„Цигари само под щанда", четем от първа страница на „Стандарт"
Нов удар по пушачите готви Брюксел. Цигарите вече ще бъдат скрити под щанда, за да не се набиват на очи. Те ще бъдат в семпли опаковки със страховити снимки на разяден бял дроб. Това обяви здравният еврокомисар Джон Дали Малта пред "Ди Велт". Той призова за нови правила, които тотално да ограничат пушенето от 2011 г. В момента около 650 000 европейци умират всяка година заради вредния навик.
Трябва максимално да се затрудни достъпът до цигарите, призова Дали Малта. Той похвали Лондон за тоталната забрана на продажбите в британските супермаркети от догодина.
Друга идея е да се намали никотинът и катранът в цигарите.
Еврокомисията ще вземе мерки и срещу всички "вратички" в законите, които помагат на пушачите.
Още от статията на „Стандарт"
„Само 30% от фирмите в България са действащи", разкрива от първата си страница „Дневник"
Само малко над 30% от фирмите в България са реално действащи, показва статистиката на Агенцията по вписванията. Три месеца преди да свърши тригодишният период за пререгистрация на бизнеса, в агенцията са се вписали едва 285 301 фирми. Други 129 хил. фирми са създадени след 2008 г., когато започна процедурата по пререгистрация.
Близо 900 000 стари търговци обаче още не са подали заявления в агенцията. Срокът изтича на 31 декември и за 80-те работни дни до края на годината могат да се регистрират максимум 50 - 60 хил. дружества.
Данните досега потвърждават предварителните прогнози, че само една четвърт от старите компании развиват дейност. "Тези 285 хил. дружества, които са се вписали отново в търговския регистър, са активните икономически субекти в България", коментира икономистът Георги Стоев от "Индъстри уоч".
Още от статията на „Дневник" и още по темата от „Дневник"
„За еднакво лечение болниците ще получават различни пари", информира от първата си страница „Сега"
Здравната каса ще плаща по различни цени за едно и също лечение на различните болници. Догодина лечебниците ще са разделени на три групи - университетски, областни, общински и други. На групата "общински и други" ще се плаща една цена, на областните - с 10% повече, а на университетските - с още 25% повече.
Това става ясно от писмо на зам. финансовия министър Боряна Пенчева до националните консултанти в различните медицински специалности, оповестено от Центъра за защита правата в здравеопазването. Разделението е резултатът от остойностяването на медицинските дейности, което се прави от Министерството на финансите вече година. От него се очакваше да определи какви са реалните цени на лечението у нас и съответно колко средства са необходими за покриването им.
"Оказва се, че "реалните цени", както и досега, се определят като средностатистически величини на направените от болниците разходи, отнесени към общия размер на средствата за болнична помощ. Ако парите в бюджета са по-малко, "реалните цени" ще са по-ниски и обратно", отбелязват от Центъра за защита правата в здравеопазването.
В писмото не е споменато какви ще са базовите стойности догодина, т.е. колко пари спрямо сега ще получават по-малките болници и колко - по-големите. Но се разбира, че и през 2011 г. ще има делегирани бюджети, т.е. лечебниците няма да могат да харчат повече от това, което им е спуснала здравната каса. Ако цените за по-малките болници догодина паднат, те ще натрупат още по-големи дългове и възможности да фалират.
Още от статията на „Сега"
„Засичат тузарските имоти в online система", съобщава от първата си страница „Монитор"
Oнлайн система, която да засича всички незаконни тузарски имоти у нас, започва да се изработва по искане на Националната агенция по приходите. Тя ще е част от екшън-план на агенцията, с който да се сложи край на далаверите с имоти на тузари.
Предстои шефът на данъчните Красимир Стефанов да се срещне с главния архитект на София Петър Диков и зам. градския прокурор на столицата Роман Василев. На срещата трябва да се договори свързване на имотните регистри на общините със системите на НАП. По този начин всеки инспектор ще може да види кога даден имот е бил построен, от кого и на каква сума. В системата ще се вижда и препродажбата на имуществото и цената, платена от новите му собственици.
След полетите на данъчните с хеликоптер над най-баровските квартали на столицата и Пловдив стана ясно, че голяма част от палатите по документи се водят във фаза на строеж. Реално обаче те се обитават от семействата на бизнесмените, които не си вадят акт 16 на имота, за да не го декларират в общината. Друга голяма част от именията пък се водят в регистрите като офиси, за чието построяване собствениците са изтеглили ДДС-то от държавата. Разходите по поддръжката им също се приспадат от приходите на фирмата, показа проверката на НАП.
За да се спрат тези далавери, ръководството на данъчната агенция ще договори бърз достъп до регистрите на другите институции в страната. Първоначално служителите на НАП ще получат само допуск до масивите на общините и главните архитекти по райони. По-късно тези регистри трябва да бъдат свързани в една обща онлайн система, която да засича проблемните имоти.
Проверките на данъчните показали още, че по сега действащото законодателство няма срок, в който след получаване на разрешително за строеж собственикът на имот да е длъжен да регистрира къщата си в общината. Затова се предвижда промяна, която да лимитира времето на узаконяване на нова сграда. Ако собственикът пропусне да впише палата си в общината пък ще следват солени глоби.
Още от статията на „Монитор"
„НЕК трябва да даде 1.1 млрд. лв., за да пусне "зелените" централи", предупреждава „Сега", като цитира енергийният експерт Иван Хиновски
Националната електрическа компания (НЕК) трябва да похарчи 1.1 млрд. лв., за да присъедини към мрежата си всички слънчеви централи и ветропаркове. Това показва изследване на Българския енергиен форум, направено въз основа на данните за "зелени" централи, които са ни необходими, за да изпълним изискването за 16% енергия от такива източници към 2020 г.
"Изчислили сме, че 1.1 млрд. лв. ще са необходими на НЕК, ако присъедини вятърни централи за 1500 мегавата и слънчеви с обща мощност 500 мегавата", посочи енергийният експерт Иван Хиновски. От БЕФ посочиха, че заради мащаба на сумата в бъдещия нов Закон за възобновяемите източници трябва да залегне правилото, че някаква част от присъединяването на централите към мрежата на НЕК трябва да се поеме от самите инвеститори.
В момента се предвижда от 2011 г. инвеститорите в слънчеви, вятърни и водни централи да се явяват на конкурси пред НЕК и ЕРП-тата, ако искат да бъдат включени в мрежите им. Ще печелят онези, които предложат на държавата най-ниска цена. Освен това инвеститорите ще трябва да внасят депозит в зависимост от мощността.
Компании са заявили, че ще изградят 14 000 мегавата, но действителни намерения едва ли имат всички, добавиха от БЕФ. Освен това енергията, произведена от ВЕИ, е нестабилна, и се нуждае от заместващи мощности.
Още от статията на „Сега"
„Таксите на пенсионните дружества може да бъдат орязани", предупреждава „Дневник"
Намаляване на таксите, мултифондове и в задължителното допълнително осигуряване, специален омбудсман, гаранционен фонд срещу отрицателна доходност и ограничение за дружествата да инвестират само в акции от борсови индекси.
Това са основните предложения в проекта за развитие на допълнителното пенсионно осигуряване, подготвен от осигурителния надзор към Комисията за финансов надзор (КФН). Документът, с който "Дневник" разполага, е бил предоставен от регулатора на бранша, който да даде становище по предложенията.
Авторът на проекта - зам.-председателят на КФН Ангел Джалъзов, не беше открит за коментар, а от Асоциацията на пенсионните фондове засега отказват да дават становище, преди да са го подготвили единно и да са се срещнали с регулаторния орган.
Много от предложенията са свързани с изводите в публикуваната през юли Зелена книга на Европейската комисия за европейските пенсионни системи. За пореден път финансовият надзор посочва, че таксите, събирани от дружествата за задължителното осигуряване, са много високи, което ограничава конкуренцията, и че те трябва да се намалят, за да не бъдат лишавани бъдещите пенсионери от парите си.
От КФН са изчислили, че при сегашните такси крайната сума, която едно осигурено лице натрупва във фонд, е с 20% по-ниска, отколкото ако не се събират никакви такси. Според надзора точно инвестиционната такса трябва да бъде преразгледана - в момента тя е 1% годишно върху натрупаните пари, без значение дали доходността е положителна или не, за разлика от доброволните схеми, които събират 10%, но само от постигнат положителен резултат.
От предложенията става ясно, че надзорът е по-склонен на този вариант, отколкото таксата постепенно да намалява, но да продължи да се начислява независимо от инвестиционните резултати. Още преди няколко месеца представители на пенсионни дружества обявиха, че подкрепят обвързването на инвестиционната такса с доходността.
Друго предложение засяга таксата за прехвърляне между отделните дружества - надзорът дава няколко предложения за постепенното й намаляване и отпадане, както и за по-малко ограничения при прехвърлянето. Отново на дневен ред излиза предложението 20-те лв., които се събират, да не могат да се вземат от натрупаните пари за пенсия, а да се плащат директно.
Още от статията на „Дневник"
„5-метров Христос посреща данъчните", съобщава „Стандарт"
Данъчните започват да снимат от въздуха и палатите край морето. Днес хеликоптер на Авиоотряд 28 ще лети над Варна и околностите, а утре ще снима луксозните къщи край Бургас и съседните плажове. След това ще се установи кои са собствениците на заснетите луксозни къщи и дали легалните им доходи съответстват на притежаваните имоти. След като хеликоптерът с данъчните вече мина над имотите край София, бяха набелязани 36 къщи за проверка.
След полета над Пловдив, съседните села и митничарските имоти край язовир "Ивайловград" през миналата седмица бяха определени още 104 къщи за проверка. Оказа се обаче, че Столичната община също има доста интересни данни за незаконни къщи. Кметството има самолетни снимки на палати на места, където въобще не са давани разрешителни за строеж. Така броят на къщите край столицата, чиито собственици ще бъдат проверени, ще расте. Проверките вече вадят на светло доста интересни факти.
Например собственик на една от къщите край София е българска фирма, която се контролира от друга родна компания, която пък е собственост на офшорка. Предстои да се докаже дали къщата се използва за живеене или за офис. Честа схема за укриване на налози е баровски къщи за живеене да се водят на името на фирма. Така компанията може да си възстанови данъчния кредит по ДДС за имота, а освен това всички разходи за поддръжка на къщата, включително и заплати на градинари, охрана, гувернантка, ток и отопление се пишат разход на фирмата. Така се крие данък върху печалбата. Затова данъчните ще стартират ревизии на фирмите, които са собственици на къщи, използвани за живеене. Гражданите пък, които имат луксозни имоти, ще бъдат проверени дали имат легални високи доходи.
"Да дойдат бирниците, има какво да видят", шушукат вече в созополския квартал Буджака. Отскоро го наричат "азиатската част" на града. Подобно на Истанбул и Созопол е разделен на две части - едната с античната архитектура и хилядолетна история и другата част в местността Буджака, достъпна само за баровците, обясняват хората. Всъщност Буджака край Созопол ще се окаже най-интересната зона за данъчните в Бургаско.
Още от статията на „Стандарт"
„Делят ни от Румъния за Шенген", информира „Монитор"
България и Румъния ще бъдат оценявани отделно за присъединяването им към Шенген. Това заяви след среща с премиера Бойко Борисов канцлерът на Германия Ангела Меркел, която бе на официално еднодневно посещение у нас вчера. "Германия винаги гледа изпълнението на критериите. По този начин ще се процедира и за членството на Румъния и България. От днес не можем да кажем каква ще е оценката, но ще бъде справедлива", заяви Меркел.
Решението за присъединяването на България и Румъния към шенгенското пространство ще бъде взето от ЕС през ноември.
Не бива да се рекламираме или да обясняваме колко сме по-добри за сметка на която и да е държава. Румъния е наш съсед и й пожелаваме успех, дано всички покрием критериите, така че да няма шенгенски граници и на територията на Дунав, каза и премиерът Борисов. Той се зарече, че ако бъдем приети, ще удвоим и утроим усилията си да бъдем здрава външна граница, каквато сме и сега. Ние не сме чели само похвалите в последния доклад на ЕК за напредъка на комисията, а напротив, до следващия доклад ще отстраним всички пропуски, категоричен бе Борисов.
Казусът с екстрадирането на български роми от Франция няма нищо общо с присъединяването ни към Шенген, успокои Ангела Меркел, като допълни, че в случая от значение е да се гарантира, че издаването на шенгенски визи извън шенгенското пространство ще бъде законосъобразно. Премиерът Борисов пък подчерта, че от Франция са върнати само 41 роми и „ние дори не взимаме отношение по този въпрос".
Още в първите си думи от официалното си изказване Меркел отбеляза, че страната ни е постигнала съществен напредък в борбата с престъпността и корупцията и има успехи в икономически план.
"Направени са важни стъпки в тази посока", подчерта тя. Солидната фискална политика на страната ни пък беше дадена като пример за нещо, което трябва да се прави във всички страни на ЕС, защото „осигурява стабилността, която е нужна в европейското пространство".
Още от статията на „Монитор"