 дка са по-малко, но оцелелите имат по-добра възможност да се развият. Падналите обилни валежи през май оказали изключително добро влияние на посевите, а жегата от последните седмици помогнала и за по-ранното узряване на житото. Затова и жътвата тази година започна с около седмица по-рано.

Надявам се сега да успеем да разбием статуквото, че правим фуражна пшеница - за високо качество допринасят и въведените вече масово модерни технологии, добрите семена, използваната растителна защита, машинната обработка, твърди Вукодинов.

Житото е с историческо качество, но и на историческа цена, коментира пък Мариана Кукушева, шеф на федерацията на хлебопроизводителите. Само за една седмица пшеницата скочила от 300-310 лв. за тон на 350-360 лв. Дори се пробвала и границата от 370 лв. Това били изключително високи цени за старта на кампанията. През миналата година житото е било поне с 60-70 лв. на тон по-евтино.
Още от статията на „24 часа"

„Въпроси с вкус на опушено", обобщава „Капитал Daily"
Бавна реакция, липса на адекватна техника и горделив отказ от външна помощ е обобщената картина на пожара на Витоша, с чието разрастване четвърти ден професионалисти и доброволци не успяват да се справят. Опитът в последните години сочи, че при всяко бедствие в България излизат на показ стари и станали хронични вече проблеми. Традиционната липса на средства и на модерно техническо обезпечение сега се комбинират и с колебливите, а на моменти и противоречиви решения на властта. А и с обичайните вече неуместни изказвания на някои представители на кабинета

Разраства ли се стихията?

Във вторник земеделският министър Мирослав Найденов опита да убеди медиите, че пожарът е локализиран на територия от около 50 дка, въпреки мнението на ръководни кадри от "Пожарна безопасност" и въпреки че дори и с просто око се виждаше, че е станал значително по-мащабен от предишния ден.

Наложи се министърът да се качи на хеликоптер, за да се убеди, че засегнатата площ вече е около 5 пъти по-голяма. "Няма промяна в ситуацията", каза в сряда Николай Николов, директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Същото потвърди и кметът на Бистрица Николай Гюров пред БНР. По-късно през деня информацията стана разнопосочна - от това, че огънят затихва, до твърденията, че се разраства към Бистрица, обхващайки вече и зелена гора. Безспорен факт е единствено, че вече са направени  достатъчно просеки, по които минават пожарна и друга техника и огънят се облива с вода вече не само от въздуха, но и от терена.

Защо отказахме помощ?

По този въпрос съобщенията от правителството отново бяха в стила "всяко решение е предпоследно". От началото на бедствието огнеборци изказваха мнения, че заради обстоятелствата - труднодостъпен терен и обръщащ посоката си вятър, който затруднява задачата на хеликоптерите, трябва да се потърси външна помощ. Във вторник с репликата "засега няма нужда" отговориха последователно Мирослав Найденов, премиерът Борисов и вътрешният министър Цветанов. Малко по-късно външното министерство съобщи, че България е приела предложената помощ от Израел и че специалните самолети ще излетят всеки момент, за да са тук в ранните часове на сряда.

Надвечер обаче българското правителство обяви, че е отказало помощта, защото "според преценка на оперативния щаб огнищата са под контрол и екипите имат сили да се справят със ситуацията". В сряда напредъкът бе противоречив, а доброволците дори заговориха за нарастващо отчаяние...
Още от статията на „Капитал Daily"

"Новият национален съвет по лекарствата отива в Плевен", пише „Класа"
Новият Национален съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти ще бъде в Плевен. Това каза министърът на финансите Симеон Дянков пред журналисти в Министерския съвет. Причината да се спрат на града е Медицинският университет, както и близостта на Плевен до Свищов, където е  Стопанската академия. Разчетите са, че в този съвет  кадри от двете учебни заведения ще могат да работят след завършването си. Новият административен орган се създаде в сряда с решение на МС, като първоначалното предложение на здравния министър Десислава Атанасова е било той да бъде държавна комисия - нещо, с което Симеон Дянков не се е съгласил. Съветът ще извършва дейностите по ценообразуване и реимбурсиране на лекарствени продукти и ще оптимизира дейността на досегашната комисия, която нямаше собствена администрация и не беше постоянно действащ орган.

Министърът на финансите обяви, че  2-3 седмици кабинетът ще обяви преместването на още 4-5 администрации.  Според експерти ставало дума за агенции от Министерството на здравеопазването, които ще станат ясни до дни.

„Философията на преместване на част от държавните структури из страната е по-дългосрочна и затова по отношение на критиките - дали ще струва много, не, няма да струва много. Дали ще загубим капацитет - не, няма да загубим голям капацитет", заяви още Дянков.

За да са ниски разходите, министърът е поставил условия общината или съответната областна управа, която предлага преместването да стане там, да осигури имот - сграден фонд, в който да се настанят чиновниците.

„И само при това условие вече ние обявяваме, че ще става. Както сме обявили в Пловдив за туризма, и в Бургас - за Агенцията за рибарство", каза Симеон Дянков.
Още от статията на „Класа"

"Вадят на тезгяха плажове на промоция", информира „Монитор"
Два плажа на промоция - в Синеморец и Казанлък, са обявени за продажба от служители на НАП и Камарата на частните съдебни изпълнители. Имотите се оказали на тезгяха, след като собствениците не успели да се издължат към хазната и кредитори. Двата имота са сред най-атрактивните, които се продават в сайтовете на двете институции за последните 6 месеца, и въпреки това за тях все още няма появили се купувачи.

Пръв за продан  е обявен минерален плаж край с. Овощник - Казанлъшко. Началната цена, от която е стартира продажбата на аквапарка е 3 997 620 лева. Според експертите обявената цена представлява 75% от пазарната стойност на имота. Въпреки това атрактивният плаж е обявяван 4 пъти на търг, но досега не е продаден.

Ако се появи купувач, готов да плати близо 4 млн. лева, срещу тях ще получи цял оборудван минерален плаж, който се състои от голям басейн с изкуствени вълни, втори голям басейн с воден бар и малък басейн с няколко пързалки. Към сделката влизат и сграда с изграден вход и съблекалня, пречиствателно съоръжение, навес с летен ресторант, външна тоалетна и нерегулиран парцел с площ от 5134.00 кв.м.

От НАП - Велико Търново пък са пуснали на тезгяха малък плаж край Синеморец. Парцелът е на промоция, тъй като за три търга за него не се е явил купувач. Затова служителите на приходната агенция са намалили цената му близо два пъти. Имотът се намира в местността Поляните и за него данъчните искат 77 500 лева. Първоначално обаче цената е била 155 000 лева.

Парцелът, който е в регулация, е голям 945 кв. м и има разрешение за курортно-рекреационен обект. Според описанието на служителите на НАП имотът се намира вляво от централния път, водещ към плажа на селото, в североизточната му част. До парцела се стига по черен път, насипан с едра баластра, след отклонението вляво от асфалтовия път, водещ към плажа.
Още от статията на „Монитор"