Могъщите институционални инвеститори продължават да изкупуват стокови фючърси въпреки резкия спад в цените на някои пазари. Според редица анализатори, стоките се ползват като основен инструмент за диверсификация на портфейлите на инвеститорите.

Инвестициите в суровини като металите и петрола вече не са толкова сигурни, както бяха през последните две години на доминиращ „бичи" пазар.

Стоковите индекси, които все още си остават най-популярните входни точки за търговия, отбелязаха разочароващо развитие в сравнение с повечето индекси на акции през тази година. Обаче именно тази зависимост между стоковите и другите класове активи ги прави толкова търсени за инвеститорските портфейли.

Повечето големи инвеститори, като пенсионните или други видове инвестиционни фондове държат от 2.5% до 5% от портфейлите си във фючърси на различни стоки, които често генерират позитивни резултати по време на спад в стойностите на акциите и облигациите, които представляват останалата по-голяма част от портфейлите им. Другото им ползотворно въздействие е предпазването от инфлация.

От началото на годината до днес с най-добър резултат от всички стокови индекси е Dow-Jones-AIG Commodity Index, който е реализирал доходност от 5.9%. Това сравнено с покачването на индустриалния капиталов индекс Dow Jones Industrial average (+9.3%) е сравнително по-малко. Най-впечатляващ ръст измежду всички фондови индекси е направил германският DAX, който отбелязва за същия период ръст от 19%.

Икономистите също са на мнение, че голямото търсене на стокови фючърси е повлияно от желанието на инвеститорите да диверсифицират портфейла си, а не толкова заради очакванията им от скорошни покачване на цените в краткосрочен план.

Не само големите институционални инвеститори влагат парите си във фючърси на стоки, но и редица по-дребни играчи на пазара поверяват парите си на инвестиционни фондове, които са се специализирали в работа на тези пазари. Фондът Standard Life's Hudson регистрира утрояване на интереса към стоковите пазари през последната година, като коментира, че все по-големи обеми от парите на хедж-фондовете също ще се насочват към „стоките".

В момента се предполага, че около $120 до $150 млрд. са инвестирани в стокови индекси, докато хедж-фондовете в САЩ сумарно управляват над $1.5 трлн. Тази съпоставка дава ясна картина за голямото бъдеще на стоковите фючърси като клас инвестиционни инструменти в бъдеще и не са за подценяване, коментира банкер от  BNP Paribas.