„Поповете без GSM", четем от първата страница на „Стандарт"
Целият синод начело с патриарх Максим остана без GSM. Телефоните на владиците са отрязани заради неплатена сметка, научи "Стандарт". Виновникът е дядо Борис, игумен на Бачковския манастир. Той дължал 1500 лева за навъртени разговори за повече от година. В група с него обаче са синодалните старци и още близо две хиляди духовници.

След дълги предупреждения и компромиси мобилният оператор им отрязал алото. Бесни от замлъкналите GSM-и, владиците един след друг започнали да търсят дядо Борис, за да го накарат да си оправи веднага сметката.

Игуменът обаче се опънал, че това не му е първа грижа. "Станахме за смях. Как един от най-богатите манастири няма да може да си плати телефоните", възмущават се в синода.

Дядо Борис не бе открит за коментар, защото е с изключен мобилен апарат, а стационарните телефони в манастира даваха свободно.
Още по темата от „Стандарт"

„Месото поскъпна с 50% за месец", разкрива от първата си страница „Труд"
С 30 на сто се е покачила цената на месото на едро, каза председателят на Асоциацията на месопреработвателите Кирил Вътев, цитиран от „Дарик".

Той обясни, че „браншът е буквално в шок", защото всяко предприятие е принудено да сложи върху тази надценка и разходите за труд и енергийни ресурси преди да образува цената, на която ще продаде продукцията си на едро. Така разликата между цената на дребно и тази на едро, на месото и месните продукти, е 45 и 50 %.

„От началото на годината до сега консумацията на месо е спаднала с 20-22 % спрямо същия период на миналата година", заяви Кирил Вътев. Той не се нае да прогнозира какво ще се случи с цените за крайния потребител. „При нас големият проблем е рязкото поскъпване на основната суровина - месото. Лошото е, че за август поскъпва с 30 на сто, за две седмици през септември спря и отново продължи да расте. Ние вече сме буквално в шок", коментира той.

Вътев обясни скока на цените на месните и млечните продукти с големия скок в цените на фуража. По думите му през последните две години плавното поскъпване на месото се дължи на огромното потребление, което продължава да расте в Китай и ЕС, реализира огромен износ.
Още от статията на „Труд"

„Амнистия за незаконните сгради", информира от първата си страница „Монитор"
Много от обявените за незаконни сгради се вместват в градоустройствените планове на съответното населено място и е редно да не бъдат събаряни и да получат документи за ползване. Това предложи инж. Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите в България (КСБ).

„Предлагаме да има промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ) и нашата идея ще бъде разгледана в парламента", уточни той. „Естествено сградите, предложени за узаконяване, трябва да отговарят  на всички техническите норми.

Едно узаконяване ще е добре и за собственика на имота и за държавата. Първият не губи инвестицията си, а в хазната ще влязат немалко пари от санкцията за узаконяване и от данъците за имота след това", смята шефът на КСБ.

Според инж. Глосов в никакъв случай не бива да има амнистия на незаконните сгради в защитени територии или в зони, където е било забранено всякакво строителство като чашите на териториите около язовирите.

„Подкрепям обсъжданите промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), с които да се увеличи периодът на търпимост, и той да обхваща и сградите, изградени в периода до 2001 г.", каза за „Монитор" строителният министър Лиляна Павлова. „Така построените сгради, нямащи строителни книжа, ще могат да бъдат легализирани. Вече имаме и уточнени готови текстове, които ще бъдат предложени за разглеждане от депутатите. Надявам се през октомври поредната редакция на ЗУТ да бъде гласувана в парламента и да влезе в сила", поясни тя.
Още от статията на „Монитор"

"Единно плащане, единна санкция", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Наказателната лихва за просрочените осигурителни задължения може да бъде намалена наполовина. В момента тя е 20 процентни пункта плюс основния лихвен процент, изчисляван от БНБ, като идеята е да бъде приравнена на тази при данъците, която е 10 пункта над ОЛП. Това съобщиха източници от Министерството на финансите и от ГЕРБ, но уточниха, че мярката ще влезе в сила само ако парламентът одобри единното платежно нареждане за погасяване на публични задължения.

Идеята на тази промяна е да улесни бизнеса при плащането на данъци и осигуровки. В момента за всяко задължение се попълва отделно нареждане в банката, а това губи време и средства на фирмите. Заедно с въвеждането на единното платежно обаче ще отпадне и правото на избор на данъкоплатците кое от няколко публични вземания да погасят, когато не могат да покрият всичките си задължения към бюджета. Вместо това автоматично ще се покриват първо задълженията, на които срокът за плащане изтича или е изтекъл най-рано.

"С въвеждането на единно платежно нареждане е логично и глобите и наказателните лихви за неплатени данъци и осигуровки да са съпоставими", е мнението и на председателя на бюджетната комисия към парламента Менда Стоянова.

Кой печели

По-ниската наказателна лихва ще облагодетелства и бизнеса, и самоосигуряващите се лица. Според източници от икономическия екип на ГЕРБ ефектът върху бюджета от понижението й няма да е голям - около 6 млн. лв. А и работодателските организации отдавна настояват за изравняването на лихвата за забава при осигуровките (20 пп + ОЛП) с тази, която се дължи при просрочени данъчни задължения (10 пп + ОЛП). В последните години основната лихва на БНБ е под 0.5%, така че тя не оказва съществено влияние.

При това положение фирмите имат стимул да погасяват първо просрочените осигуровки и след това всички останали задължения, макар че може да са възникнали на по-ранен етап. След въвеждането на единно платежно нареждане компании, които коректно декларират задълженията си, но заради ликвидни затруднения бавят внасянето им, ще бъдат ощетени повече, ако наказателните лихви не се изравнят.
Още от статията на Капитал Daily"

"Българската икономика ще започне да набира скорост през 2013 г.", пише на първата си страница „Класа"
Намаляването на напрежението на финансовите пазари, постепенното възстановяване на доверието на чуждите инвеститори и стабилният темп на усвояване на европейските средства ще доведат до забързване на възстановяването на икономиката на България в края на тази началото на следващата година. Това пише в последния тримесечен анализ на "Уникредит Булбанк", посветен на развитието на икономиката на България и останалите страни в Централна и Източна Европа. Индивидуалното потребление ще се повиши през следващата година, става ясно още от анализа. Планираните увеличения на минималната работна заплата и пенсиите, след като те бяха замразени през последните три години, би трябвало да подкрепят номиналните доходи на средностатистическото домакинство с около 3% годишно. От своя страна, очакванията за по-слабия ръст на цените на храните ще повиши покупателната способност на населението.

На фона на тези фактори ние оставяме прогнозата си за растежа на БВП непроменена на 0.5% за 2012 г. и 1.5% за 2013 г.", обясни Кристофор Павлов, главен икономист на "Уникредит Булбанк". Той смята, че през следващата година пречките пред процеса на възстановяване ще останат същите (с изключение на по-високите цени на храните) но силата им ще намалее. Като цяло през следващата година с отшумяването на дълговата криза доверието ще продължи да се възстановява. Така натискът за намаляване на задлъжнялостта ще намалее и ще бъдат осигурени стимули за увеличаване на инвестициите и растежа.
Още от статията на „Класа"

„Китайците се наредиха до ромите като най-недолюбван етнос у нас", обобщава от първата си страница „Сега"
Китайците вече са редом до ромите като най-недолюбван етнос от българите. Това показва изследване на "Отворено общество" за предразсъдъците към етнически и расови малцинства у нас, проведено през май 2012 г. Макар да са изключително малко на брой у нас (едва 749 според националното преброяване от февруари т.г.), китайците са сред най-нежеланите за съседи и съграждани.

За българите почти няма разлика дали в тяхното населено място живеят роми или китайци. 59.5% са съгласни представители на азиатския народ да живеят в техния град или село, 59% дават същия отговор за ромите. Разликата става малко по-голяма, когато стане дума за квартала - половината от българите (50.3%) нямат нищо против да го делят с китайци, 47.6% са склонни да съседстват с роми.

Когато става въпрос за брак, прословутата толерантност на българите изтънява. 17.9% отговарят с "да" на въпроса дали те биха сключили брак с ром или биха ли се съгласили децата им да се обвържат с такъв човек. 19.9% са готови да приемат в семейството си китаец. Минимална е разликата със следващия по предпочитание етнос - за араби биха се омъжили (или дали съгласие за децата си) 20.3%. С турци са склонни да се бракосъчетаят 29.4%.

Нагласите на българите към ромската етническа група са най-устойчиви през годините. В положителна посока се развиват възприятията ни за турците, като промяната е особено видима през последната година, отбелязват изследователите.

Турците са като цяло и най-добре приетият етнос - 62% от българите са съгласни да са съседи с тях, а за близо 69% няма никакъв проблем да живеят в един и същ град или село. Като цяло изследователите отбелязват, че стереотипите ни към турците са се смекчили през последните 4 г. "Традиционно водещият стереотип за турците като "религиозни фанатици" значително е загубил своята сила, а негативните стереотипи "отмъстителни" и "жестоки" са изчезнали и са заменени от положителните "трудолюбиви" и "добри търговци", обяснява Алексей Пампоров от "Отворено общество" пред "Дойче веле".
Още от статията на „Сега"

„Пак спъват обявяването на кредитните милионери с досиета", разкрива „24 часа"
Банки спъват разкриването на кредитните милионери, които са работили за комунистическата Държавна сигурност, научи "24 часа".

По закон те са длъжни в 14-дневен срок да изпратят данните на кредитните длъжници в комисията по досиетата за проверка в архивите. Въпреки че преди месеци им е пратено писмо с искане за тази информация, голяма част от банките не са върнали отговори при експертите по архивите. Само СИБАНК бързо си даде хората, съобщи за вестника сигурен източник.

От банките, с които "24 часа" успя да се свърже късно вчера следобед, са категорични, че са отговорили на писмата от комисията по досиетата. Някои са се забавили, защото трябвало да се проучат огромни масиви с данни.

На 1 март УниКредит Булбанк е предоставила информация в пълен обем, обясниха оттам. Закъснели малко Това е станало с известно закъснение от първоначално зададения срок. Отне ни повече време, защото трябваше да се провери в масивите на 3 банки, допълниха от УниКредит Булбанк. Банката се създаде след обединението на Булбанк, "Биохим" и "Хеброс".

В ОББ е получено такова писмо и съобразно законовата рамка е отговорено в посоченото време, твърдят оттатм. От ДСК обясниха, че не са получавали писмо от комисията по досиетата. От СИБАНК и "Пощенска" не успяха да отговорят до приключване на редакционния брой.
Още от статията на „24 часа"

"Държавата търси 30 млн. за "Химко", четем в „Стандарт"
Първият купувач на "Химко" дължи на държавата 30 млн. лв. заради неизпълнен приватизационен договор. Сумата е присъдена на "IBE Trans", регистрирана в Ню Йорк от скандалния украинец с двойно гражданство Юрий Литвиненко.

Държавата е платила близо 1 млн. лв. за съдия-изпълнител, който е запорирал част от активите на завода, за да събере борча, каза Руси Статков от надзорния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Дружеството купи 57% от капитала на врачанския торов завод точно преди 13 години за един милион и един лев.

Но се задължи да покрие част от дълговете, които по това време само към "Булгаргаз" са били 54 млн. лв., и да инвестира към 50 млн. лв. Искът към Литвиненко съвпада с повторното обявяване на "Химко" в несъстоятелност от Апелативния съд в София през това лято. То ще бъде и окончателно, защото законът не позволява втори оздравителен план. Проектът за рестарт на производството от 2007 г. на "Ново Химко", на което бяха прехвърлени всички активи, се провали. Сега следва сложна процедура по разпродажба на активите от синдика Росица Томова. Най-вероятно инсталациите ще се нарежат за скрап, а на разчистения терен може да се изгради ново промишлено предприятие, смятат местните жители.
Още от статията на „Стандарт"

„Частни инвеститори на първи протест заради решение на ДКЕВР", информира „Капитал Daily"
Над 300 души се събраха на протест, организиран от производители на възобновяема енергия срещу решението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), с която се отнема между 10 и 39% от прихода на вятърните и слънчевите централи. Става въпрос за така наречената "цена за достъп", която беше определена като процент от преференциалната тарифа за различните видове възобновяема енергия. Това е първия протест, организиран в България от частни инвеститори срещу административно решение. Инициатори на митинга са малки български производители на възобновяема енергия и Българската фотоволтаична асоциация.

Какво настоява бизнесът

Исканията на протестиращите са за отпадане на въпросната такса, която според повечето производители ще доведе техните проекти до фалит. "До края на 2013 г. ще фалираме, няма как да плащаме кредита си когато ни вземат 10% от прихода", коментира участничка в протеста с проект за вятърна централа, която пожела анонимност. "Заложил съм всичко, за да получа финансиране за проекта си", посочи друг протестиращ, който има фотоволтаичен парк.

Именно собствениците на вятърни и слънчеви централи са най-засегнати от решението на ДКЕВР, тъй като при тях въведената цена за достъп е най-висока. При вятърните проекти тя е 10% от преференциалната им тарифа, а при фотоволтаичните между 20 и 39%, като зависи от момента на влизане в експлоатация на проекта. При водните централи цената за достъп пък е 5%, а за биомасата - по-малко от процент.

Точно затова според производителите на възобновяема енергия решението на ДКЕВР е дискриминационно, тъй като не може за едно и също нещо да се плаща различна цена. Друг проблем е, че с решението на ДКЕВР на практика се намалява преференциалната им тарифа със задна дата. "Как може един инвеститор да знае, че когато започва проекта си, законът ще се промени многократно, ние да не сме врачки", коментираха протестиращите.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Плащаме по 150 000 подкупа на месец", съобщава „Труд"
Всеки четвърти българин, който е имал вземане-даване с администрацията през м.г., е дал подкуп - пари, подарък или услуга. Това показва 14-ият годишен доклад за корупцията в България на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).

Според изследването през м.г. корупцията в страната се е увеличила, като бройката на подкупите е нараснала до 150 000 на месец. През 2010 г. рушветите са били около 140 000 месечно.

Макар че хората все по-малко се поддават на корупционен натиск, увеличават се тези, които сами предлагат рушвет. През последната година процентът на далите подкуп след "поискване" спада от около 58,5% на 48,1% от гражданите, контактували с администрацията. За сметка на това тези, които дават, без да им е поискано, се увеличават от 3,9% на 11,4%.

България запазва позицията си на четвърта по ниво на корупция в ЕС, като сме изпреварени само от Румъния, Литва и Словакия. Около 14% от населението е дало подкуп през м.г., което е 2-3 пъти повече, отколкото средното за ЕС ниво.

Най-много подкупи отиват в здравната система и полицията, които прибират съответно 40% и 22% от рушветите.

Според анализаторите основните фактори, допринасящи за корупционния натиск и участието в корупционни действия, е политизацията на дейността на държавната администрация, липсата на ефективни реформи в съдебната власт, както и уязвимостта на медиите от страна на представителите на властта.

В Европа политизацията на администрацията е много по-малка, отколкото у нас, и ръководните кадри не се сменят с всяко ново правителство, каза Руслан Стефанов, директор на икономическата дейност на ЦИД.
Още от статията на „Труд"

"Квотите за захар и мляко отпадат след 2015 г.", информира „Монитор"
Европейската комисия предлага да отпаднат квотите в сектор „Захар" след 2015 г., съобщи вчера Марио Милушев, директор в Главна дирекция „Земеделие" в ЕК по време на конференция посветена на 50-ата годишнина от общата селскостопанска политика. Квотният принцип е старомоден инструмент от миналото, каза експертът, който уточни, че това се отнася и за млякото. Според него няма причини тази ситуация да се запази до 2020 година. Нашата страна изцяло подкрепя това предложение, каза зам.-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров. Той смята, че е от национален интерес да подкрепим либерализиране на режима, защото това ще е полезно и за българския бизнес и за нашите потребители. При влизането на страната ни в Европейския съюз не получи квоти за производство на сладката стока от захарно цвекло, а производството на тази култура е почти изчезнало у нас. От квоти в сектор „Захар" са се отказали напълно още Португалия, Литва, Словения и Ирландия. В момента 70% от производството на захар се концентрира само в 4 страни - Германия, Белгия, Франция и Холандия.

България подкрепя разбираема и общодостъпна за земеделците обща селскостопанска политика, каза още Цветан Димитров. За следващия програмен период страната ни ще отстоява позицията „зелените плащания" да не бъдат задължително 30% от всички средства, които ни се полагат, а процентът да зависи от възможностите на всяка страна. Заради засушаването например Южна България става все по-рисков район за развитие на земеделие и подходът там трябва да е по-различен, отколкото в северната част на страната.

До 30 септември пред зала 6 на НДК ще бъде разположена и изложбата "Вкусовете на Европа".
Още от статията на „Монитор"

„Управляващите заговориха и за данък върху пенсиите", разкрива „Сега"
Насред спорове кога и с колко ще могат да бъдат увеличени замразените от 2009 г. насам пенсии депутат на ГЕРБ заговори за облагането им с данък общ доход. Според Борис Грозданов от ГЕРБ пенсиите трябва да бъдат обложени с 10% след премахването на тавана им. Това е втората идея за въвеждане на нов данък, която управляващите подхвърлят в рамките на седмица без сериозна аргументация. Предното хрумване - за въвеждане на данък върху лихвите по депозитите, оцеля в публичното пространство точно един ден.

Необходимостта от облагането на пенсиите с данък от 10% бе развита от Грозданов на дискусия в София по съвсем различен повод - новия проектозакон за публичните финанси, който управляващите написаха за следващото правителство (законопроектът ще влезе в сила през 2013 г.). Пред участниците в срещата - районни кметове на София и депутати, народният представител разясни, че въвеждането на данъка е неминуемо.

"Различаваме се от другите страни в Европейския съюз по два обекта на облагане - лихвите по депозитите и облагането на пенсиите", каза на срещата Грозданов. Според него единственият аргумент срещу въвеждане на данъка в момента е наличието на таван на пенсиите. "Падне ли таванът, вече този аргумент отпада и ще трябва да го въведем, както останалите страни в ЕС", убеден е депутатът.
Още от статията на „Сега"

"Турция се отказа от скоростния път Русе-Свиленград", пише „Класа"
Турция е прекратила участието си в подготовката на проекта за скоростен път от Русе до турската граница, обяви министърът на р егионалното развитие и благоустройството  Лиляна Павлова. Работата по проекта ще продължи на двустранна основа между България и Катар, която бе привлечена като потенциален инвеститор при посещението на премиера Бойко Борисов в арабската държава през май, обясни Павлова. Идеята е 300-километровият път от Дунав мост І до турската граница да се изгради чрез публично-частно партньорство, тъй като трасето няма право на европейско финансиране. Проектът се оценява на 1.5 млрд. евро по предварителни разчети.

Колегите от Турция се оттеглят, защото на този етап не намират достатъчно интерес, за да се включат в този процес, каза министърът. Павлова присъства на подписването на договор за обновяване на резиденция "Евксиноград". Проектът по Оперативна програма "Регионално развитие" е на приблизителна стойност от 9.8 млн. лева.

Лиляна Павлова уточни, че отказът на Турция не е официален, а е отказ в рамките на работните срещи и това не променя отношението на катарската страна по проекта. Тя каза, че остава отворена възможността за участие на турската страна както в проектната компания, така и да кандидатства за концесия за изграждане и експлоатация на пътя.

Министърът припомни, че желанието на българската страна беше компанията да се създаде до края на годината. Учредяването й преди всичко зависи от колегите от Катар, защото ние сме готови да направим това веднага, допълни министърът. В края на септември се очаква да бъдат обявени предварителните прединвестиционни проучвания по проекта, както и да бъде готов меморандум по него. Ако всичко е наред и го подпишем през октомври, би могла да се направи и регистрацията на компанията, допълни министърът.
Още от статията на „Класа"