„Пирамидите се завръщат", четем от първата страница на „Стандарт"
Пирамидите, които завлякоха милиони левове от българите, се завръщат. 28-годишният Камен Желев от Ямбол завъртя домашна банка. Той събрал над 250 000 лева от съграждани на депозит срещу 10-12-процентна лихва. Така разбил конкуренцията на истинските банки, които държат нива средно около 4-5%. Желев предлагал и кредити от 400 до 1000 лева. Обичайната лихва била 25%, но понякога достигала и 100, обясни ямболският прокурор Милен Божидаров. Желев е задържан за незаконна банкова дейност и го грози присъда от 5 г. затвор. Негови клиенти обаче твърдят, че са много доволни от услугите му и дори стягат подписка в негова защита. Българите явно са забравили родните фараони отпреди 20 години, които събираха в чували пари срещу бомбастични лихви. После обаче се оказа, че вложенията ги няма.
Още по темата от „Стандарт"

„Скъпотията възпира хората да теглят заеми", разкрива от първата си страница „Сега"
Скъпотията все повече притеснява българите и те не смеят да теглят заеми от банките, особено в големи размери. Онези, които все пак се решават да купят жилище на кредит, се ориентират към по-евтини апартаменти и съответно - към по-ниски заеми. Освен това, ако в семейството всеки от двамата съпрузи не взима поне по 1000 лв. заплата на месец, двойката много трудно може да получи заем от банка. Това става ясно от анализа на консултантската компания "КредитЦентър" за февруари.

Потребителите са все още доста предпазливи при покупката на жилище заради инфлацията и ежедневното нарастване на разходите за издръжка. "Поскъпването на храните и горивата, за което непрекъснато се говори в последния месец, кара хората да предприемат по-умерени стъпки, когато става въпрос за голям разход", смята шефът на компанията Тихомир Тошев. Затова според него хората засега се ориентират към по-малки заеми, така че да не задлъжняват прекалено пред банките. Неслучайно през февруари средният размер на изтеглените ипотечни кредити в страната е паднал до 34 860 евро от 35 650 евро през януари. В София средното ниво възлиза на 43 650 евро, а в Пловдив - на 25 260 евро.

Масовата част от домакинствата, които теглят ипотечни кредити (83%), са с доходи от 1500 до 2500 лв., твърдят още от "КредитЦентър". Според компанията едва 9% от кредитополучателите са с доход под 1500 лв. Това значи, че съпрузи с доходи около и под средния за страната трудно могат да разчитат на заем, за да се сдобият със собствено жилище.
Още от статията на „Сега"

„Над 63 000 чакат осребряване на лихвоточките си", съобщава „Дневник"
Близо 373 млн. лв. ще са необходими на държавата, за да се разплати с 63 606 притежатели от времето на социализма на многогодишни жилищноспестовни влогове (т.нар. лихвоточки), които отговарят на законовите изисквания. Това показват данните на Националния жилищен компенсационен фонд (НЖКФ).

Бюджетът на фонда за 2011 г. е малко над 11 млн. лв., а изплащането на компенсациите се движи с двегодишно закъснение. Сега плащаме за подадени заявления в периода май - август 2009 г., каза пред "Дневник" Ганчо Митов, управител на компенсационния фонд. В листата с чакащи има около 9000 заявления за 58 млн. лв., допълни той.

За проблема съм сигнализирал Министерството на финансите, каза още Митов. "Не се предвижда увеличаване на бюджета на фонда за 2011 г.", отговориха на запитване на "Дневник" от министерството. Допълнително средства могат да бъдат отпуснати единствено ако има преизпълнение на заложените приходи в републиканския бюджет към средата на годината, коментираха неофициално от ведомството на Симеон Дянков.

Най-много са правоимащите в големите градове София, Пловдив, Варна и Бургас. Условие за получаването на парите е хората да си купят ново жилище или да започнат да строят дом. Ако държавата отдели повече средства за лихвоточките, това може да активизира пазара на имоти, изчисляват брокери.
Още от статията на „Дневник"

„Глоба за доктора, ако отпрати спешен пациент", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Лекарите от Бърза помощ и спешните отделения на болниците ще отнасят солидни глоби, ако откажат помощ на пациент или не пожелаят да го приемат в лечебното заведение. Тези мерки са залегнали в инструкциите на концепцията на спешната помощ, която  Министерството на здравеопазването подготвя в момента. Санкции обаче ще има и за техните директори, като преди това те ще дават и писмени обяснения.

Наказанията ще се налагат от регионалните здравни инспекции, които ще заработят на мястото на РИОКОЗ и районните центрове по здравеопазване от 1 април. Те ще приемат и писмените обяснения. В момента се уточнява размерът на самите глоби.

Занапред линейките ще возят болния, докато намерят най-подходящата за състоянието и заболяването му болница. Сега те нямат такова задължение, а го оставят в най-близката до мястото му на живеене. Това означава, че пациент, който не е в прединфарктно или инфарктно състояние, но е с обострено към момента кардиологично заболяване няма да бъде стоварван в спешното отделение на общинската лечебница. Той ще трябва да бъде закарван до кардиологичната клиника на областната болница или до специализирано лечебно заведение, независимо колко далече е то. Сега линейките не си дават труд да возят пациенти от една област в друга освен при извънредни случаи като катастрофи и аварии. Прекратява се и практиката да се прехвърля болния от една линейка в друга, когато се превозват на далечни разстояния. Досега на много места филиалите на Бърза помощ си предаваха болните като пощенски пратки на границата между двата района, за да пестят гориво.
Още от статията на „Монитор"

„Moody's срина европейските индекси, червената вълна достигна и БФБ", обобщава от първата си страница „Класа"
Решението на международната рейтингова агенция Moody's да понижи оценката на Испания с една степен до Аа2 спрямо Аа1 срина европейските индекси вчера, като червената вълна стигна и до БФБ. Фондовите показатели реагираха мигновено на новината, която отново подпали фитила за разпространение на дълговата криза в еврозоната.

От рейтинговата агенция мотивираха решението си, че плановете за оздравяване на банковия сектор в Испания ще струват повече от предвиденото и ще натоварят допълнително дълга й. Според тях проектът за реструктуриране на банките ще струва между 40 и 50 млрд. евро. Moody's дори предупреди, че е възможно да ревизират рейтинга към понижение в бъдеще.

Мадрид се оказа изненадан от негативната рейтингова редакция. Според министерството на финансите на страната решението на Moody's е изненадващо с оглед, че става факт преди Bank of Spain да обяви официалните данни за рекапитализацията на испанските банки. Също така агенцията не е отразила и доброто развитие на понижение на испанския дефицит през 2010 г., както и социалния пакт за пенсионната реформа в Испания, който гарантира стабилността на публичните финанси, се казва в съобщение на ведомството.

Другите лоши новини, които дърпаха индексите надолу, дойдоха от две водещи икономики в света. Германия, която е основният източник на капитали за финансиране на стабилизационните фондове във валутния съюз, отчете сериозен спад на търговския си излишък в началото на тази година - търговският й баланс е бил на плюс с 10.1 млрд. евро през януари спрямо 11.9 млрд. през декември.

Изненадващо, но и Китай се оказа също с търговски дефицит. Ако китайският растеж се забави, Пекин може да предприеме мерки за стимулиране на износа и обезценяване на юана и да доведе до подновяване на валутните войни.

Така в Лондон FTSE 100 се понижаваше през деня с близо 1 % до 5878 пункта, в Париж CAC 40 отчиташе спад от 0.5% до 3975 пункта, а индексът на сините чипове в Германия DAX губеше 0.7% до 7081 пункта. Индексите на Българската фондова борса (БФБ) останаха на червено - този на сините чипове SOFIX се смъкна с 0.24%, BG40 загуби 0.27%, BGREIT спадна с 0.77% , а спадът при BGTR30 бе 0.75%. Фондовият пазар на Wall Street също отвори със силен спад от над 1.5% след новината за понижения рейтинг на Испания от Moody's, рекордния търговски дефицит на Китай за февруари и слабите икономически данни от САЩ.
Още от статията на „Класа"

Столичната община нареди проверка на данъците", съобщава „Сега"
Спешна проверка започва на сметките за местните данъци и такси в София, въпреки че общината продължава да отрича, че има проблем с данъчната кампания. Както "Сега" писа, много собственици на имоти получиха далеч по-голямо увеличение на налозите от очаквания максимум 50%. И вчера столичани продължаваха да се жалват от бележки, в които данъците им са със 77% по-високи от миналата година ("Банишора") или 67% ("Младост" 2), а също и 94% ("Дружба" 2).

Резултати от проверката трябва да има в рамките на една седмица, обяви вчера кметът Йорданка Фандъкова. Отделно всеки гражданин може да поиска преизчисляване на налозите си от съответната данъчна служба, ако има съмнения. "Разпоредила съм на директора на данъчната администрация да обръща внимание на всеки проблем на гражданите", обясни кметът.

След като 3 дни твърдеше, че няма сгрешени данъци в София, зам.-кметът Минко Герджиков обеща пред бТВ част от засегнатите да получат намаление. Стария размер на налозите ще платят 17-те къщи в Горубляне, които според общината погрешка са попаднали в по-висока зона. Герджиков припомни и че хората, чиито имоти са на границата на две зони, имат право да платят по-ниския размер на данъците. Такъв текст наистина фигурира в решението на общинския съвет, но без да е ясно кой преценява обхвата на самата граница.

Общината най-сетне съобщи данни колко собственици са засегнати от промяната в зонирането. Само от вторник насам броят им "набъбна" от 91 000 на 123 000 в изявление на Минко Герджиков. Беше намерено и официално обяснение за бъркотията - според общинското ръководство става въпрос за "технически грешки и единични случаи". Фандъкова заяви, че лично тя не очаква "огромен брой грешки".
Още от статията на „Сега"

„15% повече нови автомобили са продадени от началото на 2011 г.", съобщава „Класа"
През януари и февруари тази година в страната са продадени 2969 нови моторни превозни средства. За същия период на миналата година техният брой e бил 2585, което показва ръст на годишна база от 15%, съобщиха от Асоциацията на автомобилните производители и техните официални представители (ААП). Данните на асоциацията обхващат пазара на леки и лекотоварни автомобили, камиони, автобуси и мотоциклети. През първите два месеца на годината леките и лекотоварните коли, които членовете на организацията са продали, са 2822, мотоциклетите са 46, а общият брой на камионите и автобусите е 147.

При леките коли най-много реализирани сделки - 369, има германската марка „Фолксваген". След него се нарежда „Тойота" с 270 продажби, а на трето място е „Форд" с 241. Само с една бройка по-малко са продадените коли от „Дачия" - 240. На пето място с 200 реализирани сделки е „Пежо". След това се нареждат „Шкода", „Ситроен" и „Опел" съответно с 189, 156 и 150 продажби.

Статистиката на ААП показва, че отчетеният ръст е за четвърти пореден месец. Първият ръст в пазара на нови превозни средства в страната беше реализиран през ноември. Тогава асоциацията отчете 10 на сто повече продажби. Традиционно браншът отчете най-много реализирани сделки през последния месец на 2010 г., когато те се увеличиха с 27% . Въпреки месечното нарастване данните за продажбите през миналата годишна са намалели с над 20%. Отчетите на ААП показват, че през 2009 г. са продадени 26 813, а през 2010 г. техният брой е намалял до 20 085.

Очакванията на разпространителите са през тази година да се запази тенденцията за ръст на реализираните продажби. Освен статистиката на ААП и информация на Еврохолд за увеличение на сделките потвърждават тенденцията за постепенно възстановяване на пазара на нови автомобили в страната. Спадовете започнаха през 2008 година, пълен срив от бранша отчетоха през 2009 г., а миналата година разпространителите говореха за второ пазарно дъно.
Още от статията на „Класа"

"83 000 ферми бълват мръсно мляко", съобщава „Монитор"
Над 83 000 български ферми за производство на сурово мляко не отговарят на европейските хигиенни изисквания. От 86 000 производители у нас само малко над 3000 покриват критериите. Това съобщи земеделският министър Мирослав Найденов в Пловдив в рамките на кръгла маса за кризата в животновъдството.

Крайният срок на българските фермери да покрият изискванията изтече през 2009 година. Тогава правителството успя да постигне двугодишен гратисен период, който обаче приключва в края на тази година. Наблюденията на експертите от Министерството на земеделието и храните са, че въпреки удължения с 2 години срок, родните ни фермери не са успели да модернизират своите производства.

Предстои промяна на наредба 7, която регламентира изнасянето на фермите извън населените места. „Категорично заявявам, че фермите ще останат там, където са и в момента. Основният им проблем е обаче, че не отговарят на хигиенните норми", обясни Найденов.

Консултативен съвет по животновъдството се създава в понеделник „Големият проблем пред фермерите са данъците за 2010 г. Законът ги поставя в ситуация, дори и тези, които са на загуба, да трябва да плащат данъци. Затова те настояват промяната в закона да важи със задна дата включително за 2010 година", каза министърът. В началото на следващата седмица предстои среща с финансовия шеф Симеон Дянков.

Не може да има хранителни магазини в гаражи и трафопостове, каза също в Пловдив шефът на агенцията по храните Йордан Войнов.
Още от статията на „Монитор"

„Законът за ВЕИ не стимулира енергията от биомаса", казва в интервю за „Дневник" Костадинка Тодорова, асоциация за устойчива енергия
В края на февруари парламентът прие на първо четене закона за енергията от възобновяеми източници (ВЕИ). Той трябва да разплете възловите проблеми в екоенергетиката - изкупни цени, присъединяване на централи, екологично гориво в транспорта и други. За мнение и коментар по тези теми потърсихме председателя на новосъздадената Българска асоциация за устойчива енергия Костадинка Тодорова. До миналото лято тя оглавяваше звеното, подготвящо законопроекта - дирекция "Енергийна ефективност и опазване на околната среда" в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Какви проблеми може да реши законопроектът, ако бъде приет в сегашния си вид?
- Когато в началото се правеха законът за енергийната ефективност и този за възобновяемите източници, беше ни подсказано от някои кметове, че ако няма императивен запис за насърчаване на ВЕИ, след това те биха имали проблеми при отчитането на средствата. Затова законът казва, че те трябва да правят програми за общините си.

Смисълът е да се използват пустеещите земи, което досега не е било предмет на програмата. Би могло тези земи да се обработват от безработни и да се засаждат с енергийни култури за биогорива. Общините трябва да предвидят бурното развитие на електроавтомобилите. Като се строят паркинги и гаражи, като се правят преустройства на сгради, те трябва да предвиждат зарядни станции. Общините обаче имат възможност да преценят точно в кой момент да развиват тези мерки.

Казахте, че в законопроекта съществува голям дисбаланс между електроенергията и енергията за отопление и охлаждане. Какво имате предвид?
- Има няколко раздела, които касаят само електрическата енергия. Опитали са се да обхванат всичките проблеми към момента. Противоречието между сега действащия закон за ВЕИ и наредбите по закона за енергетиката създаваше страхотен проблем - тълкувания всякакви. След като приключи главата за електрическата енергия, се оказва, че за топлинната енергия и тази за охлаждане няма абсолютно нищо. За електроавтомобилите също няма нищо. Казано е, че те ще се насърчават, но не и как точно.

Тоест тези 10% възобновяема енергия в транспорта се разглеждат само чрез биогорива?
- Да. Липсва и топлинната енергия за населението и предприятията, както и енергията от възобновяеми горива в транспорта. Около селища с изградени топлоснабдителни системи могат да се изграждат малки инсталации за биомаса. Няма смисъл да се изгражда паралелна мрежа.

В даден квартал може да бъде построена инсталация до 5 мегавата. Енергията от нея ще влезе в топлоснабдителната мрежа и ще бъде транспортирана до всички потребители, но загубите по мрежата ще бъдат по-малки.

В един квартал или село производството от една голяма инсталация ще излезе по-евтино. Ако използвате ресурсите около това селище, вие очиствате природата от ресурс, който би изгнил.

Каква е гаранцията, че няма да се злоупотреби с това и няма да се сече здрава дървесина?
- Сключвате договор със съответните горски стопанства. Там има програми, по които горите се обновяват. Знае се колко точно е отпадната дървесина. От дървообработването има доста отпадъци, прави се и санитарна сеч. Остатъчният материал, отпадната дървесина и тази от санитарната сеч се описват от горските стопанства.

Този отпадък не струва колкото отсичането на дърветата. Крайната полза е, че гората се очиства, за да расте здрава, а вие получавате топлина, която е икономически изгодна. Откриват се работни места, а държавата не плаща за вносен ресурс. Това трябваше да бъде записано в закона. Да, казано е, че това трябва да присъства в градоустройствените планове, но текстът е пожелателен.
Още от интервюто на „Дневник"

„Петролът обърка сметките в бюджета", казва в интервю за „Стандарт" Иван Нейков, общински съветник в София от СДС
Поскъпването на горивата и храните вече става дотолкова обезпокояващо, че финансовият министър Симеон Дянков мисли за индексация на най-ниските пенсии. Инфлацията през януари достигна 4.5% на годишна база и се очаква да продължи да расте. Това ще обърка сметките на бюджета, разчетен при средногодишна инфлация от 3.7%. Засега Дянков говори само за компенсиране на доходите на най-бедните. Според бившия социален министър Иван Нейков обаче трябва да има индексация за всички. Главоломното поскъпване на петрола удари сериозно и България. Може ли държавата да противодейства на задаващата се инфлация, попитахме Иван Нейков, който е общински съветник в София от СДС.
Господин Нейков, смятате ли, че ситуацията с поскъпването на  горивата и храните налага индексация на заплатите?
- Според мен все още не сме усетили цялостния ефект от  увеличението на цените на горивата. Всъщност сега влизаме в първата вълна на  ценовия ръст - вноса на горивата и транспортните услуги. Тези нови цени ще се  проявят в търговската мрежа след две-три седмици. След още две седмици се очаква  проявлението и в продукцията на производителите, защото те вече ще влагат  по-висока цена на енергията и по-големи транспортни разходи. Така че истинската  ценова вълна ще ни залее април-май.

Т.е. тепърва положението с платежоспособността на българина  ще се влошава?
- Да, освен ако няма обратно движение на цената на петрола, и  то осезателно. Затова смятам, че е абсолютно наложително приемането на политика  за компенсиране на доходите на хората. Ако това не бъде направено, ще трябва да  очакваме удар директно върху качеството на живот. Потреблението ще се влоши  страшно много, което пък ще се отрази на растежа на икономиката.

Какво според вас трябва да се увеличава - пенсии или  минимална работна заплата?
- Необходимо е и двете да бъдат повишени. Преди две седмици  министър Симеон Дянков заяви, че нищо не може да се увеличава. След две седмици  съм сигурен, че ще провокира дискусия и за минималната работна заплата. Нещата  стават сериозни. Защото ако увеличението на цените продължава по този начин, ще  имаме инфлация, доста по-висока от тази, на която е базиран бюджетът. Може би  все още е много рано, но не изключвам необходимост и от актуализация на бюджета,  ако историята с петрола продължава да се задълбочава.

Всяко правителство обаче се страхува от актуализация на  бюджета.
- Няма страшно. Досега няма случай правителство да е паднало  заради актуализация на бюджета. По-скоро може да има падане от  неактуализиране.

А трябва ли да се мисли за индексиране на доходите само на  най-засегнатите слоеве от населението, т.е. най-нискодоходните?
- Ако има компенсации само за някои групи като една отделна  стъпка, мисля, че това не е добър вариант. Според мен трябва да започнат  разговори за нова политика по доходите.
Още от интервюто на „Стандарт"