„Неочакван данъчен удар и за стотици хиляди фирми", предупреждава от първата си страница „Сега"
След гафа с тайно повишените данъци в София се задава нов, много по-голям данъчен удар, но този път той ще засегне бизнеса в цялата страна, показа проверка на "Сега". До края на март фирмите трябва да получат бележките за местните данъци и увеличението ще бъде драстично, предупредиха общински съветници от няколко големи града.
Най-сериозно засегнати се очаква да има в София, Пловдив, Варна и Бургас. Промяната засяга данък сгради за нежилищните имоти на предприятията. Увеличението идва от малка поправка в закона за местните данъци и такси, гласувана от ГЕРБ и "Атака", която е минала незабелязано през парламента. Според нея данък сгради за фирмите вече ще се изчислява върху по-високата от двете суми - данъчната оценка или отчетната стойност. Разликата между двете суми е огромна и само за София се изчислява на 4 млрд. лв. по информация на Столична община. Досега фирмите плащаха данък само върху отчетната стойност, която е историческата цена, на която е придобит имотът, и обикновено е много ниска за старите сгради.
Общински съветници от Варна съобщиха пред "Сега", че заради промяната в закона в морския град има десетократен скок в данъците при някои имоти. "Един от варненските диагностично-консултативни центрове например до миналата година е плащал данък сгради и такса смет в размер на 1870 лв. По отчетна стойност здравното заведение има активи за 320 000 лв. Сега то вече дължи 10 000 лв. данъци, защото данъчната му оценка е 4 199 692 лв.", обясни Красимир Маринов, съветник от партия "Отечество". Университетската болница е плащала досега данък върху 7 млн. лв. балансова стойност, а сега трябва да плати върху 70 млн. лв. Складова база, изградена през 1994 г. с банков кредит, преди е плащала 340 лв., а сега сумата е 3600 лв.
Още от статията на „Сега"
„Горива и храни ускориха инфлацията до 5.2%", съобщава от първата си страница „Дневник"
Поскъпващите храни и горива продължават да тласкат нагоре инфлацията в България. През февруари нивото й е 5.2% (спрямо същия месец на 2010 г.), а само от началото на годината цените са скочили с 1.9%, показват данните на националната статистика. В същото време изследване на Европейската комисия показва, че българите са най-големите аутсайдери сред потребителите в съюза.
Според данните 55.5 на сто от хората у нас са с мизерни материални възможности и не могат да си позволят да поддържат жилището си достатъчно топло или да си купят нова пералня, или да отидат на едноседмична почивка. В дъното на класацията са още Румъния (49%) и Унгария (41%).
Ръстът на цените и свитите доходи увеличават и притесненията сред икономистите, че това ще забави още вътрешното потребление, а оттам и икономиката.
Още от статията на „Дневник"
„Заточават чиновници", четем от първата страница на „Стандарт"
Чиновници от жълтите павета ще бъдат заточени далеч от столицата. Реформата тръгва от земеделското министерство. Държавната агенция по горите се мести в Пловдив. Агенцията по рибарство и аквакултури пък "потегля" към Варна или Бургас. Така столицата ще се разтовари от администрацията, а регионите ще се развиват, обясни премиерът Бойко Борисов. Крепостта на ресорния министър Мирослав Найденов остава в София, но на нов адрес. Земеделският шеф ще трябва да напусне емблематичната сграда на площад "Македония" и да се нанесе в кабинета на софийската кметица Йорданка Фандъкова. Тя пък ще седне в стола на Найденов. Рокадата бе разпоредена изненадващо от Борисов. Във всички европейски столици кметствата са в най-представителните сгради, мотивира се Бойко.
Още по темата от „Стандарт"
„Преселението на чиновниците ще е коз за усвояване на европари", обобщава „Сега"
Кабинетът измисли нов авангарден начин да реши проблема с усвояването на европарите и да приближи чиновниците до обикновените граждани. Вчера премиерът Бойко Борисов обяви, че започва разселване на служители от София в различни части на страната. Цената на реорганизацията обаче тепърва ще се пресмята от няколко работни групи.
"По някои от магистралите трябва усилване на трафика, за да може да навлезем по европейските програми за финансиране. Така че, ако трябва, ще децентрализирам още доста министерства особено по трасето на "Хемус". Това е и начинът да се съживяват регионите. Разбира се, това е една дългосрочна програма и стратегия, но имаме пълната воля и я започваме", даде старта на промяната Борисов в аграрното министерство.
Земеделското ведомство се оказа първото, чийто чиновници ще стягат куфарите. Така например Изпълнителната агенция по горите ще бъде преместена в Пловдив, а служителите от Агенцията по рибарство и аквакултури ще избират между Варна и Бургас. В духа на реформата министерството на Мирослав Найденов преотстъпва сградата си на Столична община след "многократно настояване" на самия Найденов.
"Възложил съм на министър Найденов администрациите по рибарство да си изберат Варна или Бургас, по горите да си избират Пловдив или друг град оттатък Балкана. Да се децентрализират, да отидат по-близко до хората и съответно и София да започнем да я освобождаваме от централната администрация, защото се пренаселва", мотивира се Борисов. "О, и аз бих отишъл в Пловдив. Той е много хубав град", отвърна аграрният министър Мирослав Найденов.
Още от статията на „Сега"
„Три стандарта за хляба от април", съобщава от първата си страница „Монитор"
От първи април ще имаме български държавен стандарт за трите вида хляб - бял, "Добруджа" и типов, като той ще е с годност до 36 часа. Това съобщи изпълнителният директор на Агенцията по безопасност на храните д-р Йордан Войнов, цитиран от БНТ.
По думите на Войнов цената на хляба по БДС не би трябвало да е много по-висока от тази на останалия насъщен в търговската мрежа. От 500 до 10 хил. лева ще бъде глобата за нарушителите, които не спазват изискванията за производство на хляб според стандарта, заяви още той.
С въвеждането на български държавен стандарт властите се надяват да се подобри вкусът и качеството на хляба, а потребителят да купува самуните от едно време. Хлябът ще се прави само от брашно, мая, вода и сол. В него няма да се влагат консерванти, подобрители и други примеси.
Министърът на земеделието Мирослав Найденов вече няколко пъти обяви, че българите ядат най-лошия хляб в Европа. "Преди време имаше три вида хляб, но хората знаеха с какво се хранят, докато в момента има над 30 вида с много по-лошо качество", коментира той. Затова и след създаването на Агенцията по безопасност на храните в началото на февруари бяха стартирани инспекции в хлебозаводи в цялата страна.
Още от статията на „Монитор"
„Обмислят намаление на ДДС за горивата, ако Брюксел ни откаже по-нисък акциз", информира от първата си страница „Класа"
Правителството е готово да обмисли идеята на превозвачите за намаляване на ДДС върху горивата, каза вчера министърът на транспорта Александър Цветков. Това може да стане, ако ЕК не разреши намаляване на акциза. „Аз не съм компетентен да влияя върху данъците, затова очаквам инициативата от колегата Дянков", уточни транспортният министър.
По поръчение на премиера Бойко Борисов междуведомствена експертна група ще подготви сравнителен анализ на ценовите равнища на различните типове горива на българския пазар спрямо другите държави от ЕС. Ситуацията на пазара на горива у нас ще бъде обсъдена утре на среща с представители на производители и търговци на горива и с организациите на превозвачите, съобщи официално правителствената информационна служба.
Веднага ще изпратим писмено запитване до ЕК дали България може да промени акциза за горивата. „За да променим акциза обаче, 26 държави трябва да се съгласят. Защо да лъжем хората? Ще пратя писмо, но то практически няма да допринесе с нищо в следващите месеци", обясни премиерът Борисов вчера. Според експерти ДДС при горивата се начислява два пъти - върху суровината и след това върху крайния продукт, увеличен с акциза. За диференциран, т.е. различен, ДДС само върху отделна стока обаче също трябва да се иска разрешение от Брюксел.
„Съжалявам, полагаме огромни усилия. Правим всичко възможно. Искам, но не мога да влияя на процесите в света. И милиардите загуби на Япония трябва да се компенсират. Когато Шести американски флот пътува за някъде, никога нещата не се развиват по най-добрия начин", коментира още премиерът.
Още от статията на „Класа"
„Напомнят с SMS за застраховката", информира „Стандрат"
Застраховките "Гражданска отговорност" ще бъдат в сила дори да пропуснете да си платите няколко вноски по полицата. Застрахователните компании няма да могат да прекратяват задължителните полици, които по закон са със срок от една година, ако решите да плащате разсрочено и забравите да преведете поредната вноска. Това предвиждат промени в Кодекса за застраховането, подготвени от Комисията за финансов надзор (КФН). В момента повечето компании дават 15 дни гратисен период след датата, на която трябва да се плати поредната вноска по застраховката. Ако през това време не внесете парите, дружеството прекратява полицата и така шофьорите трябва да си сключват нова "Гражданска отговорност". Ако промените бъдат приети от парламента, полицата ще важи за цяла година, независимо дали сте забавили поредната вноска. Ако направите катастрофа, застрахователят ще бъде длъжен да плати, дори да имате забавени вноски. Но дружествата ще събират всички просрочени плащания от клиентите си. Това може да става например чрез напомнящи обаждания или SMS-и. Вариантите ще трябва да бъдат записани в Общите условия на задължителната автозастраховка, обясняват от надзора. Ако и след напомняне не искате да си платите, сумите ще бъдат събирани чрез частни съдебни изпълнители. Ако това ще представлява трудност за компаниите, те могат изобщо да се откажат от предлагането на полици на разсрочено плащане.
Още от статията на „Стандарт"
„Измамници точат ДДС с банкови сметки менте", информира „Монитор"
Измамници са се опитали да източат милиони левове ДДС, което трябвало да бъде внесено в държавната хазна вчера. Измамниците разпратили преди две седмици писма до големи фирми и физически лица със солидни доходи, че Националната агенция по приходите е сменила сметката, по която се изплащат дължимите налози.
Сигналът за измамата бил получен няколко дни по-късно в НАП от бизнесмен, който се усъмнил, че писмото е менте. При проверка на данъчните се оказало, че от името на приходната агенция до някои фирми и граждани са изпратени уведомления за промяна в банковите сметки на администрацията, подпечатани с фалшив печат. В писмата се описват „новите" банкови сметки на НАП, като клиентите се призовават да започнат да превеждат дължимите данъци и осигурителни вноски по тях.
Веднага приходната агенция, ръководена от Красимир Стефанов, е сезирала за измамата прокуратурата. МВР и ръководството на банката, в която е открита невярната сметка. Разследването е показало, че сметката е регистрирана на името на неграмотен ром, който е използван от измамниците за подставено лице.
След сигнала на НАП сметката била запорирана. Оказало се, че няколко фирми вече били превели малки суми от дължимите си налози. Измамниците обаче така и не били изтеглили парите. Според разследващите най-вероятно мошениците са се канили да изпразнят сметка след 14 март, когато е последният срок за събиране на дължимия ДДС за тримесечието. Тъй като сметката вече е запорирана обаче, измамниците няма да изкарат и лев.
Още от статията на „Монитор"
„След кризата бизнесът няма да наема хора без квалификация", казва в интервю за „Дневник" Красимир Попов, зам.-министър на труда
В края на март Агенцията по заетостта ще отвори нови схеми от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" за подкрепа на пазара на труда с над 200 млн. лв. За това каква помощ могат да получат заети, безработни и работодатели и как може да кандидатстват разговаряме със зам.-министъра на труда и ръководител на Управляващия орган на оперативната програма Красимир Попов.
Г-н Попов, какви възможности дават новите мерки за подкрепа на пазара на труда?
- Новите операции, които бяха одобрени на последния Комитет за наблюдение на оперативната програма, допълват съществуващите мерки за подкрепа на уязвимите групи на пазара на труда и за запазване на заетостта. Една от тях, която се радва на голям интерес от страна на бизнеса, е "Социални иновации в предприятията".
По нея работодателите могат да кандидатстват за подобряване на социалния климат в техните предприятия. Бюджетът на операцията е малко под 38 млн. лв. Максималната сума, която може да получи една фирма, е около 390 хил. лв., а минималната е 50 хил. лв. Работодателите ще могат да получат до 300 лв. за обучението на работници над 55 години, които след това да бъдат ментори на новоназначените.
Подкрепят се форми на гъвкава заетост, при които младежи, хора в предпенсионна възраст, самотни родители и родители на деца до 3 години, които са назначени на половин работен ден, ще могат да получат по 100 лв. допълнително към заплатата, която се дава от работодателя.
Работодателите ще имат възможност да подкрепят служителите си, като създадат например детски кът, в който те ще могат да оставят децата си след вземането им от детската градина до края на работния ден. Могат да оформят и места за хранене на работниците. До 20% от стойността на проекта им ще може да се използва за такива инвестиции. Проектите ще се подават в Агенцията по заетостта.
Всички фирми ли ще могат да кандидатстват и необходимо ли е съфинансиране от тяхна страна?
- Операцията е за малки, средни и големи предприятия. В нея не могат да участват микропредприятия с под 10 работници, защото такъв тип инвестиции имат смисъл в компании с повече заети. Не е необходимо съфинансиране. Периодът за изпълнение на проектите ще е 18 месеца.
Предприятия, осъществяващи преимуществено дейност в областта на селското и горското стопанство и в отрасъл рибарство и аквакултури, са изключени от тази програма. Те имат възможност да получават средства по Програмата за развитие на селските райони. Фирмите с просрочени задължения към бюджета също не могат да кандидатстват.
Какви дейности ще се финансират по схемата за безопасен труд?
- Работодателите ще получават средства за финансиране на специализирани обучения, за осигуряване на работно облекло и лични предпазни средства, както и за купуване на оборудване, свързано с подобряването на условията на труд.
Благодарение на схемата те ще могат да извършат прецизен анализ на състоянието на условията на труд в своите предприятия и на тази база да проектират организацията на дейността в синхрон с изискванията за безопасност и здраве при работа. Общият бюджет е 70 млн. лв. Съфинансиране се изисква само от големи предприятия - 20% от стойността на проекта. Минималната стойност на един проект е 50 хил. лв., а максималната - 200 хил. лв.
Още от интервюто на „Дневник"
„Очаквам минимално поскъпване на тока и природния газ", казва в интервю за „Класа" Ангел Семерджиев, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране
Г-н Семерджиев, новите правила за търговия на пазара на електроенергия се очаква да стартират от следващия месец. Очаквате ли някакви проблеми и кога може да стартира енергийната борса у нас?
- По принцип и в момента се подготвят нещата за новите правила за търговия на електроенергия. Тези промени са свързани главно с изискванията на третия либерализационен пакет, смяната на начина на балансиране на електроенергия и участието на балансиращите групи на свободния пазар. Там е необходимо да се направи тестови режим, който и в момента работи в Електроенергийния системен оператор. В момента се събира информация по въпроса.
А за да стартира енергийната борса у нас, трябва да се променят някои закони. Изготвен е и списък от мерки, които трябва да се предприемат за стартиране на подобна структура.
Докога ще продължи тестовият режим на новите правила?
- Още не е приет новият закон за енергетиката, от който може да следват в новите норми някакви промени. Затова предпочитаме да изчакаме новия закон и съответно е необходимо да поправим текстовете за тези пазарни правила и тогава да ги въведем.
Нашето желание бе новите правила да се въведат с новия ценови период. Там ще трябва да се правят допълнителни разходи и отговорности и те трябва да бъдат отчетени при структуриране на цените и пазара. Така че те ще се въведат или от 1 юли тази година, или от догодина, ако не сме готови сега.
Допълнителни разходи може да има не само ЕСО, но и електроразпределителните дружества за балансиращите групи. Тези допълнителни разходи ще имат и на други места ефект за намаляване на разходите. Самият факт, че ще има балансиране, може да повиши разходите на част от централите и да намали например плащанията към ЕСО. Или плащанията на ЕСО към централите за разполагаемост. Така ще се намалят разходите за достъп и пренос, което ще се отрази на цялата верига. Стремим се да намалим разходите за балансиране на системния оператор и това да доведе до понижение на крайните цени. Очакваме в крайна сметка ефектът от това да е положителен.
Ако някои от играчите не могат да се оправят на пазара в началото, какво ще се прави?
- Грешките ще са за сметка на конкретните потребители и участници на пазара. Те няма да се отразят на крайните цени, а на финансовите резултати на участниците на пазара. Новата система се налага, за да се оптимизират разходите на системните оператори, което ще се отрази и на цените за потребителите. При определянето на цените от юли ще се види какъв е ефектът от работата на новите правила за търговия.
Още от интервюто на „Класа"