„Топиш колега, отиваш на съд", четем от първата страница на „Стандарт"
Да топиш колега вече става престъпление. Ако заради клевета на работното място човек бъде уволнен, виновникът може да търка наровете в затвора. Шокиращото наказание е написано черно на бяло в проекта на новия Наказателен кодекс. Той е предоставен от правосъдното министерство за публично обсъждане.
Санкцията за клеветника е до една година затвор. Тя обаче може да се удвои, ако се докаже, че го е направил заради лична изгода. Шефът също може да го отнесе, ако злепостави свой бивш служител при кандидатстването му за нова работа. Според авторите на проектозакона подобни случаи зачестяват.
Юристи по трудово право веднага коментираха, че подобна разпоредба е трудно приложима. "Първо, трябва да се докаже, че данните са неверни, и второ - че те са в пряка връзка със загубата на работата", коментира за "Стандарт" Таня Стивасарева, адвокат в "Ърнст енд Янг".
Още от статията на „Стандарт"
„Зоополиция ще пази кучетата от хората", предупреждава от първата си страница „Сеаг"
Безсилието на управляващите да се справят с бездомните кучета в столицата роди нова странна идея. Вчера земеделският министър Мирослав Найденов съобщи, че е предложил на премиера Бойко Борисов да се създаде зоополиция, а той отсякъл: "Действайте". Това беше едно от исканията на около 100 защитници на животните, които вчера протестираха пред Министерския съвет и за пореден път искаха оставка на министъра.
Модели за организацията на полицията ще се предлагат както от неправителствените организации, така и от министерството и от отговорните за бездомните животни институции. След като се избере как да изглежда зоополицията, тя ще се одобри от вътрешния министър Цветан Цветанов, обясни пред "Сега" директорът на приюта в Горни Богров Стела Райчева. Според нея зоополицията ще има същите функции като тези на обикновената полиция, но ще се занимава само с животните. В нейната компетенция ще е да установи, ако има упражнено насилие върху животно, контрабандна дейност с редки видове, както и да осъществява контрол по изоставянето на домашните животни.
"Зоополицията е орган, облечен в съответната юрисдикция - да могат да влизат в домовете, да проверяват наистина ли осиновеното куче е отишло там и да се гледа наистина ли е чипирано, платена ли му е таксата", обясни Мирослав Найденов пред БНР. Според него един от големите проблеми е, че някои хора осиновяват по няколко десетки животни, за които не се грижат.
Още от статията на „Сега"
„Ловни оргии на Първанов с олигарси финансирало разузнаването" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Националната разузнавателна служба изглежда е финансирала ловни оргии на бившия президент Георги Първанов с олигарси. Това става ясно от интервю пред "24 часа" на Яне Янев по повод изненадващото решение на премиера Бойко Борисов да отстрани бившия шеф на НРС Кирчо Киров като свой съветник и да го даде на прокуратурата.
"Може да се окаже, че има профукване на държавни средства за личното експрезидентско хоби", добави Янев. Като шеф на вече закритата парламентарна комисия, която проверяваше свършеното в изминалите 2 президентски мандата, той научил за нерегламентирани харчове от бюджета на НРС за неприсъщи дейности.
Още от статията на „24 часа"
„Рекорд! 4 млн. за 2 км асфалт в София" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „Труд"
Поне 4 млн. лв. се готви да плати столичното общинско дружество "Метрополитен" за ремонта на 2,3 км от бул. "Мария Луиза" в участъка от надлез "Надежда" до Лъвов мост. Това прави около 2 млн. лв. на километър, или около четири пъти повече от сумите, които държавата дава за реконструкция на второкласни пътища. За рекордната цена става ясно от информация за конкурса за избор на изпълнител, която е публикувана в регистъра на Агенцията по обществени поръчки. В обявлението е предвидена гаранция от 40 000 лв., която кандидатите са внесли за участие в търга. По закон тя е до 1% от индикативната стойност на поръчката.
"Гаранцията не е ориентир за цената. Цената може да бъде по-ниска. Ще изберем най-ниската оферта", коментира пред "Труд" шефът на "Метрополитен" инж. Стоян Братоев. Сумата на гаранцията е определена от неговия екип. Кметицата на София Йорданка Фандъкова обясни пред наш репортер, че ремонтът на бул. "Мария Луиза" не може да се сравнява с реконструкция на второкласен път, тъй като става въпрос за "сериозен проект с нов асфалт, тротоари, велоалеи".
Още от статията на „Труд"
"Поляци искат ОЦК под наем", съобщава „Стандарт"
Полската фирма "Силезия" е изразила готовност да вземе под наем цинковия завод в ОЦК Кърджали. За около три години фирмата, която е част от холдинга "Импекс-метал", иска да ползва производствените мощности и да извлича цинк от суровина, осигурена от нея. Поляците заявили, че ще платят всички забавени възнаграждения на металурзите в ОЦК, ако ги пуснат да работят там.
Новината съобщи вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров. Информацията, с която разполагаме от колегите от синдиката в Полша, е че холдингът "Импекс-метал" притежава фирми за производство на алуминий, мед, цинк и олово, каза Никифоров.
Синдикатът вече е разговарял с представители на полската фирма. Те са се срещали и с банката кредитор. "Знаем, че има и други инвестиционни намерения за покупка на оловно-цинковия комбинат. Оттук нататък на ход са собственикът, банките кредитори, Министерският съвет и, разбира се, ние", допълни Никифоров. "Призоваваме банката да въведе възможно най-скоро нов мениджмънт в комбината и да реши проблема със заплатите", заяви още Никифоров.
Още от статията на „Стандарт"
"Плащаме задължения към държавата в 14 банки без такси", информира от първата си страница „Класа"
Гражданите вече ще могат да правят плащания към държавни институции на ПОС терминали в 14 български банки без такси. Уникредит Булбанк, СиБанк, ОББ, Интернешънъл асет банк, Общинска банка, ЦКБ, Банка Д, ПИБ, ДСК, КТБ, „Токуда", „Алианц", Райфайзенбанк и Инвестбанк вече са подписали рамков договор с Министерството на финансите за разплащания и събиране на приходи чрез картови плащания, съобщиха от ведомството на Симеон Дянков. Оттам посочиха, че в близко бъдеще се очаква още няколко български трезора да се присъединят към инициативата.
В следващите месеци според утвърдени вече графици всички министерства, териториалните им структури, общините, здравната каса и висшите училища ще трябва да осигурят устройства за плащания с банкова карта. Преговорите с търговските банки се водеха от близо година, като проектът се движеше от зам. финансовия министър Владислав Горанов. Още преди година той обясни, че според сметките на МФ разходите за фиска за банковите такси ще са много по-малки от ползите за гражданите и от повишената събираемост.
В същото време ценовите условия на услугата са еднакви за всички банки, подписали рамковия договор. Финансовото ведомство ще заплаща по 0.55 лв. за всяка една транзакция, независимо каква е сумата, и по 25 лв. без ДДС на месец за ползване на едно ПОС терминално устройство. На практика така гражданите, които плащат държавни такси, данъци или глоби, вече няма да харчат пари за банкови преводи или таксите на гише, които достигат до 3-4 лв.
От Министерството на финансите все още не са правили изчисления колко точно ще струва това на бюджета, защото не се знае какъв ще бъде интересът на хората и колко транзакции ще бъдат направени.
Още от статията на „Класа"
„Държавата ще дава по 55 ст. на банките за всяко плащане на данъци и такси", разкрива „Сега"
Идеята да могат да се плащат данъци, такси и глоби на НАП, КАТ, общините, съда и т.н. с банкови карти чрез ПОС терминали в самите служби е на път да се опорочи от неосигурено финансиране, мъгляви срокове и неограничени възможности за субективен избор.
От финансовото министерство вчера съобщиха пред "Сега", че 14 банки вече са подписали рамковото споразумение за инсталиране на ПОС терминали и че то е отворено за всички останали. Оказа се обаче, че не е имало обществена поръчка и търг, така че банките да се състезават с най-изгодни за бюджета условия и най-евтина услуга. От МФ обясниха, че целта не била да се избере една банка, а услугата да се направи достъпна през терминали на всички банки, които обслужват администрацията по системата СЕБРА.
А условията били еднакви за всички банки, като посочените цени покривали минималните разходи по транзакциите. Според договорките с МФ бюджетът ще плаща по 55 стотинки за всеки извършен превод през ПОС, а отделно за всяко монтирано терминално устройство ще дължи по 25 лв.
От ведомството на Дянков така и не успяха да отговорят на "Сега" какви ще са разноските за хазната при така договорените цени и дали изобщо са предвидени средства в тазгодишния бюджет за нововъведението. В Закона за бюджет 2012 не личи да има заложен такъв разход. Оказа се, че няма графици и срокове, така че изобщо не е ясно кога държавните служби и общините ще се обзаведат масово с ПОС терминали и дали изобщо е възможно кампанията да започне тази година.
Според указание, публикувано на сайта на МФ, всяко ведомство трябва да изготви свой график. При министерства с много подчинени звена - т.нар. второстепенни разпоредители, картовите плащания ще се въвеждат с приоритет на места, където се обслужват най-много физически лица.
Още от статията на „Сега"
„Ваксина надви рак на мозъка", пише на първата си страница „Монитор"
Нова уникална ваксина надвива рака на мозъка. Първата българска пациентка ще бъде имунизирана с нея до дни, съобщи д-р Емануил Найденов от Клиниката по неврохирургия при Университетската болница „Свети Иван Рилски" в София. Клиниката е единствената в страната, която започва да въвежда новия метод.
50-годишната Любка П. О. от Петрич е подготвена за манипулацията и на 24 април заминава за Белгия, където ще се осъществява вторият етап от лечението й. За там ще пътуват и други наши пациенти до изграждането на специален център в София, което се очаквало да стане скоро. След създаването му лечението с инжекцията ще струва около 1500 лева. В Белгия цената му е близо 30 000 евро.
Жената страда от една от най-тежките форми на рак на мозъка - мултиформен глиобластом. Засегнатите от него живеят най-много 8 месеца след развиването на болестта.
Ваксината се поставя на човек, който вече е опериран от рак на мозъка, срещу рецидив. Инжекцията е със състав, съобразен индивидуално с всеки един пациент, обясни д-р Емануил Найденов, който вече оперира жената. Имунизацията бори рака успешно, тя е шанс за онкоболните да се излекуват или най-малкото да имат добра ремисия в продължение на няколко години, подчерта специалистът.
Терапията на пръв поглед изглежда изключително сложна, но е базирана на основни и естествени процеси, протичащи в човешкия организъм. Именно в това е и нейната сила, тъй като за нея не са необходими нужните за химиотерапия цитостатици, които наред с болните удрят и здравите клетки, нито лъчетерапия, която също дава някои странични ефекти. Няма нужда и от конвенционалните хирургични операции.
Още от статията на „Монитор"
"Обвиниха МИЕТ за забавянето на ОП „Конкурентоспособност", информира „Класа"
Министерството на икономиката , енергетиката и туризма носи отговорност за забавянето на проектите по оперативна програма „Конкурентоспособност", за които Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия играе ролята на междинно звено , заяви вчера шефката на агенцията Марияна Велкова. Повод за това стана решението, с което бе отнета функцията на ИАНМСП на междинно звено по европейската програма.
Това решение бе взето, без да се направи задълбочен анализ на състоянието на ОП „Конкурентоспособност". То не е било коментирано по никакъв начин с мен. Реалният проблем за усвояването на европарите по тази програма е последващото одобрение на оценката от управляващия орган. Не съм съгласна, че проектите се бавят. През 2010 г. отворихме 13 нови схеми по ОП „Конкурентоспособност". По тях са подписани 630 нови договора и са усвоени 300 млн. лв. През миналата година са проведени 44 оценителни сесии за проектите, постъпили по програмата, каза Велкова.
След нас обаче и управляващият орган трябва да даде своята оценка, която се бави с месеци, коментира тя. И намекна, че министерството забавя парите, с които се организира участието на български фирми в международни изложения. Това стана повод за скандала около участието на наши фирми на туристическия форум в Москва. Тези изложения са част от проекта за насърчаване на интернационализацията на българските предприятия, по който агенцията е бенефициент. Той е на стойност 27 млн. лв. за период от три години.
Марияна Велкова и екипът й отчетоха вчера двугодишните резултати от неговата реализация. С пари от тази програма е създаден и специален експортен портал, в който за седем месеца има 16 300 посещения. Потребителите на портала са близо 1800 компании. Едва 13 чужди компании обаче са потърсили бизнес партньорство у нас чрез него.
С пари от проекта са организирани 13 търговски мисии и участието на над 630 фирми в 69 международни търговски изложения. Повече от половината от компаниите, които са се представили, са изразили пълна удовлетвореност от участието си в тях.
Още от статията на „Класа"
"Спират парното в понеделник", пише „Монитор"
Парното в столицата спира в понеделник, съобщиха вчера от „Топлофикация-София". Тогава се очаква да бъдат изпълнени задължителните условия по Наредбата за топлоснабдяването, за да се сложи край на отоплителния сезон. За целта три последователни дни средноденонощната температура трябва да е над 12 градуса и да има трайна тенденция за затопляне.
От столичното парно съобщиха още, че при желание от страна на клиентите отоплението в отделни сгради може да остане включено. За целта общото събрание на етажната собственост трябва да вземе решение и упълномощено от нея лице да подаде заявка в съответния топлорайон.
По-топлото време в Пловдив пък позволи още вчера да бъде сложен край на този отоплителен сезон. От „ЕВН България Топлофикация" уточниха, че съоръженията ще бъдат изключвани поетапно в рамките на три дни. Първо ще бъде спряно парното в жилищните сгради, след това в обществените и най-накрая в детските градини, училищата и болниците, казаха още от пловдивската топлофикация. От пловдивската топлофикация информираха, че ако температурите се понижат отново, парното пак може да бъде пуснато, но не на всички сгради, а само на такива, които са пожелали изрично. За целта те трябва да го заявят пред топлофикацията.
Проверка на „Монитор" показва, че в други топлофицирани градове парното е спряно още в средата на април.
Най-рано отоплителният сезон е приключил във Враца - там топлофикацията е врътнала кранчето още на 1 април. В Плевен радиаторите са изстинали още на 10 април. Шефът на местната топлофикация Валентин Терзийски обясни, че са пристъпили към спирането, тъй като са имали много обаждания на абонати заради топлото време. В Бургас пък парното е спряно на 17 април.
Още от статията на „Монитор"