„Три месеца гратис за тока", четем от първата страница на „Стандарт"
Енергото вече няма да ни дърпа шалтера веднага след като изтече срокът за плащане на сметката. Ако хората не са успели да се издължат навреме или пък са затруднени финансово, ще имат три месеца гратис. Това е една от мерките, които предвиждат промените в Закона за енергетиката, обясни пред "Стандарт" зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ и член на комисията по енергетика Валентин Николов. Измененията са свързани с новите изисквания на ЕС. Идеята е за битовите абонати да бъде създаден гратисен период от 2-3 месеца, в които те да не остават без ток, ако не са си платили. За да не се получават злоупотреби обаче, през това време Енергото ще има пълното право да потърси дължимата сума чрез всички позволени от закона методи, включително и чрез съда. Ако двете страни обаче не намерят решение на проблема, шалтерът на длъжника ще бъде дръпнат.
Още по темата от „Стандарт"
„Фирма осъди фонд "Земеделие" за 6.3 млн. лв.", информира от първата си страница „Сега"
Държавен фонд "Земеделие" трябва да плати 6 305 809 лв. на новозагорската фирма "Агро фриго" заради неправомерно отказана субсидия по САПАРД. Това е окончателното решение на 3-членен състав на Върховния административен съд (ВАС), показа проверка на "Сега". Фирмата е осъдила фонда по Закона за отговорността на държавата и общините, според който те отговарят за вредите, причинени от техни органи и длъжностни лица. Над 717 хил. лв. от обезщетението са лихви.
Фонд "Земеделие" е страна по поне 169 дела, част от които са решени, сочи справка в деловодството на ВАС. Само във връзка с програма САПАРД 198 фирми съдят фонда, обясниха преди време оттам. Над 100 от тях са в т.нар. черен списък на длъжниците, за които има съмнение, че са купували машини и техника със завишени оферти, за да източат по-големи субсидии. "Агро фриго" не е сред тях.
Фирмата кандидатства по мярка "Пазари на едро" на САПАРД през 2006 г. за пазар на селскостопанските производители на плодове, зеленчуци, риба и цветя в Нова Загора. През август 2006 г. от фонда й отказват помощ с мотива, че проектът на фирмата не съответства на критериите за финансиране по мярката. По това време фондът се оглавяваше от Асен Друмев. Срещу него имаше три дела, едно от които за неправомерно отпускани субсидии, но всички приключиха с оправдателни присъди.
Още от статията на „Сега"
„4 стотинки за македонска диня", информира от първата си страница „Монитор"
По 4 ст. за килограм (2 евроцента) се продават македонските дини на броени километри от българската граница и за 60 ст. могат да бъдат купени две дини от по 15 кг. Това съобщиха вчера от асоциацията на оранжерийните производители. Става въпрос за тържището в град Струмица, уточни Велин Георгиев, който е член на управителния съвет на асоциация. В същото време на българските тържища дините вървят по 12 евроцента за кг, или шест пъти по-скъпо, отколкото в Македония.
Докато стигне до градовете, цената на сочния плод вече стига около 30 ст. в хипермаркетите, а по по-малките магазини и пазарите гони 60 ст. В морските ни курорти пък за кило диня искат средно по 1-1,20 лв. За сравнение по гръцките курорти цената не минава 15 евроцента, или 30 ст.
Дали динята в Струмица, която се продава по 4 ст. за кг, е македонска, турска или египетска обаче, никой не може да каже. Каквато и да е, влезе ли у нас, тя със сигурност става българска и се продава за такава. Това е масова практика и се отнася за всички плодове и зеленчуци, оплакаха се от асоциацията на оранжерийните производители. Според тях у нас се внася най-ниското качество продукция от Македония, Турция, Египет и Гърция. Търговците обаче я слагат в опаковки на наши производители и я продават като българска. Според оранжерийните производители едно от възможните решения на този проблем е всеки търговец да е длъжен да има касов апарат.
Според Велин Георгиев от асоциацията друга широко разпространена практика е турски, египетски и македонски зарзавати да се внасят през Гърция. Това се правело, защото ДДС върху тези продукти в южната ни съседка е по-ниско, както и защото от Гърция те влизат у нас без мито. Георгиев твърди, че всичко това е организирано, а схемата се осъществява от група от Петрич.
Още от статията на „Монитор"
„И светлината в тунела на строителството се отлага", обобщава от първата си страница „Дневник"
Възстановяването на строителния бранш в Европа е заплашено от ново забавяне заради покачващите се разходи, движени от растящите цени на материалите, и тенденцията доставчиците да се ориентират все повече към Азия и Средния изток. Това е основният извод в анализ на британската консултантска компания EC Harris, който прогнозира още една тежка за сектора година.
"По-високите производствени разходи и по-високата инфлация ще ударят инвеститорите през следващите 12-18 месеца, защото свирепата конкуренция за сделки ще запази цените в строителството", коментира пред "Ройтерс" Матю Райли, шеф на търговския отдел в EC Harris.
Според анализа на компанията строителният бизнес на Стария континент се е свил с 15% още през 2007 г., в зората на финансовата криза, а когато възстановяването започне, предприемачите ще се изправят пред ново изпитание.
"Глобалните доставчици изместиха фокуса си към динамични пазари като Индия и Китай, мислейки, че европейските фирмите няма да успеят да гарантират предлагане, когато активността започне да се повишава", посочват от EC Harris, а по думиге на Райли възстановяването ще започне не от Европа, а от Средния изток и Азия, където вече се наблюдава агресивно инвестиране в инфраструктура.
Още от статията на „Дневник"
„Пазарите останаха разочаровани от плана на Меркел и Саркози", обобщава от първата си страница „Класа"
Пазарите от САЩ, Азия и дори Европа останаха разочаровани от предложенията на френския президент Никола Саркози и германския канцлер Ангела Меркел. Във вторник вечерта те се срещнаха в Елисейския дворец, за да обсъдят възможностите за решение на дълговата криза в ЕС и спасяването на еврото. Борсите реагираха негативно първо на новината, че Париж и Берлин засега няма да подкрепят идеята за емитиране на общи еврооблигации по схемата „един за всички и всички за един". Въпреки че предварително официални източници от двете делегации заявиха, че темата няма да се обсъжда, тя в крайна сметка бе на дневен ред. Саркози дори посочи, че това е интересно предложение, но ще се разисква за в бъдеще. Германският канцлер пък каза: ''Смятам, че с нашите предложения ще решим кризата сега и ще възстановим доверието стъпка по стъпка. Не вярвам, че еврооблигациите ще ни помогнат в това начинание." Веднага последва спад на френските и испанските пазари.
Идеята за еврооблигации бе подкрепена преди дни от Испания, Италия и Ирландия и дори финансовият министър на Острова Джордж Озборн заяви в понеделник, че решение като еврооблигации или други форми на гаранции изисква сериозно обсъждане. С отказа си за скорошно въвеждане на общи европейски дългови книжа Саркози и Меркел оставиха еврозоната уязвима на атаки от спекуланти, посочиха пазарни анализатори. Това се потвърди и от търговската сесия в Азия - водещият индекс Никкей-225 на Токийската фондова борса отчете загуби. Американските пазари също не останаха равнодушни към плана на Меркел и Саркози. Те се оцветиха в червено най-вече заради предложението за въвеждане на общ европейски данък в еврозоната върху финансовите транзакции. Dow Jones Industrial Average загуби 0,67%, като спадът му се дължеше и на слабите данни за икономически ръст в Германия. S&P 500 бе надолу с 0,97%. Еврото от своя страна също остана под натиск.
Още от статията на „Класа"
"Костов и Доган в опасни връзки", съобщава „Стандарт"
В политиката няма емоции, само интереси. Това правило доказват бившите непримирими врагове Иван Костов и Ахмед Доган. От няколко месеца ДСБ и ДПС внимателно опипват почвата и дават знаци, че размразят ледовете помежду си.
Новата дружба започнала с тайна среща между Командира и Сокола преди вътрешните избори за президент в Синята коалиция, признават депутати и от двете страни. Тогава гласуването бе отворено за всички граждани, а социолозите прогнозираха включване на ДПС в полза на СДС. Според слуха Костов се договорил с Доган ДПС да не се намесва във вътрешното гласуване. В замяна му обещал подкрепа при вот на недоверие към кабинета, внесен от ДПС.
Въпреки усилията на Командира обаче вътрешните избори бяха спечелени от човека на СДС Румен Христов. "Доган, както обикновено, излезе печеливш - хем спази уговорката, хем Костов му "падна", коментираха приближени на Сокола. И припомниха как след това Командира подкрепи вота, иницииран от ДПС. Оттогава двамата лидери поддържали редовен диалог чрез посредници.
В летните жеги обаче партийната интрига излезе от жълтите павета и тръгна из цялата страна. Откъм морето дойде мълвата, че заверата между хората на Костов и Доган е продължила на яхта край Босфора. На нея представители на двете партии обсъждали на кои места в страната да си преливат гласове, за да победят ГЕРБ.
Асен Агов (ДСБ) и Юнал Тасим (ДПС) наистина са се видели на яхта на 24 юли, но поводът не е бил партиен заговор, а сватба, обясниха за "Стандарт" участници в събитието.
Още от статията на „Стандарт"
„Враца е втора по доходи след София", разкрива „Сега"
Единствено в София, Враца и Стара Загора възнагражденията успяват да се вдигнат над равнището на средната заплата за страната. При това във Враца и Стара Загора нивото се поддържа благодарение на АЕЦ "Козлодуй" и на комплекса "Мини Марица-изток". Това показват данни на националната статистика.
Средната заплата в област Враца се е увеличила през второто тримесечие спрямо първите три месеца на тази година с 45 лв. и стига 745 лв. Така само в столицата вземат по-високи възнаграждения - средно 942 лв. за тримесечието. Третото място в страната е за област Стара Загора - със 723 лв. Средното възнаграждение за страната е 699 лв. за второто тримесечие.
Дори Варна не успява да достигне средното ниво, макар и да изостава със съвсем символична сума - 1 лев. И в четирите области заплатите растат спрямо началото на годината. Сравнението април-юни обаче почти навсякъде в страната показва намаляване в средното възнаграждение, което се дължи на усиленото наемане на ниско платени работници в началото на летния сезон.
Спрямо миналата година средната заплата във Варна се е повишила с 82 лв. Въпреки че високо платените служители на администрацията са съсредоточени главно в централните ведомства в София, и по морето общественият сектор изпреварва частния.
Още от статията на „Сега"
„Балканитe и българският пазар са все по-предпочитани от взаимните фондове", обобщава данните на БНБ „Дневник"
Интересът на по-малките инвеститори към взаимните фондове леко се увеличава, но е много по-слаб от този на финансовите компании, които имат постоянен източник на средства. Това показва статистика на БНБ за пазара на фондове през второто тримесечие. Според данните колективните схеми все повече предпочитат България, балканските държави и Русия за сметка на САЩ и страни извън ЕС.
Инвестициите им в български ценни книжа са се увеличили с 10 на сто в сравнение с юни миналата година, а в такива от Балканите - с 46 на сто. Те обаче са много малка част от активите на фондовете - малко над 7 млн. лв. Освен това се увеличава и интересът към Русия - там парите на български фондове в акции и облигации са нараснали с 24% до близо 6 млн. лв.
За една година активите на българските схеми са нараснали, дърпани основно от балансираните фондове. Най-рисковите, инвестиращи в акции, изостават спрямо целия пазар, но все още заемат най-голям дял от него.
Още от статията на „Дневник"
„Над €2,7 млрд. носи туризмът през 2011 г.", обобщава „Монитор"
През 2011 г. туризмът ще генерира приходи от над 2,7 млрд. евро, което ще е с 45 процента повече от миналата година. Това прогнозира Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.
Според експерта освен от Русия силно нарастване има на туристите от Израел, Чехия, Словакия и Унгария. До края на сезона ще бъде достигнато очакваното нарастване в отрасъла от 14% спрямо миналата година. Песимистичните прогнози сочат ръст от 10 до 12 на сто. По думите му процентът на нарастване на броя на туристите е по-голям от този на нарастването на приходите и причината е намаляването на цените от хотелиери и туроператори в стремежа да привлекат повече летовници.
„За бившите соцстрани от Централна Европа ръстът в броя на туристите досега е 18 процента, а за Израел - 24 на сто", уточни Драганов. „Чехите, словаците и унгарците обичат да ходят в курортите на юг от Бургас - в Приморско, Китен, Царево и Созопол. Израелците предпочитат големите комплекси като Слънчев бряг и Златни пясъци", добави той.
Данни на външното ни министерство сочат, че от началото на годината издадените туристически визи от нашите консулски служби в Русия до сега са приблизително с 30% повече, отколкото за първите 7 месеца на миналата година. Те са както за почивка в черноморските ни курорти, така и за частни посещения при приятели. Руснаците ефективно използват имотите, купени от тях у нас.
„От началото на годината най-голям ръст от 40% има в културния туризъм има в сегмента на културния туризъм. Част от ръста в отрасъла през този сезон ще дойде именно оттам", каза още Драганов. „Немалко от туристите идват за пръв път в България и предпочитат да видят културните и историческите забележителности на страната. В големите ни градове като София, Пловдив и Търново вече могат по-често да се срещнат големи групи японски туристи.
Още от статията на „Монитор"
"Две трети от оранжерийния бранш са в сивия сектор", съобщава „Класа"
По експертни оценки заради епидемията с Ешерихия коли в Европа българските производители на оранжерийни зеленчуци са загубили над 30 млн. лв. В същото време в Държавен фонд „Земеделие"-Разплащателна агенция само 96 физически и юридически лица са подали заявки за компенсиране на унищожена продукция на стойност 5 млн. лв., обясни Пламен Сапунджиев, председател на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция /БАПОП/. От този факт може да се направи изводът, че приблизително две трети от бранша е в сивия сектор, смята Сапунджиев. По негови данни от 6000 дка полиетиленови оранжерии най-малко половината работят без документи. 4000 дка са стъклените оранжерии и над 20 на сто от тях са нелегалните.
ЕК реши да поеме загубите на производители в ЕС заради истерията със заразата. Ще бъдат компенсирани обаче само щетите за унищожена продукция. Освен това нито лев няма да се плати, без да бъдат представени всички документи за продажби един месец назад. Очаква се парите да постъпят по сметките в средата на октомври, съобщи още Пламен Сапунджиев.
Според него кризата е заварила испанските фермери в края на сезона им, но по това време българското производство е било в пик. Истерията е сринала търговията с оранжерийна продукция с 90%, а само за ден цените са паднали от 1 лев до 20 ст. за килограм, заяви председателят на БАПОП. От името на организацията той настоява държавата да осигури 10 млн. лв. за покриване на ценовите разлики. Подобна стъпка вече е предприета в Белгия и Дания. Има различни начини да бъдат осигурени средствата. Най-дълъг и труден е пътят това да стане, като МЗХ поиска от ЕК да нотифицира държавна помощ. Затова браншовиците предлагат да се използва механизмът за бедствия и аварии.
Още от статията на „Класа"