Мобилтел внесе на пръв поглед конструктивни предложения за обсъждане относно процедурите по преносимостта на номерата... за което научихме от прессъобщение на техния пресцентър. Сега е време да погледнем новината от другата й страна.
Да започнем с фактологията. В съобщението на М-Тел се твърдеше, че има съгласие между трите мобилни оператора и регулатора КФН за принципни преговори за промяна на процедурите по преносимостта... което обаче не се оказа толкова безспорно. Пoне доколкото можем да съдим от становищата, изказани в отговор от конкурентите й - Globul и Vivatel.
"Действащата процедура за преносимостта на номерата, одобрена от КРС и подписана от Globul и Vivatel е надеждна и гарантира както интересите на операторите, така и бързото и безпроблемно обслужване на клиентите."- заявявиха Globul.
"Опитите показват, че твърденията на Мобилтел за възможни проблеми при реализиране на преносимостта са неоснователни и целят само забавяне на процеса за неопределено време." - това е твърдението, което четем в отговора на Vivatel.
От тези две изявления е съвсем очевидно, че за съгласие по въпроса за адекватността на предложените от Мобилтел корекции и дума не може да става. Но и нещо повече - и двата оператора твърдят, че това е първото предложение на М-Тел по въпроса и фактът, че то идва едва сега е от голямо значение. Със забавянето си първият GSM-оператор връща преговорите година и половина назад - и тук конкурентите му са единодушни.
Това не са единствените данни, по които изявленията на трите ни мобилни оператора си противоречат.
В началото на януари т.г., М-Тел намериха основания да оправдаят решението си да не подпишат договора за пренос на номерата. Според тях бяха налице и обективни технически причини, и забавяне от страна останалите два оператора.
Мобилтел твърдяха, че средното време за въвеждане на системата е 29 месеца, с позволено средно забавяне от 8 и половина месеца, като са нужни 10 млн. евро за въвеждане на услугата „преносимост" само от тяхна страна.
Същевременно проведените от Globul и Vivatel тестове опровергават тези твърдения. Резултатите от тях са, че „и двете компании са напълно готови да предоставят преносимостта и са направили необходимите за това инвестиции (общо над 3 млн. евро)"
Разликата и в сроковете, и в сумата е огромна.
Както се очакваше, веднага дойде и отговорът на Мобилтел и, естествено, той не беше в съответствие с позициите на конкуренцията й. Освен изненадата си от реакцията на своите контрапунктуве на нещо вече уговорено вчера, мобилният оператор заяви интересен факт - до момента М-Тел е инвестирал над 5 млн. евро в преносимостта на номерата - повече, отколкото другите два оператора, взети заедно.
Техническият анализ на предложенията и на фактите е много труден. Нужни са специфични технически експертизи и солидни статистически данни в подкрепа или против предложенията на КРС, Globul и Vivatel от една страна, и Мобилтел от друга. Но все пак фактите не могат да не ни подсказват накъде сочи обективността.
Очевидно е, че от пълната либерализация на услугата (достигане до преносимост на номерата) първият мобилен оператор М-Тел ще има най-големи потенциални загуби. Една от пречките на много «стари» клиенти - да не си сменят номера - ще отпадне. И съответно ще спечели конкуренцията. Значи конкурентите «се джавкат» според собствените си интереси. Което не е нищо ново.
Само че обективно, и от икономическа, и от юридическа гледна точка, позицията на двата по-млади оператора е правилна.
Икономически една такава либерализация следва да доведе до подобряване на качеството на услугата и до падане на цените.
Юридически тя е в изпълнение на нормативни актове и на ЕС, и на КРС - според която подписано и от трите оператора решение относно процедурите трябваше да е готово на 22 септември т.г.
Но докато техничският анализ е строго специфичен и е нормално конкуренти да защитават собствените си интереси, то е твърде наивно да се приеме че икономичската логика и институциите на ЕС и КРС предумишлено са се съюзили срещу доминиращия на нашия пазар оператор.
BearEgg!
на 03.09.2007 в 00:11:55 #7Най-добрите? Най-добрите монополисти. Е това е нещо ново. А всъщност ако бяха най-добрите, нямаше да отлагат и мотаят преносимостта. Точно защото вече не са монополисти. Най-добри са в шикалкавенето.
KillKill
на 31.08.2007 в 13:56:36 #6Ако не бяха най-добрите нямаше да имат най-много абонати Пък всичко, което Краси Стойчев е направил е успешно
datas
на 31.08.2007 в 11:35:04 #5Лъжат и мамят в сметките.... а ние още ги издържаме
BearEgg!
на 31.08.2007 в 11:34:19 #4Мтел действително са пълни нещастници. Единствено мога да добавя че отдавна не съм техен "клиент" по една или друга причина. За тази компания само добро или нищо. Затова спирам дотук.
nono
на 31.08.2007 в 11:08:16 #3Ако Костов се върне -няма да има проблеми с М-тел!
smirn0ff
на 31.08.2007 в 00:55:13 #2аз позлвам карта на Мтел, но добре че не си плащам аз сметките ... Мобилтел са пълни мизерници. Заграбили са нещо и сега не щат да го пуснат. Те не разчитат на услуги, а на това че имат клиентска маса , която със цените си я карат да говори само в мрежата на Мтел , защото извън тази мрежа на хората им се късат главите от високите сметки!!!
Майкъл Корлеоне
на 30.08.2007 в 22:00:44 #1Мтел са педераси и са го доказали не еднократно.Никога не бих станал техен абонат отново.Доста време бях и видях само мизерии.