„Парламентът одобри по-високите акцизи за горивата", информира от първата си страница „Сега"
Данъчната 2012 г. няма да предложи допълнителни облекчения за гражданите и бизнеса, а разходите ще нараснат заради поредното увеличение на акцизите. Това се разбра при окончателното гласуване на данъчните и акцизния закон в парламента. Мнозинството не одобри нито едно от предложенията на опозицията и не счете за нужно да защитава позициите си, като почти не се включи в обсъждането на проектите.

Четири акцизни ставки се увеличават от догодина. Акцизът върху газьола и керосина скача от 615 на 630 лв. на 1000 литра от януари. Според разчети това ще доведе до поскъпване на дизела с около 2 стотинки на литър. От юни ще се въведе за пръв път и акциз върху метана от 0.85 лв. на гигаджаул, както и акциз върху природния газ, ползван за отопление за стопански нужди, от 0.1 лв. за гигаджаул. Няма да се облага с акциз природният газ, използван за битови нужди.

Мнозинството от ГЕРБ вчера не прие предложението на лидера на ДСБ Иван Костов вдигането на акцизите да се отложи заради кризата въпреки наличието на минимални ставки, които България трябва да достигне. Приетите текстове все пак са по-благоприятни спрямо първоначалния замисъл на финансовото министерство - акцизът върху метана и природния газ се предлагаше в двоен размер, от януари вместо от юни.
Още от статията на „Сега"

„Първанов новодомец", четем от първата страница на „Стандарт"
Георги Първанов ще смени резиденцията в Бояна с мансарда в Студентски град. Правителството му предостави две ателиета от 150 квадратни метра, които държавният глава ще може да ползва, след като сдаде властта на "Дондуков" 2. Двата тавански апартамента на деветия етаж в нова кооперация се дават за безсрочно и безвъзмездно ползване според закона за правата на бившите президенти. Първанов заявил преди месец, че ще се възползва от тази привилегия. От екипа на президента са изпратили писмо до областната управа на София с искане за държавен имот в центъра. "Предложихме списък с 9 апартамента", обясни губернаторът на столицата Данаил Кирилов. Повечето помещения обаче се нуждаели от сериозен ремонт. Единственият нов имот бил този зад зала "Христо Ботев", където Първанов е пожелал да се нанесе.
Още от статията на „Стандарт"

„Адвокат говори срещу Корпоративна банка. Арестуват го", съобщава от първата си страница „Труд"
Адвокат Николай Велков бе арестуван по-малко от час след като на пресконференция съобщи, че в Корпоративна търговска банка са налети над 1 милиард лева от парите на държавните фирми. Велков, който е бивш собственик на банката, разказа и как тя е приватизирана през 2000 г. Той обвини мажоритарния акционер Цветан Василев и депутата от ДПС Делян Пеевски, че стоят зад ареста му на 10 февруари м. г. при акция "Октопод".

Бившият изпълнителен директор на КТБ Любомир Весов заяви, че е практика милионите на държавни фирми да се държат на разплащателни влогове при ниска лихва и същите тези пари да им се дават като кредити при висока лихва. Той призова парламентарна анкетна комисия да разследва как се депозират средствата на държавните фирми. Второто му предложение беше държавата да влезе в управлението на банката, на която е поверила толкова много пари.

Потърсен от "Труд" за коментар, Цветан Василев пръв съобщи новината, че Велков е арестуван.

Пресконференцията на Велков приключи в 13,10 ч в БТА. Към 14 ч агенти на ГДБОП заловиха Велков в магазин за пури срещу парламента. Според шефа на спецслужбата Станимир Флоров адвокатът е искал пари от ромския бизнесмен Кирил Кирилов-Киро Японеца, "за да си оправят отношенията и да не минават през съд".

На 21 ноември Японеца преби Велков в ресторант.

В Корпоративна банка бил налят 1 държавен милиард

Над 1 милиард лева са депозитите на държавните фирми в Корпоративна търговска банка (КТБ). Това съобщи на пресконференция в сряда бившият собственик на трезора Николай Велков около час преди да бъде арестуван. Щом само сметките на компаниите от сектор енергетика са 630 милиона лева, то мисля, че привлечените средства от държавата вече са надхвърлили 1 милиард, смята Велков. Той заяви, че службите в България неуморно работят за попълването на парите в частната банка.

Държавен борд за КТБ

Бившият изпълнителен директор на КТБ Любомир Весов, който също участваше в пресконференцията, призова премиера Бойко Борисов да се намеси по казуса с парите на държавните фирми.
Още от статията на „Труд"

"Арестуваха финансиста на Октопода за изнудване", информира от първата си страница „Монитор"
Финансистът на Октопода Николай Велков бе арестуван от антимафиотите заради изнудване. Приближеният на Алексей Петров-Трактора е обвинен, че е изнудвал ромския бос Кирил Кирилов - Киро Японеца.

Велков беше задържан в центъра на София, докато получаваше подкупа в размер на 20 000 лева. „Той е поискал парите от Кирилов, за да си уредят отношенията и конфликтът им да не влиза в съда, обясни шефът на ГДБОП Станимир Флоров. Киро Японеца обаче подал сигнал в полицията. Така адвокатът, който е сочен за човека, измислил финансовите схеми на Октопода за пране на пари, беше закопчан в района на хотел „Радисън" в мига, в който пипнал предварително белязаните пачки. Само два часа преди това Велков даде пресконференция, в която обвини последователно органите на реда, спецслужбите и самата държава, че не си вършели работата.

До искането на рушвета се стигнало след среща между Велков и Кирилов на 22 ноември в столично заведение. Двамата се засекли там по чиста случайност. Без каквато и да било причина финансистът на Октопода скочил на Японеца и го хванал за врата, където се намира старата му рана от предишен опит за покушение, разказаха разследващи. Докато го стискал за врата, Велков крещял: „Ще те стрелям и трети път, но вече няма да ти се размине, мъртъв си.

В отговор, за да се защити, Кирилов му нанесъл няколко удара право в лицето, като счупил носа му, след което отишъл в полицията и подал жалба. Същото направил и Велков, който твърдял пред органите на реда, а впоследствие и в интервюта за няколко медии, че бил пребит без основание от Японеца. По случая се води досъдебно производство, но вчера финансистът на Октопода сам се уличи. На пресконференцията, която даде, призна, че преди инцидента с Кирилов се наливал с уиски.
Още от статията на „Монитор"

„304 млн. лева за пътища" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
304 млн. лв. за пътища са предвидени догодина по програма "Регионално развитие" и от бюджета, съобщи министърът на строителството Лиляна Павлова.

За 144 млн. лв. бяха подписани договори за ремонт на 236 км по 15 пътни отсечки от втори и трети клас. Сред тях са важни точки като алтернативния път на магистрала "Люлин" през Мало и Големо Бучино, връзката между Криводол и Монтана по пътя за Плевен и участъци, които свързват Капитан Андреево с "Лукоил Нефтохим" в Бургас, допълни шефът на пътната агенция Лазар Лазаров. Парите са спестени от предишни етапи на европрограмата. В бюджета за догодина са предвидени още 160 млн. лв. за рехабилитация на шосета. По различни европрограми сега се ремонтират 3000 км пътища. Много от тях не били пипани от 30 години.
Още от статията на „24 часа"

"Брюксел излезе с план „Б" за спасяването на Европа", информира от първата си страница „Класа"
Ден преди решителната среща на евролидерите на 8 и 9 декември, от която се очаква конкретен отговор за дълговата криза, позициите на Брюксел и на водещите икономики в ЕС - Германия и Франция, още повече се изостриха.

Вчера световните медии разпространиха проектодоклад на председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпуй и на шефа на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, в който се призовава да се сключи "фискално споразумение" вместо нов договор в ЕС. На практика това е пряк удар срещу идеите на Берлин и Париж за общ контракт, който да влезе в сила до март 2012 г. и да наложи автоматични санкции за страните с дефицит над 3%.

Според председателя на Европейския съвет по-строгите правила могат да бъде постигнати чрез изменение на протокол № 12 от Лисабонския договор, което ще се нуждае само от "единодушно решение" на 27-те лидери след "консултация" с Европейския парламент и Европейската централна банка (ЕЦБ). Така ще се избегне ратификация от парламентите и провеждането на национални референдуми, а и подобни процедури биха отнели твърде много време, мотивира се Ван Ромпуй.

В доклада си от пет страници той настоява и за преразпределение на пълномощията между ръководните структури в ЕС, като да бъдат лишени от глас страните, които се ползват от международните стабилизационни програми, ако не провеждат съгласувани реформи. В същото време Ромпуй е за по-големи правомощия на европейските институции във вътрешноикономическите работи на държавите членки по време на криза, като формиране на националните бюджети, изпълнение на социалните програми и данъчната политика. Според него е дошло времето да се съгласуват пенсионните системи на страните членки, техните пазари на труда, а също така данъчните политики.

Друг препъникамък между председателя на Европейския съвет и Берлин и Париж е възможността за появата на единни облигации в дългосрочен план. Ромпуй и Барозу ги подкрепят, докато Германия и Франция стигнаха до консенсус в понеделник, че такива дългови книжа не са решение на проблема с кризата.
Още от статията на „Класа"

„България се спасява от "Бургас-Александруполис" с 12.8 млн. лв.", съобщава „Сега"
Кабинетът реши да сложи край на 12-годишната сага с проекта за петролопровод "Бургас - Александруполис" и обяви, че България се оттегля от него. За това съобщи вчера вицепремиерът Симеон Дянков след редовното заседание на правителството. Проектът не може да бъде реализиран според условията и финансовите параметри, заложени в споразумението, коментира той. То предвижда акционерите да осигурят проектно финансиране за тръбата, а "Транснефт" да гарантира запълването й с петрол. До момента няма индикации от руска страна, че поне едно от тези две условия е изпълнено. Анализ на банката Societe Generale пък показа, че проектът е икономически нецелесъобразен. Освен това строителството на тръбопровода крие екологични рискове и се посреща негативно от населението, защото застрашава туризма и риболова, както и зони, които са в екологичната мрежа НАТУРА, допълват правителствени експерти.

Българското предложение е тристранното междуправителствено споразумение за изграждането на нефтопровода да бъде прекратено по взаимно съгласие. Ако не се постигне такава договорка, българската страна ще се оттегли самостоятелно след изтичане на 12-месечния срок, както гласи клауза по договора. България ще плати 12.8 млн. лв. вноски за последните три години за участието си в Международната проектна компания "Трансболкан Пайплайн", в която България и Гърция държат по 24.5%, останалите 51% са на Русия. За целта ще бъдат отпуснати средства от държавния бюджет.
Още от статията на „Сега"

http://www.segabg.com/article.php?id=581076

„Здравната каса ще сключва договори с ограничен брой болници", казва в интервю за „Капитал Daily" д-р Стефан Константинов, министър на здравеопазването
Доктор Константинов, защо, след като съдът отмени изискванията в Наредба 49 за броя на леглата в болниците, включихте тези изисквания в Закона за лечебните заведения?
- Съдът ги отмени с мотив, че не може с наредба да се въвеждат изисквания, които не съществуват в закона, и така ни показа правилния път. Опасявам се, че държавата ни е твърде малка и твърде бедна, за да си позволи неефикасни структури, които да лекуват ограничен кръг заболявания. Кажете ми една многопрофилна болница с 30 легла колко специалисти и отделения може да има? И ако човек отиде с множество заболявания, как трябва да бъде лекуван? Започват да го прехвърлят от болница в болница. Освен това всички големи външни експерти ни съветват да имаме големи болници, които да предлагат комплексно лечение.

В закона предвиждаме още лечебните заведения, които са специализирани в еднодневно лечение и на практика работят като дневен стационар, да имат минимум 10 легла. Такива са някои специализирани болници за очни операции. Ако някой иска да прави голяма хирургия на черен дроб или други дейности, то няма как да поддържа малка структура.

Колко болници няма да могат да отговорят на изискванията?

- Не са много. От началото на годината близо половината от тези, които не отговаряха на изискванията, или окрупниха дейността си, или я разшириха, а някои се пререгистрират. Целта на изискванията не е да се затварят болници. На първо време е напълно достатъчно да спрем негативната тенденция за раздробяване и разширяване на болничната мрежа. Ако сложим рамката и можем през следващите години на база на стандарти, сливания и окрупнявания на болници да оптимизираме болничната мрежа.

Кои болници ще са най-засегнати?

- В интерес на истината повече частни и общински. Държавните болници обикновено са големи. Изискванията не би трябвало да изненадат болниците, защото ръководителите им знаят за тях от повече от година.
Още от интервюто на „Капитал Daily"

"Инвеститорите с по-ниски данъци", информира „Стандарт"
Ще дадем свобода на общините да привличат инвеститори и дори да издават сертификати за данъчни облекчения за местните данъци и такси. Това заяви зам.-министърът на икономиката Евгени Ангелов на конференцията "Индустриален и логистичен парк Бургас - по-добрата концепция", чийто медиен партньор е вестник "Стандарт". Промените ще бъдат направени с новия закон за чуждите инвестиции. Областният управител на Бургас Константин Гребенаров отиде още по-далеч, като предложи инвеститорите в индустриалните паркове да бъдат освободени от данък печалба през първите години. Предложение да се дават безплатни парцели на инвеститорите в индустриалния парк в града за първите години направи бургаският кмет Димитър Николов. Има възможност да се направят още по-големи отстъпки - освобождаване от данък сгради и намаляване на такса смет, каза кметът. Според него това ще позволи да се отворят нови работни места и да се намали безработицата в региона, която и сега е една от най-ниските в България - 4,7%, каза зам.-кметът по финансите Красимир Стойчев. Очакванията са чрез новия индустриален парк в Бургас да бъдат разкрити поне 2000 нови работни места. Регионът и сега е привлекателен за чуждите инвестиции - за последните четири години от тях са вложени над 1 милиард евро, каза Стойчев. Бургас има шанс да преодолее кризата, а може би и задаващата се нова рецесия, оптимист е кметът на града. Местните власти предвиждат чрез новия бизнес проект да се опростят значително и административните процедури.
Още от статията на „Стандарт"

"Финансисти: Спестявайте в левове, щом харчите и печелите в тази валута", пише „Класа"
По-добре е българинът да спестява парите си в левове, тъй като печели и харчи в тази валута. Около тази позиция се обединиха финансистите Емил Хърсев, Владимир Каролев и банкерът Левон Хампарцумян пред bTV. Влоговете в евро няма да се обезценят рязко, тъй като единната валута ще оцелее при всички положения, успокоиха те. Според Хърсев дори физически е невъзможно еврото да спре да съществува. Ще има по-скоро план, който ще позволи умерено печатане на пари и умерена инфлация - до 10%. Каролев от своя страна подкрепи мнението на Саркози и Меркел, че е дошло времето на реалността за европееца. Той припомни думите и към южните страни, че "трябва да работите повече и по-малко да почивате, за да имате повече средства". Не може като в Гърция да имат 16 заплати, средна пенсия като германската и ранно пенсиониране - такава система не може да издържи, категоричен бе финансистът. Той допълни още, че българската производителност е 40% по-ниска от средната за еврозоната, но въпреки това у нас има много привилегии в някои сектори, тъй като никъде в Европа военни и полицаи не се пенсионират на 45 години.

На въпрос за новия фискален съюз, който се коментира като алтернатива на еврозоната, експертите направиха предпазливи коментари. Според Левон Хампарцумян все още никой не знае какъв точно ще е новият фискален съюз, за който се заговори от силните в ЕС. Посоката е по-висока степен на интеграция, финансов и бюджетен контрол, включване на повече държави с повече отговорности, обясни той. Печатането на пари не е адекватно решение на проблемите с европейската дългова криза, а и трудно би се реализирало.
Още от статията на „Класа"

"Отказахме се от големите покупки", обобщава „Монитор" данните на НСИ
По предварителни сезонно изгладени данни на НСИ през октомври 2011 г. оборотът в търговията на дребно, без търговията с автомобили и мотоциклети, намалява с 0,8% в сравнение с предходния месец по съпоставими цени.

През октомври 2011 г. оборотът в търговията на дребно, изчислен въз основа на календарно изгладени данни, е с 5,2% под равнището от същия месец на предходната година.

През октомври 2011 г. оборотът нараства спрямо предходния месец в търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия с 1,9%, в търговията на дребно с фармацевтични и медицински стоки, козметика и тоалетни принадлежности - с 1,5%, и в търговията на дребно с храни, напитки и тютюневи изделия - с 0,4%.

Намаление се наблюдава в търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали с 3,5%, в търговията на дребно с компютърна и комуникационна техника - с 1,3%, и в търговията на дребно с битова техника, мебели и други стоки за бита - с 0,7%.

Оборотът през октомври 2011 г. спрямо същия месец на 2010 г. бележи ръст в търговията на дребно с фармацевтични и медицински стоки с 6,3%.
Още от статията на „Монитор"