„Ванга видяла ада в Япония", четем от първата страница на „Стандарт"
Ванга е предсказала, че в 2011 година ще има ядрена катастрофа. Това сензационно съобщи вестник "Комсомолская правда" и изправи на нокти цяла Русия. В момента светът е в паника заради заплахата от нов Чернобил в Япония. Все повече са песимистите, които прогнозират, че реакторите във Фукушима ще гръмнат до часове.
Руското издание цитира дословно думите на българската пророчица: "В резултат от радиоактивно замърсяване в Северното полукълбо няма да останат нито животни, нито растения".
Досега се смяташе, че Ванга е видяла пораженията от нова световна война. Хипотезите бяха, че ядреният ад може да е резултат от сблъсък между Северна и Южна Корея. Сега опасенията са, че петричката ясновидка е прозряла страховит развой на драмата в Япония, пометена от трус и цунами.
Още от статията на „Стандарт"
„Държавата проумя, че няма как да свали цената на горивата", обобщава от първата си страница „Сега"
Очакванията държавата да свали цените на дизела и бензина с 0.15 - 0.20 лв. по всяка вероятност няма да се оправдаят. Повечето от предложенията на превозвачите се оказват неизпълними, стана ясно вчера от изказвания на премиера Бойко Борисов, министри и депутати. Държавата нито може да свали акциза, нито иска да намали ДДС, нито може да облекчи съществено вноса на горива.
"Няма как цените да паднат, така както ни се иска. Това ставаше в друго време, в което нямаше пазарна икономика", коментира вчера пред ТВ7 премиерът. Според него приказките за намаляване на акциза са пропаганда на "опозиционната политическа върхушка".
Думите на Борисов бяха потвърдени и от заместника му Симеон Дянков, който вчера се срещна с еврокомисаря по данъчното облагане Алгирдас Шемета. "Беше ни казано недвусмислено, че България и въобще никоя държава не може да си и помисля дори да намалява акциза под минимума, който вече ние сме постигнали за бензина, а за дизела вървим по стъпките, така че до 2013 г. да постигнем минимума за ЕС. Разговорът беше твърде кратък, просто да не си помисляме, никоя държава не може да го направи", категоричен бе Дянков.
Още от статията на „Сега"
„Всяка трета кола е без "Гражданска отговорност", предупреждава от първата си страница „Дневник"
Близо 30% от регистрираните автомобили в България се движат в нарушение на закона, тъй като нямат задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Това научи "Дневник" от два независими източника, тъй като данните не се публикуват официално. В момента едва 72% от колите у нас имат полица, а изискването от ЕС е за поне 90% застраховани автомобили.
Това са най-ниските нива на обхвата на застраховката за последните пет години и ако те се запазят, ще се отразят на редовните шофьори по два начина. Първо може да се наложи вдигане на вноската за Гаранционния фонд, която се удържа от всяка застраховка и това ще оскъпи самата полица. Вторият ефект ще е връщане на граничния контрол за български автомобили в ЕС, който беше премахнат през 2007 г.
Това означава, че шофьорите ще трябва да купуват и сертификат "Зелена карта", чиято цена в момента е между 2 и 10 лв., а много компании го дават безплатно. Преди падането на контрола цената му беше 160-300 лв. Макар от 2008 г. официалните данни да показват, че по-малко от 90% от автомобилите са "Гражданска отговорност", досега ЕС не е предлагал връщане на граничния контрол.
Още от статията на „Дневник"
"За два дни бензинът падна с 6 ст.", съобщава „Стандарт"
С 6 ст. поевтиня масовият бензин А 95 само за два дни. Във вторник литърът се продаваше за 2.45 лв., а от днес цената му е 2.39 лв. Без промяна остава обаче цената на дизела, която сега е 2.54 лв. Бензинът поевтиня, тъй като два поредни дни "Лукойл България" сваля цените на едро. Котировките на петрола на световните пазари се успокоиха заради опасенията, че Япония, която е третият по големина консуматор, ще намали значително потреблението си заради природните катаклизми. Това свали американския лек суров петрол до $96 за барел, а лондонският сорт Брент - до $107. Вчера обаче котировките леко се вдигнаха, като на борсата в Ню Йорк сделките се сключваха срещу $99.95, а в Лондон цената беше $110 за барел.
Предложението на родните превозвачи държавата да намали акцизите върху горивата и така да свали цената им не може да стане, стана ясно след срещата на вицепремиера Симеон Дянков с еврокомисаря по данъчното облагане Алгирдас Шемета в Брюксел. България и всяка друга страна от ЕС дори не може да си помисли за намаляване на акциза на горивата, каза Дянков.
Още от статията на „Стандарт"
„БФБ отделя кухите компании за търговия на нов пазар", информира от първата си страница „Класа"
Българската фондова борса (БФБ) ще отдели неликвидните компании в отделен пазар. Това съобщи Васил Големански, изпълнителен директор на борсовия оператор, като обясни, че новият пазар отново ще бъде опериран от БФБ-София.
Отделянето на слабо ликвидните компании ще помогне пазарната информация за тях да се разпространява отделно, а не с останалите, като се обмисля това да става на отделен сайт - по този начин няма да се смесва информацията за двата пазара, уточни Иван Такев, изпълнителен директор на борсата.
Мярката цели два основни ефекта. Първият е, че дружествата ще запазят публичния си статут и няма да се повдига въпросът за тяхното делистване както миналата година. И второ, няма да се смесват неликвидните компании с останалите ликвидни за условията на БФБ компании. Освен това като елемент от разчистването на пазара, БФБ ще премине към промяна на наименованията на отделните видове пазари към търговски и по-маркетингово звучащи имена. Целият този процес е свързан с промяна на правилника на БФБ, обясниха от борсата, като са възможни и нови критерии за участието на емитентите на даден пазар.
Георги Български, член на СД на БФБ, коментира, че борсата е разгледала финансовите резултати на 1000 дружества и от тях са селектирани 20 потенциални емитента, с които се водят разговори.
Очакваме през втората половина на тази година да приключат срещите с избраните компании и след това БФБ ще уведоми инвестиционната общност кои от тях са проявили интерес за листване на борсата, за да може бизнесът да поеме оттам нататък щафетата. Асен Ягодин, председател на Съвета на директорите на оператора, коментира, че изборът на тези 20 компании е такъв, че е „грехота те да не присъстват на капиталовия ни пазар".
Още от статията на „Класа"
"Идоли затягат дисциплината в час", съобщава от първата си страница „Монитор"
Идолите от телевизионния екран - футболисти, музиканти и артисти - ще затягат дисциплината в училище. Мярката е разписана в концепцията на новия закон за училищното образование, която ще бъде представена официално следващата седмица. Това съобщи вчера зам. просветният министър Милена Дамянова, която посети урок по финанси за четвъртокласниците в 23 СОУ в столицата.
„Интересната мярка за разговор на ученика с уважавана от него личност предложи дружеството на психолозите", разказа Милена Дамянова. Задачата на класния ръководител и училищния психолог ще е да регистрират какви са интересите на ученика в свободното му време. Ако детето бяга от час или се бие със съучениците си, школското ръководство ще извика за лична среща някой известен футболист или музикант. „Представете си какъв ще е ефектът да обясниш на своя кумир в живота, че си ударил шамар на някого", подчерта Дамянова. Друго предложение на психолозите е след невъзпитана постъпка най-големите ученици да се срещат с преподавателката си от началното училище, спомена за която всеки пази в сърцето си цял живот.
Според концепцията на новия закон наказанията задължително ще са съобразени с възрастта на учениците. Така непослушните третокласници ще получават различни мерки в сравнение с най-големите хулигани от 12-и клас. Твърдо отпада и идеята да се върне оценка за поведение от времето на соца: „Тази мярка е куха и неприложима в живота. Днес учениците не се впечатляват от другите оценки за знания, а как ще ги накараме да бъдат по-добри, когато им напишем оценка за поведението", аргументира се зам.-министърът.
Още от статията на „Монитор"
„Световната банка: Мерките срещу кризата в България са неефективни", съобщава „Сега"
Някои от антикризисните мерки на правителството у нас задълбочават проблемите, а други не се оказват толкова ефективни. Това показва нов доклад на Световната банка за ефекта на кризата върху населението на отделните страни. Данните в него са събирани в кризисната 2009 г., но много от тенденциите тепърва ще проявяват негативното си влияние, предупреждават финансовите експерти.
България изпъква сред анализираните страни с две радикални мерки на правителството - орязването на публичните разходи за здравеопазване и за образование. За разлика от Армения, Молдова, Русия и Турция, които увеличават разходите за образование, у нас бюджетът за просвета намалява. В същото време финансовата институция отбелязва, че образованието е щит при сътресения на пазара на труда и това е доказано именно от последната криза. Най-тежко безработицата засяга хората, които са с ниско или без образование. Така свитите сега разходи за образование в бъдеще ще имат тежки последици за икономиката ни.
Още по-драстична е политиката в областта на здравеопазването. Световната банка отчита, че кабинетът е орязал разходите там с повече, отколкото е намалението на БВП. Реалните разходи за здравеопазване в България са намалени с 11%, което според банката ще доведе до увеличение на плащането под масата.
Докладът отчита положително няколко антикризисни мерки на кабинета, като намалението на осигуровките, въвеждането на стимули за намалено работно време и програмите за обучение и квалификация. Макар да са ограничили донякъде проблема с безработицата обаче, те са влошили до голяма степен финансовите възможности на домакинствата. 6 пъти повече българи са с намалени заплати, отколкото са загубилите работата си заради кризата. В Румъния това съотношение е 3:1. Процентът на българите, загубили работата си, е 5.1%, но 15% са с понижени заплати и намалено работно време, а други 15.4% работят колкото и преди и дори повече срещу по-малко пари.
Още от статията на „Сега"
„Липсата на лустрация имаше пагубни последствия за България", казва в интервю за „Дневник" Станислав Димитров, бивш съдия от Конституционния съд
Близо 80 агенти на Държавна сигурност във външното министерство обяви в сряда комисията по досиетата. Посланиците, принадлежали към репресивния апарат на комунистическия режим, въпреки обещанието на правителството още не са изтеглени. На това се противопостави президентът Първанов - самият той разкрит като агент Гоце на ДС. Той предложи случаите на посланиците агенти да бъдат разглеждани поотделно.
Това не е ли опит за торпилиране на принципа на лустрацията, какво представлява лустрацията: наказателно преследване или ограничение за заемане на определени длъжности поради професионална непригодност; противоконституционна и дискриминационна ли е и какви последствия имаше за България липсата на политическа воля да се извърши - за всичко това Даниела Горчева - издател на излизащото в Холандия сп. "Диалог", разговаря с бившия съдия от Конституционния съд Станислав Димитров.
Президентът Първанов предложи да се разглеждат един по един случаите на посланиците от ДС. Това не противоречи ли на принципа на лустрацията,който няма сила на наказателно преследване, а е прилагане на принцип за професионална непригодност?
- Точно така, да, противоречи, разбира се. Президентът не е прав тук.Няма какво да се изследва поотделно и индивидуално поведението на тези хора. Не мога да разбера неговата идея - да се изследва дали някой е бил добро или лошо ченге?! Въпросът е принципен - става дума за професионална непригодност.
Този, който е бил сътрудник на ДС, той е имал съответните убеждения, съответния манталитет и съответните способности, за да работи в условията на една тоталитарна власт в нейните служби за сигурност. Е, добре, тези същите хора ли трябва да представят една демократична страна? И дори, ако е сътрудничил не по убеждения, а по принуда, той е дискредитиран и на него не може да се има доверие.
Такива хора не могат да представляват България и да изпълняват професионалните си ангажименти, включително и поради липса на доверие от страна на нашите партньори. Репутацията на един посланик трябва да бъде кристално чиста. В дискусията за лустрация стои едно убеждение, че тя е отхвърлена от Конституционния съд. Вярно ли е това, след като има 2-3 решения на КС, които наистина я обявяват за противоконституционна, но има и 2 решения, в обратния смисъл - че не противоречи на Конституцията?
Първият законов лустрационен текст е от 1992 година, по време на правителството на Филип Димитров. Става дума за параграф 9 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за банките и кредитното дело, който гласи, че в ръководните органи на банките не могат да бъдат избирани лица, които са били служители и сътрудници на Държавна сигурност или които през последните 15 години са били на ръководни постове в БКП, ДКМС, ОФ и т.н.
Това ограничение трябваше да се прилага за срок от 5 години. Конституционният съд обяви този текст за противоконституционен, по-точно като противоречащ на чл. 6, ал. 2 от Конституцията, който гласи, че "всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол,произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност,лично и обществено положение или имуществено състояние."
Освен това, посочва се в решението на КС, че в чл. 48, ал. 3 от Конституцията е прогласен принципът, че "всеки гражданин свободно избира своята професия и място на работа". Трябва да се отбележи, че половината съдии подписаха това решение с особено мнение и решението бе взето, благодарение на един глас, който се колебаеше до последно и който накрая се присъедини към становището, че този закон противоречи на Конституцията.
Какво мислите Вие лично за това решение на Конституционния съд?
- Това решение на КС имаше много, много тежки последици за България -спомнете си последвалото източване на банките, фалитите им, загубата на спестяванията на хората, кредитните милионери. Всичко това стана възможно, защото в управата на банките бяха допуснати хора от висшата комунистическа номенклатура и служители на Държавна сигурност - а това бяха хора без необходимия морал, отговорност и професионална компетентност.
Второто решение на КС беше свързано със закона "Панев" - за ограничаване достъпа на номенклатурни кадри на БКП, както и на сътрудници на Държавна сигурност до ръководствата на висшите учебни заведения и до състава на академичните, факултетните, научните съвети... През 1992 КС отново бе сезиран и бе обсъждан Законът за временно въвеждане на някои допълнителни изисквания към членовете на ръководствата на научните организации и Висшата атестационна комисия(ДВ, бр. 104 от 1992 г.).
И тук вече имаме решение от 1993 на КС в обратния смисъл - че законът не противоречи на Конституцията и по-специално на чл. 6, ал. 2. Бе прието, че става дума за професионална непригодност. През 1995 г. обаче, тоест - три години по-късно, този закон (известен като "законът Панев") бе отменен от Народното събрание по времето, когато на власт беше БСП.
Още от интервюто на „Дневник"
„Замразяват акциза на цигарите до 2013 година", съобщава „Монитор"
Акцизите на цигарите няма да се променят до 2013 година, а за следващия петгодишен период ще бъде изработен точен график за промяната на косвения данък. За това съобщи вчера председателят на Съвета на директорите на „Булгартабак" Александър Манолев. За това са се разбрали с премиера Бойко Борисов и финансовия министър Симеон Дянков по време на работна среща, организирана по настояване на тютюневите компании у нас. Представителите на бранша са поискали от министър-председателя да има предвидимост на данъците, а вицепремиерът Симеон Дянков е подкрепил включването в Закона за акцизите на работен календар за промяна на акцизите до 2018 г., когато страната ни трябва да достигне границата от 90 евро на 1000 къса съгласно европейската директива. В момента акцизът е 76 евро на 1000 къса. Той беше повишен драстично през миналата година, но още тогава първият финансист на държавата обеща да не се променя следващите няколко години.
Всяка промяна в акцизите може да доведе до дестабилизация на пазара, категоричен е Николай Михайлов, мениджър Корпоративни въпроси и комуникации в Джапан Табако Интернешънъл България. Това от своя страна води загуби не само за компаниите, но и за правителството заради необходимостта да се възстановява акциз за унищожени цигари. При стабилна и предвидима данъчна политика търговците на цигари се надяват да възстановят нивата на пазара си от миналата година. Данните на големите компании сочат, че през 2008 г. легалният пазар у нас е бил 19,1 млрд. къса, през 2009 г. се е свил до 16,4 млрд. къса, а миналата година са продадени 10,5 млрд. къса, което сочи намаление с почти 50 сто за три години.
Още от статията на „Монитор"
„Изкривената пазарна среда помпа ръста на цените", казва в интервю за „Класа" Пламен Димитров, лидер на КНСБ
Г-н Димитров, за утре е насрочено заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Какви теми ще обсъждате?
- Финансовият министър Симеон Дянков свиква тристранен съвет по неговия дневен ред, който обаче няма общо с нашия дневен ред. Едната точка е свързана с отчета на антикризисните мерки по рутинни въпроси, което трябваше да бъде направено много отдавна. Предлагахме това да се случи още през декември, а не в средата на март някой да се сети да отчита мерки. Ще участваме, но държим да се обсъдят и нашите предложения.
Вие какво предлагате?
- Предложенията ни са свързани с реалността и с живота на хората в момента. Всички виждаме през последните два месеца какво се случва с цените и с доходите. Покупателната способност пада с драматични темпове. Това е въпрос номер едно и никакви други теми не могат да го изместят. Държим да бъдат обсъждани три групи въпроси. На първо място, надеждна информация за ръста на цените, която да е събрана целево от съответните контролни и регулаторни органи - какво става със съответните групи цени, как вървят те нагоре. Не общата инфлация, не инфлацията на малката потребност, не обобщени индикатори, а ключови 10-12 стоки и услуги, от които хората живеят. Нашите данни показват, че в началото на март спрямо декември има 20-25-30% скок на цените. Ужасни числа, и то по отношение на основни стоки и услуги от първа необходимост. За нас този проблем трябва да бъде сложен на масата. Държим да се уеднакви информацията, т.е. какво и откъде държавата трябва да събере и да започне да събира регулярно всеки месец, за да може да се наблюдава процесът, а не да си говорим има или няма инфлация, повишили ли са се цените малко или много.
Съмнявате ли се в данните за ръста на цените, които НСИ публикува?
- Винаги когато кажем, че някой е ял пиле със зеле - за едни е пилето, а за друг остава зелето. За това говоря. Не се съмняваме, а методологията ги изкривява. За нас е важно да се събират данни за динамиката на цените на основните стоки и услуги, тяхната инфлация. Това според нас трябва да бъде зададено като една различна рамка за наблюдение и събиране на информация. Второто е контролните институции - КЗК, новата Агенция по храните, Комисията за защита на потребителите, ДКВЕР и т.н., спешно да дадат информация кой какво е правил и прави. Искаме да видим за последните шест месеца колко проверки е направила КЗК, къде са били те и какво е констатирала в ключовите области, за които искаме наблюдение - цени на зърно, на брашно, на хляб, на мляко и млечни произведения, на месо и горива. И ако всички тези контролни органи са правили проверки през последните шест месеца, държим информацията да я сложат на масата и да предложат мерки. Нека те предложат мерките въз основа на техните законови правомощия. Не говоря някой да определя цени или пределни равнища, а да си влязат във функциите и да защитят конкуренцията. Това в момента е проблемът. Цялото изкривяване на пазарната среда в България не е заради това, че някой регулира цените, а че няма защита на конкуренцията. Държавата също трябва да си влезе във функциите. Не говоря непременно да намалява данъци или акцизи, но може да играе като пазарен субект, за да да влияе. И това правят всички нормални правителства в момента. Обществени поръчки за основни стоки и услуги, които могат да бъдат възлагани.
Още от интервюто на „Класа"