Повечето световни капиталови пазари отбелязаха ръст през първите три месеца на годината, което беше трето поредно тримесечие на възход, докато цените на стоките бяха постоянни, а облигациите се движеха в различни посоки. Слабата волатилност, която беше отчетена в първите дни на новата година, бързо беше забравена както и треската покрай празниците.
Комбинацията от опасения за слаб икономически растеж в САЩ породен от слабостта в сектора на вторичния ипотечен пазар, разпродажбите на китайски акции през март и засилващото се напрежение между Иран и Запада, накара инвеститорите да намалят рисковите си инвестиции в портфейлите. Това от своя страна допринесе за резки скокове и спадове при борсовите индекси и валутите, което допълнително изнерви обстановката.
Индексът измерващ волатилността на пазара (VIX) и поддържан от Чикагската опционна борса, приключи тримесечието с 26% по-висока стойност, докато едномесечната волатилност в курса долар-йена се покачи дори с над 40%.
Според Франсис Хъдзън инвестиционен директор в Standard Life Investments, волатилността на пазара ще се засили през следващите няколко месеца. В момента се забелязва отдръпване на капитали от развиващите се пазари заради по-високия им риск, като инвеститорите се насочват към по-известните и търгувани акции и дългови книжа.
Все пак, акциите на развиващите се пазари се представиха доста добре през първото тримесечие, като MSCI се покачи с 1.8%. Европа регистрира общ ръст на пазарите си от 2.2%, главно заради силната експанзия на немския индекс DAX.
Wall Street пък разочарова инвеститорите, като индустриалния индекс Dow Jones се понижи с почти 1%, а широкия показател Standard & Poor's 500 се покачи едва с малка част от процента.
Азиатските пазари пък се движеха в различни посоки. Китайският индекс Shanghai Composite се покачи с 19% за тримесечието, въпреки че само за един ден през февруари, същият този индекс пропадна с 10%. Междувременно индийският индекс Bombay Sensex приключи с понижение от 5%, а японския индекс Nikkei 225 се покачи с едва 0.4% за тримесечието.
През първите три месеца на годината, златото успя да покачи с 4%, докато геополитическите рискове докараха нови 7.9% към стойността на американския лек петрол, който бързо върна загубите си от началото на годината.
marana
на 05.04.2007 в 10:26:26 #11бравос кихано добре е да видиш във форума умен човек като теб. Но като икономист с известен опит казвам, че математиката и т.н. никак не е по-сложна от икономиката. Даже напротив. Затова на едно наше момче, Мюрдал, му дадоха и нобел - защото доказа, че предметът на социологията и икономиката е по-сложен от този на естествените науки. Виж, прав си, че икономиката е хуманитарна наука. Проблемът, който води до ниския авторитет на икономистите, е тъкмо в това - че не разбират хуманитарния характер на икономиката и се забравят в изследване на криви и равновесия и трендове и т.н. Повярвайте ми, изглаждал съм криви по доста сложни начини. Ама това не е икономика. А за достоен автор: има няколко, макар и не много. Аз лично се кефя на дядо Веблен, един Карл Полани, Алвин Тофлър и Фернан Бродел са повече икономисти, отколкото тези които смятат броенето на пари за икономика, един симпатяга Гълбрайт, ако забравиш за надутия тон и Хайек става за четене, Дъглас Норт е много сериозен ... абе общо взето, има. Ама трябва да се чете и да се търси. Както се казва, и Карл Маркс е по-добър от проф.д-р Стар Болшевиков. Апропос, авторите които препоръчах, никак не се оценяват добре в официалната школа. Кихано, за такъв точно ориентиран ник като твоя може би следва да ти препоръчам да започнеш с "Антиикономика" на Атали и Гийом. Книгата е написана към 1973, има я преведена. За волатилноста - не знам.
Неделчо Съботинов
на 04.04.2007 в 23:36:41 #10Да, но както икономиката и финансите, така и компютърната наука и математиката не се разбират от много хора. А щом някой се страхува или съмнява в нещо, то в повечето случаи е защото не го разбира. А хората без специализирани знания и интереси незнам за какво им е да четат статия занимаваща се с проблемите на волатилността на пазарите през първото тримесечие. Ама нали някой трябва да се прави на важен като криткува по форумите.
Неделчо Съботинов
на 04.04.2007 в 23:04:29 #9Ето през март какво са писали в инвестора, като там почти всички статии са пълни с думичката "волатилност" (о шок, о ужас!) http://investor.bg/?cat=9&id=47709
Неделчо Съботинов
на 04.04.2007 в 22:41:05 #8Извинявайте, да се чете "възходящ тренд" - възходяща линия, тенденция, графика, а "рейндж" - диапазон (въпреки че го свързвам повече с математиката и електрониката). Но това са думите, които използваме на пазарите и при търговията.
Неделчо Съботинов
на 04.04.2007 в 22:36:42 #7Волатилността не е непредсказуемост, има такъв отенък, но е много повече. Непредсказуем е пазара като цяло кихано (за някои хора), волатилността е прекалено рязкото движение в различни посоки на основния тренд. Когато може и да има ясно изразена посока, но дребните колебания са прекалено много и на често. Може и да е в консолидация. Колкото до статията, изглежда не сте я разбрали, за да пишете подобни неща, повярвайте ми доста точно и вярно е написана, с тези неща се занимавам по цял ден. А и не разбирам, защо в математиката и компютрите позволявате чуждици, а във финансите не, малко е нелогично не мислите ли?
Неделчо Съботинов
на 04.04.2007 в 22:15:29 #6Ами защото както сам каза летливост е в химията, използва се при химическите статии. При тези свързани с борси, капиталови пазари и финанси се използва волатилност. Пусни думата волатилност в google да видиш, че във всички български специализирани публикации се използва тази дума. Не разбирам защо трябва да спорим и да си губим времето за нещо толкова елементарно. Приемете, че такъв е термина и толкова. Иначе дайте да сменим банковите термини "клиринг", "депозит", "кредит", "фючърс", и т.н. идвайки от английски.
Capitalis
на 04.04.2007 в 19:11:27 #5защо не използват летливост,(както в химиата при лесно избухливи и възпламеними елементи),волатилност какво е?
Неделчо Съботинов
на 04.04.2007 в 18:53:53 #4Работата е в това, не че някой не знаел английски, ами просто това е по-специализирана статия, както сам виждаш и думата "волатилност" в случая се използва точно в тези финансови среди точно по този начин. Няма превод (т.е. има, но е тромав и неясен за хората свикнали на финансовия жаргон). Все едно да влезеш в специализирана статия за интернет мрежи и да питаш що там се пише рутер, а не маршрутизатор или суитч, а не разпределително устройство. Нали разбираш, че има термини, които се взаимстват директно от английски и специалистите не си правят труда да ги превеждат или обясняват. Така че ако не разбираш нещо и то е в статия със сложна материя, има голяма вероятност не човекът който я е писал да не знае за какво става дума, а този който я чете. Лека вечер!
Nigel
на 04.04.2007 в 18:46:06 #3Неделчо, разбира се че с речник може да се разбере за какво става дума. Някои даже и от английски поназнайваме. Важен е принципа - журналистите тук на български ли пишат или не. Явно просто им е бедна езиковата култура и им е по-лесно направо да препишат думата на кирилица. В един стар руски виц се казваше: "Чукчи не читатель, чукчи писатель!"
Неделчо Съботинов
на 04.04.2007 в 18:03:23 #2Еххх тази думичка "волатилност" много Ви бърка в здравето. Колеги преди да описвате незнанието си в сериозните форуми пуснете си уикипедия и вижте там какво пише по въпроса. Ако не, просто сложи думата volatility в речника и там ще пише "живост, пъргавост, подвижност". Та това е онова свойство на финансовите инструменти, което ги прави непредсказуеми, тоест "подскачат" нагоре надолу прекалено бързо и много хора се "набълбукват". Айде, оправихме се и без речник. Питай ако има друго.
remarek
на 04.04.2007 в 17:49:28 #1Предлагам нова инициатива - ВСЕКИ САЙТ С РЕЧНИК. Да живее волатилността