„Усещане за обедняване", обобщава „Дневник" обявените от НСИ данни за инфлацията за март
Българската икономика рискува да изпадне в стагфлация - комбинация от едновременен спад на брутния вътрешен продукт, нарастваща безработица и повишаваща се инфлация. Това предупредиха вчера финансисти, от които "Дневник" потърси коментар веднага след като НСИ публикува данните за индекса на потребителските цени. На годишна база той достигна най-високото си ниво за последните седем месеца - 1.3 на сто (март спрямо същия месец на 2009 г.).
Ръстът на индекса отразява поскъпването на енергийните суровини и вдигането на акцизите на алкохола и цигарите на фона на свиване на потреблението и влошаване на икономическата ситуация. Стагфлацията (от стагнация и инфлация) се счита за негативно явление, тъй като икономиката е в криза при нарастващи цени, което още повече свива покупателната способност на домакинствата и икономическата активност.
"Само за първите три месеца на годината имаме инфлация от над процент (1.4% - бел. ред.), при положение че вътрешното търсене е намаляло значително и може би вече усещаме някаква стагфлация", коментира Владислав Панев, председател на съвета на директорите на "Статус капитал".
"Тенденцията при енергийните суровини е те да поскъпват. За съжаление това е силно негативен фактор по време на криза, защото потреблението на енергия в страната остава твърде високо на фона на средните стойности в ЕС", заяви Петко Вълков, изпълнителен директор на "Бенчмарк асет мениджмънт". Според него числата не показват все още стагфлация, но тя вече се усеща от хората. Икономистите обясняват, че за да има такава, инфлацията трябва да е доста по-висока.
Цветослав Цачев, ръководител "Анализи" в "Елана трейдинг" заяви, че "признаците за стагфлация са тук, но по-скоро няма да се стигне до подобна ситуация". Според него катализатор занеяможе да се окаже евентуално вдигане на данъци и най-вече косвените - те водят до поскъпване на стоките и това се поема от потребителите, които съответно ограничават харчовете си.
Още от статията на „Дневник"
„Управляващите подготвят анулиране на старите отпуски", предупреждава от първата си страница „Сега"
Неизползваният платен годишен отпуск за минали години да се изчисти до края на 2010 г. След тази дата той ще се анулира. Това предвижда промяна в Кодекса на труда, подготвена от кабинета. Синдикатите категорично не са съгласни с нея и вече готвят протести.
"Има такова предложение, но още не е решено дали гратисният период да е до края на тази или на следващата година. То е обсъдено вече с юристите на Министерския съвет и ще бъде внесено за разглеждане в Националния съвет за тристранно сътрудничество", потвърдиха за "Сега" от социалното министерство.
Опит да се изчистят старите отпуски имаше и преди десетина години. Тогава обаче дните не се губеха, а работодателят имаше възможност доброволно да ги изплати до март 2002 г. "Категорично не приемаме направеното предложение за промяна на режима за ползване на платения годишен отпуск. Особено в ситуация на криза това предложение е неизпълнимо! Ако бъде въведена на практика тази промяна, това ще доведе до затваряне на редица предприятия, фирми и учреждения, тъй като по наши данни неползваният годишен отпуск възлиза на близо милиард работни дни", обяви вчера КНСБ.
Шефът на най-голямата работодателска организация БСК Божидар Данев призна, че това ще е от полза на бизнеса, но финансовият ефект за работодателите няма да е толкова голям. "Според мен в реалния бизнес няма чак толкова много неизползвани отпуски. Това е проблем по-скоро на държавната администрация. Вероятно така правителството иска да си помогне, за да направи по-лесно административната реформа", смята Данев.
Още от статията на „Сега"
„Застраховките на "Алианц" на прокурор", информира от първата си страница „Монитор"
Скандалните застраховки на „Енергия", контролирана от „Алианц България", са дадени на прокуратурата. Това заяви премиерът Бойко Борисов, след като вчера привика лично над 100 чиновници да обяснят защо са подписвали необезпечени договори и анекси към стари контракти по времето на кабинета „Станишев". Експертите подадоха писмено конкретни имена на висшестоящи лица, които са ги принуждавали да подписват документите, съобщи Борисов по-късно. "Умишлено ги извиках да говорят пред всички министри, за да си направят анализ по ведомствата", разказа Борисов. Признанията им отиват в прокуратурата. Наказателна отговорност от самите чиновници обаче нямало да се търси, а най-вероятно те щели да бъдат само свидетели по евентуално образувани дела. Борисов обясни, че не е викал на разпит отговорниците за скандалните петгодишни застраховки, подписани в последните дни на кабинета "Станишев" между държавните енергийни дружества и фирмата "Енергия", контролирана от "Алианц България". "Тях няма какво да ги викам. Направо съм ги дал на прокурор", обясни премиерът. Той вече бил разговарял и с главния прокурор Борис Велчев.
Сред привиканите в Министерския съвет са били шефове на финансови дирекции, главни счетоводители и главни секретари на всичките министерства. Те влизали един по един в присъствието на ресорните им министри по време на правителственото заседание вчера.
Още от статията на „Монитор"
„Класната обра банка", информира от първата си страница „Стандарт"
Любима учителка обра банка, за да върне борчовете на мъжа си. Много яко, но чак ни се реве за госпожата. Това говорят децата от средното училище в Славяново. Те останали втрещени вчера, когато десетина полицаи нахлули в стаята и отвели класната им Поля Даскалова.
Бащата на един от учениците, който е ченге, разпознал в 37-годишната даскалица мистериозната дама, която обра клона на Прокредит банк в Плевен преди седмица. Тогава Даскалова сложила шал, перука, очила и нахлула с детски пищов в трезора. Разтрепераните касиерки напълнили 20 бона в чантата й. Часове по-късно Поля похарчила до стотинка плячката, връщайки кредити и плащайки сметки. След ареста учителката по български и английски признала всичко. "Тя беше нашата гордост, децата я боготворяха, а колегите я сочеха за пример", още не могат да повярват в Славяново.
Още от статията на „Стандарт" и Още по темата от „Стандарт"
„Дянков: Извадихме 1,37 млрд. лв. от резерва, за да покрием дефицита", съобщава от първата си страница „Класа"
За първите два месеца на годината фискалният резерв е намалял с 1,37 млрд. лв., като средствата са похарчени за покриване на бюджетния дефицит. Това заяви финансовият министър Симеон Дянков при откриването на новата парламентарна сесия вчера и задочно отговори на нападките на експремиера и председател на Коалиция за България Сергей Станишев, че новите управляващи са изхарчили 2 млрд. лв. от резерва. Думите на Дянков бяха потвърдени и от справка на сайта на Министерството на финансите. Според нея към февруари резервът е 6,34 млрд. лв. при 7,67 млрд. в края на годината.
Министърът посочи още, че за периода септември-февруари 2008-2009 г. фискалният резерв е намалял с 3,214 млрд. лв. „Най-голямото харчене е станало в последните месеци на 2008 г. и първите месеци на 2009 г.", уточни той.
Справката, цитирана от Дянков в кулоарите на парламента, показва, че на 27 юли депозитите на държавата в БНБ и търговските банки (резервът) са били 7,74 млрд. лв., а не както твърди Станишев - 8,2 млрд. лв. Според статистическите данни за периода август-декември 2009 г. на практика фискалният резерв остава на постоянно равнище и към края на годината е близо 7,7 млрд. лв., колкото е и размерът на заварения в края на юли.
От началото на 2010 г. усилията на държавата са насочени към стимулиране на реалната икономика чрез поетапно разплащане на задължения от предходни години към фирми изпълнители и доставчици по договори за обществени поръчки, изплащане на субсидии за селскостопанските производители и наваксване на изоставането при усвояването на средствата по европейските програми и фондове. С това се мотивира харченето на излишъка в справката на Министерството на финансите.
Още от статията на „Класа"
„Защо на финансовия министър сметките все са му криви", пише в „Сега" общинският съветник от БСП в София Георги Кадиев
От седмици правителството се занимава с арести, белезници, национализиране на електроразпределителни дружества, качулки по клиентски центрове и прочие ПР мероприятия. В същото време вече има предварителни данни за касовите приходи за първото тримесечие, които показват провал на приходната част. Окончателните данни ще се различават с няколко милиона лева, но касовото изпълнение дава една достатъчно добра картина.
А тя е лоша и вече очертава тенденция
Съгласно плана на Министерството на финансите (МФ), основан на Закона за държавния бюджет, през януари са планирани приходи от 1.560 млрд. лева, а са събрани 1.234 млрд. лв., т.е. с 326 млн. лева по-малко. За февруари планът е 946 млн. лева, а са събрани 548 млн. лева, т.е. с 398 млн. лева под плана. За март са планирани 1.399 млрд. лева, събрани са 947 млн. лева или 452 млн лева под плана. Общо за тримесечието недосъбрани са 1.176 млрд. лева. Огромна сума! Помислете само колко проблеми биха могли да се решат с нея.
Отдавна останаха в историята недомислиците за жичката между НАП и Агенция "Митници" и 800 млн. лева приход, които щяха да дойдат само от това. Забравихме и приказките за 2 млрд. лева от контрабанда, които с едно щракване на пръста щяха да бъдат събрани. Финансовият министър показва завиден оптимизъм, заявявайки очаквания неизпълнените приходи за годината да са 1.2 млрд. лева. Та това ниво почти е достигнато само за 3 месеца и не се вижда обръщане на тренда.
За първите два месеца на годината събраният ДДС е с 575 млн. лева по-малко от същия период на 2009 г. Събран акциз - 92 млн. лева по-малко, корпоративен данък - 44 млн. лева по-малко, мита - 14 млн. лева по-малко. Само при данъка на физически лица има леко изпълнение над нивото от 2009 г. - с около 5 млн. лева.
Така че тенденцията е към влошаване на събираемостта, а не към подобряване. Големи фирми обявиха, че ще поискат възстановяване на корпоративния данък, тъй като са надплащали авансово през годината. Безработицата ще отнеме приходи от данък общ доход.
Още от статията на „Сега"
"Правителството отказва да разкрие договорите на кабинета Станишев", информира „Дневник"
Близо четири седмици след като премиерът Бойко Борисов обяви, че 13 ведомства от кабинета "Станишев" са сключили 150 договора и анекси към тях за 2.158 млрд. лв., без да имат средства за финансирането им, представителите на правителството продължават да пазят пълно мълчание за съдържанието им.
Мотивът на Министерския съвет за това поведение е, че цялата информация е предадена на прокуратурата, която да прецени дали има нарушения при подписването им. Докато не приключи разследването на държавното обвинение, не може да изнесем никаква информация за договорите, отговориха на запитване на "Дневник" от правителствената пресслужба.
Същата версия беше поддържана от зам. финансовия министър Владислав Горанов в отговор на многократното настояване на депутата от БСП Корнелия Нинова да получи информация. "Поискахме тези договори в парламента да бъдат представени от всички министри, за да се включим в дискусията и да обясним къде са тези договори и къде са тези пари", каза Нинова пред Би Ти Ви.
"Това ни беше отказано с абсурдния аргумент от председателя на парламента Цецка Цачева, че тези договори можем да ги получим по закона за достъп до информация." В отговор Горанов заяви, че за два милиарда са подписани договори, които са "финансово необезпечени" и че те са "загробили управлението на ГЕРБ не само за 2009-а и 2010-а, а до края на мандата". От Министерството на финансите също отказаха да предоставят списък с договорите с аргумента, че информацията се обработва от Министерски съвет и трябва да се иска от неговата администрация.
Засега единствено ясни са твърденията на управляващите за последствията.
В края на миналата седмица министърът на финансите Симеон Дянков съобщи, че заради договорите и анексите към тях България е приключила 2009 г. със скрит бюджетен дефицит от 3.7% от БВП, което надвишава критерия от Маастрихт за членство в еврозоната. Заради това той обяви, че през тази година България няма да кандидатства за влизане в чакалнята за еврозоната ERM II, което беше основна цел на кабинета.
Още от статията на „Дневник"
„Кабинетът "Станишев" издухал 4,1 млрд. лв. предизборно", разкрива „Монитор"ы като се позовава на информация от вицепремиера Симеон Дянков
Предишното правителство на Сергей Станишев е пръснало цели 4,1 млрд. лв. само в рамките на декември 2008 година, когато страната ни вече е била застигната от финансовата криза. Това разкри вчера в парламента вицепремиерът Симеон Дянков, според когото няма яснота за какво е отишла колосалната сума.
Парите са изхарчени непосредствено преди предстоящите тогава избори и то само за един месец, уточни финансист номер 1 и подчерта, че е поддръжник на идеята за максимална прозрачност на управлението. Бившият енергиен министър и настоящ депутат от левицата Румен Овчаров отвърна, че сумата е отишла основно за погасяване на борчовете към фирмите. И обвини Дянков, че в момента държавата продължава да дължи ДДС в размер на 400 млн. лв. на дружествата.
Провокиран от изказването на соцдепутата, Симеон Дянков изнесе четири актуални цифри, с които опроверга неговите твърдения. По думите на финансовия министър вчера сутринта дълговете от ДДС са възлизали на 306 милиона. Дянков отвърна на критиките на червените, като разясни, че на 27 юли 2009 година, когато ГЕРБ пое управлението на страната, същата цифра е била цели 722 млн. лв. А това ще рече, че в условията на финансова криза сегашното правителство е съумяло да стопи дълговете, като е върнало на хората над 400 млн. лв., подчерта вицепремиерът.
Дянков опроверга и думите на бившия премиер Станишев, който твърди, че е оставил след себе си 8,2 млрд. лв. фискален резерв. Наследената от ГЕРБ сума всъщност била 7,7 милиарда.
Още от статията на „Монитор"
„И делото срещу Енергото надува тока", разкрива „Стандарт"
Частното Енерго е като разграден двор. Причината е, че фирмите не се подчиняват от закона за обществените поръчки, а възлагат всички доставки и дейности на външни фирми без конкурс.
Това е изключителна привилегия и възможност за източването им чрез изкуствено намаляване на печалбата, разкри Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум и бивш изпълнителен директор на НЕК. Бонусът да не подлежат на Закона за обществените поръчки им е даден в приватизационния договор, обясни той.
Всичко това води до увеличаване на разходите и завишаване на инвестициите.
Друга привилегия, дадена на ЕРП-та, е, че всички загуби им се признават за разходи. Независимо дали са технически или търговски. В тях влизат както неплатени сметки на фирми, организации и други, така и загубите от кражби и всякакви други неустойки по дела. Т.е. дори да осъдим Енергото за сгрешена фактура, това ще излезе солено на всички, защото разходите и глобата после ще влязат в сметката ни за ток.
Договорът не запазва щатните бройки, а дефинира само запазване на средствата за брутната работна заплата.
Друга привилегия е високата норма на възвръщаемост - 12%. Ако Държавната комисия за енергийно и водно регулиране я намали на 5-7 на сто, колкото средно е европейската, цената на тока за крайния потребител може да падне с 4-5%, са изчислили енергийни експерти.
Още от статията на „Стандарт"
„Потреблението - по-малко и на все по-евтини стоки", установява проучване на „Дневник"
Продажбите в хранителния и нехранителния сектор продължават да спадат и през първото тримесечие. Компаниите обаче са умерени оптимисти, че през втората половина на годината положението ще се подобри. Това сочи допитване на "Дневник" до консултантски компании, производители и търговски фирми. По данни на компанията за пазарни изследвания "Нилсен" през декември 2009 - януари 2010 г. спадът в продажбите на хранителни стоки в стойност се задълбочава с по-бързи темпове спрямо продажбите в обеми. През двата месеца са продадени с 9.7% по-малко хранителни стоки в стойност при 7.8% като количества.
"Данните показват намаление на цените на бързооборотни стоки и по-високо потребление на такива в по-ниския ценови сегмент", заяви Янина Димитрова от "Нилсен". По думите й модерната част от търговията усеща по-слабо кризата, като изследванията показват, че за магазини с площ над 300 кв.м спадът при отделните категории стоки е по-нисък в сравнение с останалите магазини, а за някои продукти е регистрирано и потребление около миналогодишните нива.
Тази оценка на "Нилсен" се подкрепя и от веригата "Пикадили", откъдето казаха, че от началото на годината регистрират ръст на продажбите.
От българската ритейл асоциация съобщиха, че от началото на годината потреблението на нехранителни стоки продължава да се свива с бързи темпове. През първото тримесечие е регистрирано намаление между 30 и 50% на продажбите спрямо същия период на миналата година.
Данните на сдружението показват, че по-сериозен е спадът при облекла и обувки и по-малък при стоките за деца. "Кризата на потреблението започна силно да се изостря", коментира председателят на ритейл асоциацията Мариан Колев, който е собственик и на веригата "Хиполенд".
По думите му, ако в края на миналата година за фирмите понижението е било приемливо, защото са го покривали с резерви, сега това става все по-трудно.
Едни от най-големите рекламодатели на бързооборотни стоки също признаха за спад на потреблението, но според тях той не влияе пряко върху решенията на компаниите да инвестират в маркетингови дейности.
"Рекламните бюджети са инвестиция, която цели не само ръст в потреблението, но и определена разпознаваемост на дадена марка, както и изграждане на трайно отношение на потребителите към нея.
В този смисъл няма пряка релация между нашата инвестиция в реклама и потреблението", обръща внимание маркетинг мениджърът на хранителния гигант Kraft Foods за България Ивайло Найденов, но добави, че се наблюдава спад в потреблението на целия пазар и няма изгледи тази тенденция да се обърне до края на годината.
Още от статията на „Дневник"
„Не от всички антикризисни мерки се очаква бърз ефект върху бюджета", казва в интервю за „Сега" депутатът от ГЕРБ и шеф на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова
Г-жо Стоянова, вярвате ли, че ще се реализират 60-те мерки на правителството? Вече има критики, че не е реалистично повечето от тях да се случат през 2010 г. и че вдигането на ДДС в средата на годината е неизбежно?
- Това са мерки в подкрепа на бизнеса, домакинствата, заетостта и фискалната позиция. Т.е. те са много по-широки от решаването на проблема с "дупката" в бюджета. Някои от тях ще се реализират много бързо и ще имат пряк ефект върху бюджета в плюс или в минус. Други няма да имат пряк фискален ефект, но ще подпомогнат бизнеса, домакинствата и заетостта в условията на криза. Не от всички мерки очакваме бърз ефект за запълване на хазната. Това не е необходимо и това не е било целта.
Антикризисният пакет се крепи реално върху 3 мерки - приватизация, продажба на въглеродни емисии и съкращаване на издръжката на администрацията. Доколко тъкмо те ще се случат, защото кабинетът разчита на тях за набирането на необходимите 1.6 млрд. лв.?
- Съкращаването на разходите е неизбежно и вече беше одобрено от правителството. Надявам се, че цифрата, която е записана - 450 млн. лв., ще бъде дори по-голяма. Не трябва да говорим просто за съкращаване на разходи, а за преструктурирането им. Всеки министър трябва да разгледа структурите на своите звена и да види с какви функции са натоварени те и кои от тях могат да отпаднат.
Оптимист съм и за въглеродните емисии. Проектозаконът за изменение на Закона за опазване на околната среда вече е внесен в Народното събрание и ще го обсъждаме в бюджетната комисия най-вероятно следващата седмица. Трябва да призная, че имаме сериозни забележки по отношение на начина, по който следва да се управлява този процес. В проектозакона е предвидено сумите от продажба на предписани емисионни единици да постъпват в извънбюджетна сметка. След това преценката кои проекти на кои бенефициенти да се финансират с тези пари, ще се прави от Националния доверителен екофонд. Този фонд е създаден преди 13 години и е реализирал 100 проекта.
Моето мнение е различно. За мен предписаните емисионни единици са публична държавна собственост и приходите от тях трябва да влязат в бюджета на държавата. Няма пречка отново да се насочат към министерството на околната среда и водите и да се разходват целево, но по принципите за разходване на публичните средства. Част от тези пари могат да се използват за подкрепа на съфинансирането по програма "Околна среда", тъй като голяма част от проектите в нея са тъкмо "зелени" инвестиции. Само така може да се реализира антикризисният заряд на тази мярка.
Първите стъпки по приватизацията също са налице. Ако вземем за пример ЕРП-тата, там в момента се правят сериозни проверки и се върви към продажба на миноритарните дялове. Мисля, че при добра реализация до края на годината могат да се реализират приходи и от това перо. Друг е въпросът как ще се договорят цените, така че държавата да получи реална стойност срещу собствеността си. Много от дружествата не могат да се продадат чрез борсата, защото така са подписани договорите. Специално в случая с ЕРП-тата в устава им е записано, че когато съдружник продава дела си, той трябва първо да го предложи на мажоритарния собственик и едва ако той откаже, може да го предложи на друг. Тоест начинът, по който са сключени в миналото тези договори, води до това държавата да няма полезен ход днес. Какъв е смисълът да продадеш 67% от едно дружество, т. е. да получиш цена за 67%, а на практика да се откажеш от 100% от правата си от това дружество? Тоест цената, която ще получим, няма да е в този размер, в който би била, ако договорите бяха подписани по друг начин.
Колко от 60-те мерки вече са подготвени като законопроекти и са във висока степен на готовност за реализация?
- Говорихме с министъра на финансите по този въпрос и научих, че почти половината вече са готови. Предполагам, че в следващата сряда ще минат през Министерския съвет и ние максимално бързо ще се организираме, за да ги разгледаме в пленарна зала.
Още от интервюто на „Сега"
„Няма да плащаме посланици пенсионери", казва в интервю за „Монитор" Николай Младенов, министър на външните работи
Министър Младенов, какво става с издръжката на мисиите на страната ни зад граница?
- 80% от бюджета на министерството е отделен за издръжка на мисиите ни зад граница. Това, което правим в момента, е преглед не само на мисиите, а на работата на цялото министерство. Няма да ви лъжа - 10% по-малко финанси ще ни се отразят изключително тежко. Те няма да бъдат от съкращения на заплащането на служителите от министерството, защото обратно на общественото мнение в МВнР са едни от най-ниските заплати в администрацията. Голямата разлика идва от това, че когато даден мандат е в чужбина, представителните разходи са доста по-високи, отколкото са заплатите у нас. Фактически оттам излиза и големият разход. Съкращаването на бюджета ще се отрази тежко, защото за да може една външна политика да бъде ефективна, тя трябва да има и ресурс, който да инвестира във възвращаемост. Нашата възвращаемост не е пряка. Това, което МВнР прави, се отразява на други ведомства, на държавата като цяло. Когато се преговаря един договор за избягване на двойното данъчно облагане например не можеш да прецениш какво "струва" това като полза, но после се отразява на търговията със съответната държава. Неминуемо обаче трябва да оптимизираме в голяма степен разходите, които правим в момента. От гледна точка на администрирането на министерството, от гледна точка на много ясна преценка кои мисии са ни жизнено необходими, кои не са. Кои имоти зад граница можем да продадем или да дадем под наем. Къде са ни приоритетите, къде най-ефективно можем да имаме не само политическо влияние за страната ни, а и да привличаме инвестиции.
Споменахте съкращаване на мисии. Ще има ли закрити на територията на ЕС?
- Преглеждаме мисиите в цял свят. Не бих ги разделил. Все пак обаче смятам, че е малко вероятно да отидем към съкращаване на мисии в ЕС, защото все пак страната ни е млад член на европейското семейство. Имаме доста въпроси, с които трябва да имаме оперативна комуникация със страните членки. Два давам веднага за пример - единият е Шенген, другият е Мониторинговият механизъм за правосъдие и вътрешен ред.
А конкретни държави?
- Въпросът е дали на места ще съкратим цели мисии, или просто ще ги оптимизираме. Другият въпрос е дали щатът ще бъде съкратен. Ако е така - кое задължително трябва да запазим. Например ако имаш пълно посолство, трябва да се запази задължително посланик, консул. Трябва да има човек, който отговаря за политическите въпроси. Ако приемем, че това е същността на една дипломатическа мисия, нататък ще се мисли как могат да се оптимизират другите функции, които имаме. Ще проведем разговори с Министерството на културата, за да видим до каква степен можем да съчетаем работата на културните аташета с културните центрове, където има такива.
Това означава ли, че няма да има възстановени служители, които бяха съкратени от предшественика ви?
- Не, това означава, че ние постигнахме 15%-те съкращение на администрацията. Въпросът тогава беше доколко разумно са взети решенията за съкращаване. Веднага пак давам пример - в Гърция имаме над 200 000 български граждани. Не може тяхното обслужване в Солун да става само с един консул. Ако можем да се лишим от присъствие в определена държава, защо на други места да не го подсилим. Защото в крайна сметка това са реалностите. Може да се окаже, че в дадени страни се налага да имаме по двама консули за сметка на други страни, в зависимост от това какви са реалните нужди.
Още от интервюто на „Монитор"
„Няма да има значително покачване на лошите кредити", прогнозира в интервю за „Класа" Атанасиос Куцопулос, главен изпълнителен директор на банка "Пиреос България"
Г-н Куцопулос, какво е състоянието на гръцките банки у нас? Кризата в Гърция може ли да застраши българските подразделения? И какви са очакванията ви след решението на ЕС южната ни съседка да бъде подпомогната с 30 млрд. евро?
- Българските подразделения на гръцките банки са стабилни и не изпитват никакви затруднения. Това се вижда ясно и от последните финансови отчети, които са публикувани на уебсайта на Българската народна банка (БНБ). Те показват значителна ликвидност на финансовите институции и позитивни активи, които без проблем могат да подпомогнат българските клиенти. Ситуацията в Гърция е свързана с държавния дълг, което няма нищо общо с финансовите институции. Следователно, няма директна заплаха за банките в Гърция и за техните подразделения извън страната. Наскоро страните - членки на ЕС, единодушно подкрепиха Гърция, което е позитивен знак и аз съм сигурен, че правителството ще използва помощта за справяне с въпроса с държавния дълг.
Рейтинговата агенция Moody's предупреди, че може да понижи рейтинга на депозитите в "Пиреос България". Как ще коментирате това твърдение и какво е състоянието на депозитната маса в трезора?
- Банка "Пиреос България" се представя много добре. Можете да се убедите в това от нашия последен финансов отчет, където е отбелязан ръст на депозитите с 3% до 1.3 милиарда лева към края на 2009 г. Банката има развитие във всички бизнес сегменти през миналата година, независимо от икономическата ситуация в България и в ЕС като цяло. Активите на трезора към края на 2009 г. са на стойност 3.6 милиарда лева, което още веднъж затвърждава позицията на нашата банка като една от водещите финансови иституции, сред десетте най-големи търговски банки в България.
Разпространяват се слухове, че гръцките банки, позиционирани в България, изтеглят своите капитали в Гърция? Как ще коментирате това твърдение?
- Не виждам защо трябва да се коментират слухове и вместо това предпочитам да говоря за фактите. Отново ще реферирам към финансовите отчети. От тях е очевидно, че гръцките банки всъщност внасят капитали в България. Това беше потвърдено наскоро от управителя на БНБ Иван Искров. Що се отнася до банка "Пиреос България", мога да кажа, че финансовата институция е внесла в България 1.3 милиарда евро, което може да се види от нашия финансов отчет за 2009 г. От там се вижда, че кредитният портфейл на банката е около 2 млрд. евро, а депозитите са около 700 млн. евро. Разликата от 1.3 млрд. евро са капитали, внесени от майката. Освен това, известно е, че политиката на банка "Пиреос България" е да не разпределя дивиденти на своите акционери, а да задържа капитала тук, за да подсили позициите си.
Какви са посланията, които ви изпраща компанията майка - за увеличаване на активността, за задържането й или за намаляването й?
- Многократно сме заявявали, че група "Пиреос България" има дългосрочни планове за развитие в страната чрез инвестициите си в банка "Пиреос България". Доказателство за това е, че от самото начало на инвестицията в страната, всяка година банката капитализира печалбата си, за да подкрепи кредитната си дейност на българския пазар, както и да инвестира в разрастване на клоновата мрежа и технологично обновление. Тази политика не е променяна и се следва неотклонно.
Още от интервюто на „Класа"
„Баровци командват пилотите като Тато", казва в интервю за „Стандарт" шефът на правителствения авиоотряд 28 Пенчо Пенчев
Г-н Пенчев, пилотска ли е според вас грешката, която доведе до катастрофата край Смоленск?
- За да говорим нещо, трябва да приключи разследването и да се дадат официални заключения. Всички се нахвърлиха върху самолета. А освен него в тази игра участва екипажът, метеорологичната обстановка, летището и РВД. Като погледнете Смоленск в Google, се вижда нещо странно като път, но не и летище.
Летището ли е виновно?
- Те за себе си не са виновни, защото толкова са инвестирали. Но данните на летището са публикувани и всеки може да си направи сметка къде отива и на какво може да разчита. Авиодиспечерът е ръководил полета, което е много стара форма на заход. Да допуснем, че командирът на самолета, за когото се предполага, че никой не може да му повлияе, е нагласил висотомера на 150 метра и той трябва да му "свирне", като я достигне. Тоест, като снижава до 150 метра и не види земя и не каже "кацаме", той отива на запасно летище. Но не го е казал, защото катастрофира. Както се казва, 2 и 2 не прави 4 във въздуха.
Какъв е рискът, когато возиш толкова високопоставени хора?
- Слушал съм и от частни авиокомпании колко опасна е всяка намеса в управлението на самолета. Имаше един случай с бизнес пътници - богати българи, пътуващи до Сейнт Мориц. Те започват да натискат командира да кацне. А самолетът е малък, каца, излиза от полосата, чупи колесника и едва не се пребили. Така че по документи никой няма право да се бърка на екипажа, дори и да е високопоставен пътник.
Но някой път се случва.
- Някой път се случва. И тук е мястото на командира. Колкото и банално да звучи, всички тези правила са написани с кръв. Т.е. зад всяко стои конкретен случай. Преди 1990 г. се говореше, че Тодор Живков няма правила и едва ли не на 0 метра може да извика на пилота да излети.
Вие имали ли сте премеждия във въздуха?
- На всички са се случвали, разбира се. Съществува една теория, че ръководствата са написани за посредствени пилоти, не за асовете. Защото няма пилот, който да не си мисли, че е най-добър. Егото на професията е такова. Не съм видял някой да не казва: "Аз съм най-добър, другият е по-зле от мен". И аз като по-млад сигурно съм си мислил същото. Но практиката показва, че когато нарушиш правилата, някой път не ти се разминава. Затова принципите на безопасността на полетите се промениха. Повечето пилоти криеха за случващ се проблем по време на полет. Признаваха си, като стане факт, като стане катастрофа или стане неизбежно да се види. Затова се въведоха средства за обективен контрол.
Какви?
- Черните кутии, които записват всичко. Ръководство въздушно движение. Първо на Запад, после и у нас от 1987 г. се въведе практиката да не се преследват пилотите за предпоставки за авиационно произшествие. Напротив, да се стимулират да си казват грешките. Ако искат анонимно, ако искат официално да съобщават какво им се е случило. Не можеш да го накажеш, защото той не е искал да се убие, а е допуснал грешка.
Какви промени в авиоотряда предизвика катастрофата в Смоленск?
- Веднага спряхме от полети нашия Ту-154 М, докато не се изяснят причините за катастрофата. Няколко такива самолета има в Европа.
Наричат го Куцото ТУ.
- Да, но не защото е в лошо състояние. Прякорът му излезе на Запад, защото този самолет е с три много мощни двигателя. При него, ако си в полет над океана и ти откаже единият двигател, продължаваш си до крайния пункт без, нищо да се случи. Като навигация е по-старо поколение самолет, но трите двигателя го правят лесен за пилотиране.
Още от интервюто на „Стандарт"