Съветът ще вземе решение относно отложените зони от Натура 2000 към Европейската комисия.
На 21 ноември 2006 година НСБР към Министъра по околна среда прие искането на Национално управление на горите да се отложи внасянето в Европейския съюз на 29 НАТУРА 2000 зони, предложени за опазване на местообитания и видове. За 22 зони се предлага орязване на териториите, попадащи под защитен режим.
Във връзка с предстоящото важно за бъдещето на България заседание, 'граждани с различни от екологията професионални занимания', както те сами се наричат, подкрепяни от множество неправителствени организации, участващи в коалицията „За да остане природа в България", днес призовават към шествие. Процесията тръгва в 18:30 от Съдебната палата.
Участниците в шествието ще вървят назад, символизирайки връщането на ценните природни територии към европейската мрежа от защитени зони. Пред МОСВ гражданите ще залепят по паважа и пред входа на министерството карти с отложените зони като символ на потъпкването на природното богатство, на гражданските и европейски ценности.
Те настояват, че зоните са „изрязани" без каквато и да е мотивировка в противоречие с европейските директиви и следва „кръпките" да бъдат върнати по местата им.
Поддържат се още и исканията на кампания Иракли за включване на изключените от забраната декари и незабавна рекултивация най-ценното от екологична гледна точка място на Иракли, устието на река Вая, умишлено унищожено. Виновниците да бъдат наказани, категорично да се забрани строителството на 600 м от бреговата ивица.
Протестът се издига и срещу своеволното изключване и орязване от мрежата "Натура 2000" на следните територии: "Провадийско - Роякско плато", "Камчийска и Еменска планина", "Островче", "Босна" , "Твърдишка планина", "Сакар", "Огражден - Малешево", "Голак", "Верила", "Руй", "Еко-коридор Камчия - Емине", "Осоговска планина", "Кървав камък", "Родопи - Западни", "Родопи - Средни", "Попинци", "Западна Стара планина и предбалкан", "Етрополе - Байлово", "Рила - буфер", "Яденица", "Средна Гора", "Централен балкан - буфер".
Изключването на тези зони е имало за цел да бъдат удовлетворени съмнителни инвеститорски инициативи и намерения.
Това ще доведе до огромни финансови санкции срещу България, които няма да бъдат платени от инвеститорите, а от гражданите, данъкоплатците и избирателите. За невключените зони ще бъдат спрени структурните фондове от ЕС, а към глобите за нарушение ще се добавят и разходи по възстановяване на унищожената природа.
Основните искания на гражданите са:
* На 13 септември 2007 година Националният съвет по биологично разнообразие (НСБР) към Министъра по околна среда да одобри всичките отложени на 21 ноември 2006 г. от Националното управление по горите (НУГ) 29 НАТУРА 2000 зони в първоначалните им, не намалени, граници.
* Българското правителство да одобри и изпрати тези НАТУРА 2000 зони в Европейския съюз максимално бързо и не по-късно от 1 месец след 13 септември 2007.
* Мораториум върху всички строежи по Черноморието до изготвяне на комплексна оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) и особено на потенциално защитените зони и земите, включени в "Натура 2000".
Гражданите са притеснени и по следната причина. Наскоро министърът на МОСВ Джевдет Чакъров заяви, че ще подкрепи безрезервно решението на „нова комисия от учени на БАН" за защитените по НАТУРА зони.
Обаче според протестиращите, 97% от българския научен потенциал е бил зает от 1997 насам в изследването на териториите, подходящи за включване в еко-мрежата за България. Положени са хиляди часове теренна работа и експертни проучвания.
През месец февруари МОСВ решава, че положеният труд не е задоволителен и се обръща „към останалите 3% ненаети преди това експерти за прецизиране в рамките на 6 месеца". Този срок с този човешки ресурс е нереалистичен.
На 13 септември 2007 г. НСБР отново ще гледа отложените 29 зони, 22 от които със силно орязани от Национално Управление на Горите граници.
Махнати са над 200 000 хектара предимно горски територии, а в Сакар и доста пасища. Основно са орязани естествените смърчови, борови, букови и дъбови гори. Отпаднали са 2 държавни дивечовъдни стопанства - Кормисош (Средни Родопи) и Осогово. Отпада и мястото над Берковица (Западна Стара планина), където Главболгарстрой има проект за ски-център.
Орязването на мрежата от Националното Управление на Горите е пагубно за множество защитени видове и местообитания в България.
marana
на 12.09.2007 в 17:26:28 #3то си е въпрос на бизнес отношението към природата. В едни страни цивилизован, там природата се опазва, в другите страни като България пронизан с нечестие нечестният бизнес в Европейския съюз няма много място и ще го усетим скоро на свой гръб. копнея на българия да бъде наложен първият милион евро санкция, последван от още един и още един. тогава ще видим дали батко може
Неделчо Съботинов
на 12.09.2007 в 16:41:21 #2Браво на бизнес-сайта Money.bg за тази публикация
boris
на 12.09.2007 в 16:38:07 #1Най-после и подкрепа от медийте..... Благодаря, Мъни