Доларът успя да пропадне до рекордно дъно спрямо еврото през тази година, като междувременно изгуби сериозни позиции и спрямо останалите валути. В допълнение забавянето на икономиката на САЩ, в контраст на тази на азиатските страни и на Европа, допълнително натежава на долара.
Спадът в развитието на американската икономика в по-дългосрочен период може да откаже редица инвеститори от влагане на пари в САЩ, което пък ще навреди на финансирането на разтегления търговски дефицит, който миналата година достигна $765 млрд. евро.
„С намаляване на производителността в Америка, основната причина да се инвестира в доларово-деноминирани активи отпада", коментира днес валутен анализатор от BNP Paribas. „Страхувам се, че слабостта на долара е далече от края си", продължи той.
Американската икономика нарасна с 1.3% през първото тримесечие на 2007 г., което е най-слабото й развитие от доста време насам. ОИСР миналата седмица покачи прогнозата си за световния икономически ръст, като икономиките на Европа и Япония се очаква да изпреварят тази на САЩ за първи път от 16 години насам.
Все пак има някои сигнали, които показват, че това няма да е временно явление. Именно производителността определя тавана на икономическо развитие в една страна, а той стремително се понижава в САЩ, докато същевременно отбелязва все по-високи стойности в Европа и Япония.
Производителността на американските работници се понижава трета поредна година, като в момента е с най-ниско ниво за последното десетилетие. Анализатори коментират, че това можеше да се очаква предвид факта, че производителността има склонност да намалява в последните стадии на цикъла на икономически растеж. Компаниите намаляват производството си в отговор на по-слабото търсене от страна на потребителите, но все още запазват служителите си на работа. Така се получава по-малко произведена продукция на глава от заетите в страната.
Неделчо Съботинов
на 31.05.2007 в 11:52:43 #5Борис, благодаря за смисленото мнение, ще си имам над какво да си мисля днес, дори може да направя малко рисърч следобед.![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)
boris
на 31.05.2007 в 10:55:40 #4Неделчо Съботинов Интересен и често задаван въпрос, а защо да не може? ---------------------------------------------- азбира се че не може икономиката да се развива вечно. И преди бях писал по различни теми за моето виждане за „края на капитализма” Та мисълта ми е такава. Значи от зората на човечеството до сега един или друг обществено икономически строй се е налагал над предишния именно заради това , че е успявал да използва своите суровини, хора и технологии по начин който е бил по ефективен от този в предишният строй. От тази гледна точка се набива на очи факта, че докато през19 и началото на 20 век е било въпрос на успех за една икономика да произведе повече стоки и услуги от преди, то в края на 20-ти и днес системата на банково финансиране и инвестиране в публични компании са направили „растежа” от успех в жизнена необходимост. Все повече и повече стоки се създават, не защото някой има нужда от тях, а защото иначе „инвеститорите ще се отдръпнат”. От тази гледна точка изразът „ние не следваме пазара а създаваме пазари” започва да звучи като абсурд. Защото ако човек се замисли това е именно НЕЕФЕКТИВНО ПИЛЕЕНЕ НА РЕСУРСИ!! Темата е много обширна и тук няма място но не е зле да се помисли по въпроса. За сега този ефект няма голямо значение, но ако се екстраполира в бъдещето започва да лъсва неговата абсурдност. И тъй като простата ексраполация никога не е вярна в дългосрочен план, може да сме сигурни , че именно този ефект ще доведе до нов икономечески строй след години
Неделчо Съботинов
на 31.05.2007 в 10:16:07 #3Интересен и често задаван въпрос, а защо да не може?
Enigma_
на 31.05.2007 в 08:13:39 #2възможно ли е изобщо една икономика да расте до безкрай![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_eek.gif?_=1446728989)
Podroben
на 30.05.2007 в 19:30:32 #1Ще продължи да пада докато Буш е президент и войните, които започна са в ход.
За съжаление и хора ще умират. Това е най/печлното.