Това каза министър-председателят Сергей Станишев след като, заедно с вицепремиера и министър на външните работи Ивайло Калфин, положи подписа си под новия Договор за Европа. За събитието предаде пресцентъра на правителството.
Сред примерите за истинността на изказването премиерът открои изписването на европейската единна валута и подкрепата на европейските ни партньори, с която успяхме да върнем медиците ни от Либия.
Премиерът определи Лисабонския договор като фундаментален за бъдещето на ЕС, за неговото развитие, за вътрешното му консолидиране.
Тържествената церемония се състоя в Манастира на йеронимите в португалската столица, където държавните и правителствените ръководители на страните членки на ЕС подписаха Договора от Лисабон за изменение на Договора на Европейския съюз и на Договора за създаване на Европейските общности.
Както писахме по-рано днес, с този договор от 1 ноември 2014 г. се въвежда нова система за гласуване. Даден акт ще се смята за приет, ако за него са гласували най-малко 55% от членовете на Съвета, но поне 15 страни-членки, представляващи 65% от населението на ЕС.
От 2014 г. се намалява броят на членовете на ЕК на 2/3 от броя на държавите-членки. Въвеждат се и постовете "Председател на Европейския съвет" и „Върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност" със статут на заместник-председател на Комисията.
Засилва се ролята на националните парламенти и се създават нови правни основания за действия на ЕС в областите енергетика, гражданска защита, борба с климатичните изменения, развитие на спорта и туризма.
Лисабонският договор трябва да влезе в сила на 1 януари 2009 г. при условие, че всички държави-членки приключат ратификацията му.