Днес беше направена първата копка на най-новия магазин на БИЛЛА България, който ще бъде построен в гр. Ямбол.
Разгърнатата застроена площ ще е 4 184 м2. За първи път търговската част на магазина ще е разположена върху 2 етажа.
Супермаркетът ще разполага с кафене и паркинг с 80 места. Сградата ще бъде съвместен търговски център на БИЛЛА и веригата за черна и бяла техника Техномаркет.
Магазинът на БИЛЛА България в Ямбол ще бъде 24-ият от търговската верига в страната. До момента броят на работещите в магазините на БИЛЛА в цялата страна е над 2 220 души, което нарежда компанията сред най-големите чуждестранни инвестотори и работодатели в България.
Австрийската фирма BILLA е основана през 50-те години от Карл Влашек, когато във Виена отваря врати първият магазин. Името на компанията е съкращение от първите срички на думите Billiger Laden, което означава евтин магазин.
През 1996 г. BILLA става собственост на германската търговска група REWE, която се нарежда на трето място в Европа и пето място в света сред търговските вериги за хранителни продукти с оборот от 40 милиарда евро.
В България експанзията на концерна започва през 2000 г. с откриването на първия супермаркет BILLA на 5 октомври в София.
За по-малко от 7 г. са открити общо 23 магазина, 7 от които в столицата. До момента размера на направените инвестиции в България възлиза над 180 млн.лв.
Неделчо Съботинов
на 28.05.2007 в 18:11:56 #2Ами как защо, тъй като в България хората са със златни ръце, невероятни специалисти, готови да работят на минимално заплащане, което явно плаши инвеститорите.
theteacher
на 28.05.2007 в 18:10:00 #1Малко е странно да се смята навлизането на концерна БИЛЛА за чужда инвестиция. Какво точно е инвестирала БИЛЛА в България? Нищо, както и другите подобни вериги като Практикер и т.н. Малка справка показва, че дори сградите в които се помещават веригите не са тяхна собственост, а са изградени от български фирми и инвестиционни фондове, и веригите си плащат наем всеки месец. Тоест те не са внесли никакви пари в икономиката на страната, а само прибират печалба от препродажба на стоки. Единственото предимство е, че се откриват работни места, но заплащането е много ниско и текучеството е голямо. За мен лично чужда инвестиция е построяването на какъвто и да е завод за производство на продукция, която се изнася в чужбина. Да речем завод за производство на ЛСД монитори на Филипс би бил чужда инвестиция. Но подобни компании отдалеч заобикалят България. Защо ли?