Българските институции за пореден път доказаха, че не са адекватни на европейската интеграция на България. Става дума за фарса отпреди два дена, наречен Национален висш съвет по биоразнообразие. Въпреки, че България с готовност подписва всички  валутни и икономически форми, налагани от чужди икономически съветници, политическата върхушка у нас продължава да мрази Природата на Родината ни, отрязвайки площите, нуждаещи се от защита и специален режим на ползване и обричайки по този начин около 17% от територията на страната на произвола на съдбата.

Както посочва Българска Фондация „Биоразнообразие", решението от 21 ноември е да остави 19 000 квадратни километри български гори, уникални местообитания, приоритетни растителни и животински видове в изчакваща позиция. Това практически ги изключва от списъка със защитени зони НАТУРА 2000, който България ще внесе в края на годината.

Това е нарушение на договореностите на България с Европейския съюз и ще доведе до дела в Европейската комисия и до налагане на ежедневни глоби на България до поправяне на „грешката".

Заседанието: бяха внесени за разглеждане 225 зони за защита по Европейската директива за хабитатите. С гласуване 10 срещу 9 гласа бе прието предложение за прецизиране на границите на 29 от предложените зони.

Нека не ни подвежда малкия брой 29 от 225 обекта. Те представляват близо 17% от територията на страната и повече от половината от общата площ на предложените защитени зони. Така от 28,6% минимум необходими защитени зони останаха около 12 %.

МОСВ, разбира се, твърди, че няма проблем - екологичната мрежа НАТУРА 2000 предвижда възможност за допълнително доуточняване на границите.

БФ Биоразнообразие обаче възразява следното: „Това е вярно, когато става дума за доработване на иначе относително пълна и достатъчна мрежа от защитени зони. Когато обаче се премахват цели вече изработени зони на основата на неясни тревоги на шефовете на НУГ става дума за скандал на Европейско равнище по подобие на случилия се в Полша, която беше заплашена от лишаване от структурни фондове".

Освен това, отлагането на включването на площите в списъка НАТУРА 2000 зони до 1-ви януари за месец май 2007 ще доведе до засилени нарушения в тези зони и в крайна сметка до унищожаването на българските гори заради лични интереси и некомпетентност.

Свидетели сме на пряко неизпълнение на задълженията на България към Европейския съюз, тъй като цели приоритетни видове и местообитания, които България е задължена да опазва в определен процент(абсолютен минимум 60%), остават без покритие с изключването на най-големите по площ зони, отбелязват природозащитниците.

Според тях изходът е следният: преразглеждане на въпросното гласуване, поемане на отговорност от Министъра на околната среда Джевдет Чакъров, издаване на заповеди за забрана промяната на статута на земите в рамките на НАТУРА зоните от този момент нататък, както и преразглеждане на вече съществуващи прекатегоризирани гори и земеделски площи.

Bluelink. Net посочва, че решението е било проследено от близо 1000 граждани, дошли да демонстрират позиция и загриженост на родната природа и любимите си места. „Гражданското присъствие, което продължи 4 часа, завърши удовлетворено поради заблудата, че всичките предложени от експерти зони за защита са приети изцяло. Пълната информация за решението на заседанието се разбра след напускането на мястото на събитието".

Заключението: България върви по пътя на присъединяване към Европейските институции. Европейската стратегия конституционно е стратегия за устойчиво развитие, следователно такова трябва да се прилага и в България.

Обаче в България тъжно се наблюдава, как грижата за природата се оценява от Хората Които Взимат Решения като (младежки) екстремизъм и екстравагантност на фона на „важните" неща: строителството на хотели в прелестни кътчета и сечене на гори.

Природозащитниците разбира се също не са до дъно прави, защото ако не бяха включили в списъка някои наистина спорни урбанизирани терени като например Варненското и Белославското езера, нямаше да дадат повод за критика на стореното досега по НАТУРА 2000.

В крайна сметка, защо НАТУРА? Нямаме ли думата Природа? Или отново ставаме свидетели на националния комплекс „дядо Иван": спасителят, идващ от чужбина и подреждащ нещата по правилния начин ... Нещо се обърква, нещо не е както трябва да бъде. Как можем безучастно да гледаме, че нормалното за всяка европейска държава желание да се съхрани природата се „отлага" за неопределено бъдеще време?

Докога? Докато младите и загрижени за бъдещето на България изцяло се преместят във Новите ловни полета на САЩ, Канада, Австралия, е добре - и в ЕС става. А в поне три министерства някой ще спечели много от това.

Да спрем дотук, но е срамно. За нас.