Забавянето на американската производителност представлява най-голям риск за дългосрочните перспективи пред щатския долар, както и допълнително отежнява възможността за финансиране на огромния търговски дефицит.

Доларът успя да пропадне до рекордно дъно спрямо еврото през тази година, като междувременно изгуби сериозни позиции и спрямо останалите валути. В допълнение забавянето на икономиката на САЩ, в контраст на тази на азиатските страни и на Европа, допълнително натежава на долара.

Спадът в развитието на американската икономика в по-дългосрочен период може да откаже редица инвеститори от влагане на пари в САЩ, което пък ще навреди на финансирането на разтегления търговски дефицит, който миналата година достигна $765 млрд. евро.

„С намаляване на производителността в Америка, основната причина да се инвестира в доларово-деноминирани активи отпада", коментира днес валутен анализатор от BNP Paribas. „Страхувам се, че слабостта на долара е далече от края си", продължи той.

Американската икономика нарасна с 1.3% през първото тримесечие на 2007 г., което е най-слабото й развитие от доста време насам. ОИСР миналата седмица покачи прогнозата си за световния икономически ръст, като икономиките на Европа и Япония се очаква да изпреварят тази на САЩ за първи път от 16 години насам.

Все пак има някои сигнали, които показват, че това няма да е временно явление. Именно производителността определя тавана на икономическо развитие в една страна, а той стремително се понижава в САЩ, докато същевременно отбелязва все по-високи стойности в Европа и Япония.

Производителността на американските работници се понижава трета поредна година, като в момента е с най-ниско ниво за последното десетилетие. Анализатори коментират, че това можеше да се очаква предвид факта, че производителността има склонност да намалява в последните стадии на цикъла на икономически растеж. Компаниите намаляват производството си в отговор на по-слабото търсене от страна на потребителите, но все още запазват служителите си на работа. Така се получава по-малко произведена продукция на глава от заетите в страната.