Цената на петрола се покачва към $62 за барел във вторник сутринта, след като прекрати рязката обезценка започнала в понеделник. Във втория ден от Великден, инвеститорите продължиха разпродажбата на контракти на петрола в следствие на пониженото напрежение от освобождаването на 15-те британски моряци задържани в ирански териториални води.

Американският лек петрол се покачва с 32 цента до $61.83за барел тази сутрин, след като в понеделник отбеляза спад от $2.77 или -4.3%. Лондонският брент петрол се покачва с 40 цента тази сутрин до нивото $66.99 за барел, след понеделнишкия спад от $1.65.

Сортът брент петрол се движи с рекордна преднина през американския контракт, като в момента разликата в цените им е почти $5 за барел, което е продиктувано от огромните запаси на суровина в американско депо в Оклахома.

Цените консолидират днес, след четиридневно понижение отразяващо понижаване на напрежението между Запада и Иран, особено след освобождаването на британските военнослужещи. През двете седмици, в които те бяха в плен, петролът успя да се изстреля над $68 за барел, което беше най-високата му стойност от септември миналата година.

За момента геополитическите рискове около ядрената програма на Иран си остават високи, което няма да позволи на цената на суровината да се понижи прекалено много в краткосрочен план.

Иранският президент Ахмадинеджад е обявил в понеделник, че страната му е започнала първи стадий на обогатяване на уран в „индустриални размери", за което Западът се притеснява, че може всъщност да е програма за създаване на ядрено оръжие. Иран отхвърля обвиненията, като за пореден път потвърждава, че иска да създаде атомни електроцентрали за подпомагане на петролната си индустрия.