Оказва се, че намеренията на Турция да строи атомна централа до българската граница може да нанесе тежък удар върху родния туризъм. Кметът на Бургас Димитър Николов се срещна с Генералния консул на Турция в Бургас Сибел Аркан, за да се информира дали публикациите в турската преса за строителството на нова АЕЦ край Резово отговарят на истината.

Николов припомни категоричното мнение на обществеността и резултатите от проведения референдум против строителството на петролопровода Бургас - Александруполис. „Световната практика показва, че на 100 км. от АЕЦ не се извършва туризъм и това притеснява жителите на Южното Черноморие", допълни още Николов. Според него, ще е добре бургаската общественост да получи по- бързо яснота по темата.

Кметът на Бургас се позова на цитати на отговорни представители на турското Министерство на енергетиката и природните ресурси. Според тях се планира строителството на три електроцентрали, една от които край селището Игнеада, което се намира в непосредствена близост до Резово.

Според Аркан, темите за строителството на нови АЕЦ в Турция се коментира от години, заради необходимостта от енергия, която да покрие нуждите на увеличаващото се население на южната ни съседка.

Турското правителство е провело предварителни разговори с японската и руската страна за строителството на нови централи, като евентуална АЕЦ край Резово е на трето място след проектите за строителство на атомните централи Аккую и Синоп.

На 6 април стана ясно, че турското правителство има намерение да изгради атомна централа и в региона на Тракия край българо-турската граница. Планира се централата да бъде изградена край селището Игнеада на турското Черноморие. Оттук минава пътят към региона на Резово, която е граничната река между България и Турция.

Въпреки трагедията с атомната централа Фукушима в Япония, Турция не само не се отказа от проекта, но вече стигна до етапа на поставянето на първата копка, която се предвижда да бъде направена в близко време.