„Твърдо спрямо "Лукойл", обобщава от първата си страница „Дневник"
"Болгария диктует условия Лукойлу". Това e заглавие от руския сайт neftegaz.ru. То се появи в сряда вечер, когато споровете какво означава действието на правителството с отнемане на лиценза на рафинерията продължаваха да раждат разнообразни и дори противоречиви версии, тълкувания, прогнози. А въпросите защо се случва и ще издържи ли се предаваха през политици, бизнесмени, дипломати.
Заглавието звучеше невероятно, защото досега винаги е било обратното. И всички толкова бяха свикнали с монопола, влиянието, връзките на руската компания, че съобщението, че лицензът й е отнет, за някой беше не изненада, а шок.
Припомняме, че шефът на агенция "Митници" Ваньо Танов и вицепремиерът Симеон Дянков всъщност направиха нещо много ясно и просто - приложиха закона. Срокът е изтекъл, "Лукойл Нефтохим" не е монтирал измервателните уреди, санкцията е отнемане на лиценза. Точка. Няма законова възможност за отсрочки, няма законова възможност лиценза да се върне просто така след една среща с голяма руска делегация, пристигнала спешно от Москва.
Единственото легитимно действие е, ако има съдебно решение, което да спира действието на заповедите за отнемане на лиценз (рафинерията вероятно ще обжалва, но държавата може да контраобжалва). Законът важи за всички т.е. и за "Лукойл" (независимо колко голяма е компанията и кой адвокатства за влиянието й върху бюджетните приходи и пазара). Точка.
Днес сутринта вниманието беше концентрирано към предстоящата втора среща на вицепремиера Симеон Дянков с представителите на рафинерията и възможно ли е да има някакъв обрат и отстъпка (срещата беше обявена от премиера).
Обсъждането с руската делегация обаче беше отменено с кратко прессъобщение на финансовото министерство, в който се казваше че отнемането на лиценза остава в сила. Малко преди това в сутрешна тв изява Бойко Борисов, който предната вечер спомена за "евентуална отсрочка" беше заявил вече категорично, че компромис няма да има и че компанията е била предупредена още преди месец какво може да й се случи.
Още от статията на „Дневник"
„Лукойл": 176 самолета няма да излетят заради липса на гориво", съобщава от първата си страница „Класа"
176 самолета зарежда с гориво „Лукойл" само в Русе и във Варна, което означава, че след ден те няма как да излетят. Това заяви вчера генералният директор на „Лукойл България" Валентин Златев на специална пресконференция, свикана заради обявената, но несъстояла се среща между ръководството на "Лукойл Нефтохим" и финансовия министър Симеон Дянков. По думите му бюджетните организации в страната дължат на „Лукойл" пари за 500 хил. т гориво, а 45% от товарите на БДЖ са на руската компания.
„От половин година слушаме, как ще изтеглят кредит от Световната банка и ще ни платят", коментира директорът на „Лукойл България". До криза с горивата няма да се стигне, обеща Златев, бензиностанциите няма да затворят в близките 20-30 дена, а през това време ще се създаде организация за доставки от Румъния през Гюргево. Ръководството на "Лукойл Нефтохим" е предприело окончателни действия за спиране на рафинерията, което ще стане до ден и половина, ако дотогава не бъде постигнат компромис с Агенция "Митници" за отнетия лиценз. По думите на Златев компанията е поставена в невъзможност да изпълни изискванията на Наредба номер 3 за измервателните уреди в едногодишен срок, защото поне 400 точки за отчет трябва да има само в завода.
„На днешна дата „Нефтохим" е оборудван с всички необходими измервателни уреди и системи за отчет, така досега митниците са контролирали всеки грам, който влиза и излиза от завода", каза още той. Досега „Лукойл" е вложила 16 млн. долара в монтирането на измервателни уреди за отчитане на количествата горива, преминали през митническите й складове. Остава да бъде финализирана инвестиция за още 11 млн. долара. Ако бъде отнет лицензът на „Лукойл Нефтохим", ще е необходимо месец и половина пускането му в експлоатация обратно, а това ще струва 5-6 млн. лева.
Още от статията на „Класа"
„1000 лв. глоба за заплата на черно", четем от първата страница на „Стандарт"
Глоба за всеки, който взима заплата на черно. За тази промяна в Кодекса на труда настоява социалният министър Тотю Младенов. Сега санкции отнасят само работодателите. "Преди шест месеца Румъния въведе подобна практика и днес отчита много добър ефект", обясни Младенов. Двата синдиката у нас също подкрепят мярката. В момента шефовете рискуват да бъдат одрусани до 15 бона за служители без договори. Най-вероятно глобата за хората, които взимат надница на черно, ще бъде до 1000 лева. Промяната се налага заради зачестилите случаи на работа на черно. От януари досега са хванати 3000 нарушители, колкото за цялата минала година.
Друг любим номер на шефовете е да правят договори менте за 4-часов работен ден, за да пестят осигуровки.
Още по темата от „Стандарт"
„Социалният министър иска глоба и за работниците без трудов договор", информира от първата си страница „Сега"
Правителството продължава да се опитва да пребори сивата икономика чрез глоби и санкции. Новата идея е глоба вече да има и за работниците, които се съгласяват да работят без трудов договор. В момента подобна санкция има само за работодателите.
Според социалния министър Тотю Младенов наказанието за работниците може да е символично. За работодателите, които ползват нерегламентиран труд, санкцията е от 1500 до 15 000 лв. за всеки отделен случай. Очаква се за работниците да бъде 10 пъти по-ниска. "Преди 6 месеца такава санкция е въведена в Румъния и там отчитат положителен ефект от нея", заяви той. Но не стана ясно в какво точно се изразява ефектът и как изобщо е отчетен такъв за краткото време на действие на мярката, тъй като налагането на подобна санкция процедурно изисква време. Младенов се надява новата глоба да доведе до изсветляване на част от сивата икономика, тъй като се очаква работниците вече по-активно да настояват за правата си.
Бизнесът очаквано е "за" подобна мярка. "Това не е идея на министъра, а наша. Ние отдавна говорим за това, защото в това престъпление участват двама. Единият предлага схемата за нарушаване на закона, другият се съгласява", обясни изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. Според него в България винаги има положителен ефект от мерките, които предизвикват страх, но докато страната ни е в криза.
Още от статията на „Сега"
„Бандити на опашка за точене на банкомати", разкрива от първата си страница „Монитор"
Бандити се редят на опашка за източване на банкомати по морските ни курорти. Заради чужденците, почиващи на Слънчев бряг, Златни пясъци и Албена, групи от София и страна се насочват към Черноморието, за да копират данни от картите на летовниците. Средно по 4-5 групи се конкурират за 1 банкомат с голям поток от хора, на който няма камери. Обикновено от записването на информация от картата до изтеглянето на парите минава около седмица - време, за което чужденците вече са се прибрали в родината си и едва там разбират, че сметката им е олекнала, научи „Монитор".
„Логично е да се предположи, че през лятото групите ще са на морето, защото там е потокът от чужденци. За да работят зад граница, трябва да инвестират повече пари в билети, хотели, коли под наем, а сега 3 месеца чужденците са им дошли на крака", коментира инспектор Валентин Стамов от „Икономическа полиция" в СДВР.
„Теглих от банкомат в центъра на Варна, който се намираше до казино. Беше събота около 22 часа, преди да отидем на бар. 4 дни по-късно от банката се обадиха да ми кажат, че са ми блокирали сметката, защото на машината, от която теглих, е имало скимиращо устройство", разказа пред „Монитор" софиянка, почиваща в морската ни столица.
Според разследващите уредът за копиране на карти се поставя за няколко часа. В курортите обикновено се избира интервалът от 16 до 19 часа, когато летовниците се прибират от плаж към хотела. Другото любимо за извършителите време е от 21 часа до полунощ, тъй като тогава тийнейджърите теглят суми преди дискотека. При два от регистрираните случаи в рамките на денонощие са били източени съответно 28 и 32 хиляди лева. Практиката е, когато се запишат данни от карта в Слънчев бряг, сумите да се теглят от търговски центрове с голям поток от хора в Бургас.
Допреди 2-3 години контрол над бизнеса с източване на карти имаха групи, гравитиращи около разпадналите се ВИС и СИК. В момента тенденцията е да се появяват все повече малки банди от по двама-трима души, които работят, без да се отчитат на никого.
Още от статията на „Монитор"
„Българи срещу гърци за US базите у нас", разкрива „Стандарт"
Строителни фирми от България, Германия и Гърция ще се конкурират, за да работят за американските военни бази у нас. Това стана ясно на семинар, проведен в София от представители на Инженерния корпус на Сухопътните войски на САЩ. Методът на конкурсната програма, която ще определи печелившите фирми, е нов за българския бизнес. До 26 август фирмите трябва да попълнят и изпратят формуляри в четири категории: опит, предишни проекти, график на изпълнение и цени. На базата на тези компоненти специализирани комисии ще поставят оценка на всяка една фирма. Спрямо тази оценка най-добре класираните строители ще получат договор за оперативна поръчка или т.нар. МЕЙТОК (MATOC). Този договор наподобява познатия у нас рамков договор с тази особеност, че той не гарантира автоматично поемането на поръчка. "Тази конкурсна програма служи за отсяване на фирмите спрямо тяхното техническо качество. Когато ние имаме готов проект за строителство, провеждаме търг, в който могат да участват само фирми, спечелили "МЕЙТОК", обясниха представителите на Инженерния корпус на Сухопътните войски на САЩ. Максималният капацитет на договора е $30 млн.
Още от статията на „Стандарт"
„ЕК компенсира с 2.5 млн. евро българските фермери за е-коли", съобщава „Сега"
Комитетът по Обща организация на пазара за България одобри сума в размер на 2 562 748 милиона евро, които могат да бъдат изплатени като компенсации за загубите на българските зеленчукопроизводители от кризата с ешерихия коли. Това съобщиха вчера от аграрното министерство. И допълват, че одобреният за България бюджет съответства на поисканата от страната сума, въз основа на подадените в Разплащателната агенция до 11 юли 2011 г. заявки за плащане.
Българските фермери бяха заявили, че загубите им от изтеглената продукция са 4 999 554 лв., а за неприбраната реколта - 12 668 лв. Подадени бяха заявления от 96 зеленчукопроизводители.
Още от статията на „Сега"
„Премиерът трябва да се научи да играе, ако иска да не губи", казва в интервю за „Дневник" Валентин Златев, генерален директор на "Лукойл България
Не правя политиката на държавата
"Никога не сме се занимавали с политика. Въпреки всички жълти писания в някои медии и една регионална телевизия никой не може да посочи факт, който говори за обратното", каза Валентин Златев. Той се разграничи от политическите процеси, които текат в България, заявявайки, че не е искал да участва в политиката. "Да, аз съм познавал всички премиери, но работата ми е "Лукойл" да работи прозрачно.
Всички твърдения, че управлявам, са долни инсинуации", каза той. Той обясни, че се познава с премиера Бойко Борисов от 30 години и не може да се отрече от този факт, но това не означава, че има специален режим и отношение към компаниите от групата на "Лукойл" в България.
"Прочетох някъде, че премиерът твърди, че лъжа на карти. Аз ще отговоря, че той трябва да се научи да играе, ако иска да не губи", заяви Златев (интервюто е във в. "Труд" в навечерието на рождения ден на Борисов, 13 юни).
По отношение на скорошните си контакти с Бойко Борисов Валентин Златев заяви, че за последно са разговаряли във вторник към 18 часа по повод отнетите лицензи и след това не са се чували. "Единствения министър от това правителство, когото познавах, преди то да се сформира, е Вежди Рашидов", каза още Валентин Златев.
Той посочи, че все още не се е запознал със здравния, образователния и още няколко министри. "Не съм се срамувал от приятелите ми. Фактът, че познавам премиера от 30 години, не означава нищо. Да кажа, че не го познавам ли? Тези спекулации пренасят въпроса извън реалните проблеми", коментира Валентин Златев и започна да говори за критиките, които групата получава от икономическия министър Трайчо Трайков и бившия премиер, сегашен съпредседател на "Синята коалиция", Иван Костов.
Попаднах случайно на преговорите за "Белене"
"Не ме вкарвайте в темата "Белене". Тя просто не съществува и никога не съм бил в нея", заяви генералният директор на "Лукойл България". Името му излезе в преговорите за атомната централа през март. Тогава зам.-министърът на икономиката Марий Косев, който беше ръководител на работната група по финансовите въпроси по проекта "Белене", обяви, че Златев е присъствал по време на преговорите от руска страна. Самите преговори се проведоха през февруари. По-късно това беше потвърдено от министъра на икономиката Трайчо Трайков и стана ясно, че генералният директор на "Лукойл България" е бил там като консултант на "Росатом".
Това стана в разгара на скандала между Трайков и Златев за цените на горивата, който завърши с последно предупреждение от Борисов към Трайков. През май Косев беше уволнен. Мотивите за това останаха неясни, но според него са били "по конюнктурни причини". Вчера Златев коментира присъствието си на преговорите така: "Бях случайно въведен в залата."
На 19 март обаче, малко след като стана ясно участието на Златев в преговорите за АЕЦ "Белене", неговият съветник по медийните въпроси Диана Дамянова коментира пред в. "Сега" участието му там така: "Д-р Валентин Златев, доктор на науките, специалист по въпросите на енергетиката, Балканите и България, е участвал като консултант на "Росатом" в един кръг от преговорите между България и Русия. И именно като такъв специалист ще участва и в началото на април т.г. в българско-руската икономическа комисия, в подкомисията по енергетика отново от руска страна."
Още от интервюто на „Дневник"
"БДЖ договори окончателно 480 млн. лв. от Световната банка", информира „Монитор"
БДЖ, „Железопътна инфраструктура", финансовото и транспортното министерство днес завършват преговорите с представителите на Световната банка у нас за получаването на 480 млн. лв. заем, които ще бъдат използвани за погасяване на стари задължения и преструктуриране на компанията.
Предстои да бъде подписан протокол за постигнатите споразумения, който да бъде внесен на борда на директорите на банката на 15 септември в Вашингтон. Това съобщи за „Монитор" председателят на борда на директорите на БДЖ Владимир Владимиров. На този етап всички наши предложения, свързани с промените и оздравяването на железницата, са одобрени и потвърдени от експертите на Световната банка, категоричен бе Владимиров. Той напомни, че планираните мерки и промени са над 100 и те целят оптимизиране на работния процес, освобождаване от неоперативни активи на компанията, изваждане на губещите дейности като външни или под формата на смесени предприятия.
Такава е пощенската дейност, като вече е създадено предприятие с фирма за спедиция. Те проведоха интервюта с около 200 служители и почти всички ще запазят работните си места. Изнесени ще бъдат дейностите по почистване и охрана на влаковете.
Шефът на борда бе категоричен, че от тази сума не са предвидени разходи за купуването на нови вагони и локомотиви.
Още от статията на „Монитор"
„Бизнес климатът се подобрява, песимизъм има само в услугите", съобщава „Класа"
Бизнес климатът се подобрява през юли с 0.7 на сто, отчетоха анкетите на НСИ. Оптимистични са очакванията на мениджърите в промишлеността и строителството за развитието на секторите през второто полугодие, ръст има и при търговията на дребно.
След два поредни месеца на спад на показателя мениджърите в промишлеността подобряват очакванията си с 1.1 на сто спрямо юни. По отношение на настоящото бизнес състояние на компаниите оценката е по-благоприятна и е само с 1.7 пункта под нивото на дългосрочната си средна стойност. През месец юли е отчетено покачване на средното натоварване на мощностите в промишлеността с 1.9 пункта (до 72%) спрямо април. За същия период нараства и производствената активност на предприятията. Въпреки увеличението на поръчките от чужбина общата осигуреност на производството се задържа на нивото си от последните месеци. Същевременно предприятията съобщават и за излишък от мощности с оглед на очакваното търсене през следващите месеци. Както и преди компаниите в сектора отчитат като най-големи пречки несигурната икономическа среда и недостатъчното търсене. Последната анкета регистрира известно свиване на очакванията за увеличение на цените през следващите три месеца.
В един от най-силно ударените от кризата сектори - строителството - също има повишаване на оптимизма, като бизнес климатът е с ръст от 2.6 на сто. Мениджърите смятат, че в следващата половин година ще има повишен приток на нови поръчки, което ще доведе и до известно активизиране на дейността в краткосрочен план, но без очаквания за допълнително наемане на работна сила.
Още от статията на „Класа"