Изпълнителният директор на "Солвей Соди" България Иван Бочуков и Жан Шерер, изпълнителен директор на "Девен" АД, получиха от премиера Сергей Станишев сертификат за Първи клас инвеститор, съобщиха от БАИ.

Премиерът направи символичната първа копка за модернизирането на ТЕЦ в завода за калцинирана сода в Девня. Той припомни, че това е първият в Европа и третият по големина в света завод за калцинирана сода.

"Девен" АД стартира изпълнението на програма за модернизация на съществуващата на територията на дружеството топлоелектрическа централа на стойност 140 млн. лв., при реализацията на която ще бъде осигурена работа за над 400 души местни изпълнители. Програмата ще позволи намаляването на атмосферните емисии до ниво, съвместимо с европейските екологични норми, разнообразяването на източниците за снабдяване с горива и обновяване на производствените мощности.

Подкрепата от страна на мажоритарния собственик на дружеството - "Солвей Соди" АД за проекта, е част от инвестиционната политика, в чието изпълнение до момента са вложени над 190 млн. лв. Реализирането на подобни капиталовложения са силен сигнал за доверието на международните компании към България като перспективно и сигурно място за реализиране на инвестиционните им програми.

Основната част от модернизацията на ТЕЦ-а е изграждането на нов котел за производство на пара с капацитет 400 тона/час при ниски атмосферни емисии. Това ще бъде първият котел с циркулиращ кипящ слой в България, който ще покрива 60 до 70 % от нуждите на "Девен" и ще бъде въведен в експлоатация през 2008г. Изграждането на котела е възложено на "Фостър Уилър" (компания от САЩ с европейски филиали във Финландия и Полша).

Инвестиционният план за модернизиране на топлоелектрическата централа предвижда още:

  • изграждане на нови съоръжения за складиране, подготовка и подаване на въглищата.
  • подобряване на състоянието на наличните трасета за разпределение на електрическата енергия;
  • изграждане на ново депо за твърди неопасни отпадъци, където в пълно съответствие с европейските и националните екологични норми и при прилагане на най-добрите технологии ще се извършва депонирането на отпадните продукти от работата на централата;
  • монтиране на нов прахоулавящ филтър на един от съществуващите въглищни котли - котлоагрегат № 2, и намаляване на отделяните количества азотни окиси чрез реконструкция на съществуващия котлоагрегат № 3.