Волатилността, която се завърна на финансовите пазари през 2007 г. се очаква да се запази до края на годината, след като инвеститорите продължават да се опасяват от възможността за забавен икономически ръст и неизвестността пред лихвените нива.

Повечето световни капиталови пазари отбелязаха ръст през първите три месеца на годината, което беше трето поредно тримесечие на възход, докато цените на стоките бяха постоянни, а облигациите се движеха в различни посоки. Слабата волатилност, която беше отчетена в първите дни на новата година, бързо беше забравена както и треската покрай празниците.

Комбинацията от опасения за слаб икономически растеж в САЩ породен от слабостта в сектора на вторичния ипотечен пазар, разпродажбите на китайски акции през март и засилващото се напрежение между Иран и Запада, накара инвеститорите да намалят рисковите си инвестиции в портфейлите. Това от своя страна допринесе за резки скокове и спадове при борсовите индекси и валутите, което допълнително изнерви обстановката.

Индексът измерващ волатилността на пазара (VIX) и поддържан от Чикагската опционна борса, приключи тримесечието с 26% по-висока стойност, докато едномесечната волатилност в курса долар-йена се покачи дори с над 40%.

Според Франсис Хъдзън инвестиционен директор в Standard Life Investments, волатилността на пазара ще се засили през следващите няколко месеца. В момента се забелязва отдръпване на капитали от развиващите се пазари заради по-високия им риск, като инвеститорите се насочват към по-известните и търгувани акции и дългови книжа.  

Все пак, акциите на развиващите се пазари се представиха доста добре през първото тримесечие, като MSCI се покачи с 1.8%. Европа регистрира общ ръст на пазарите си от 2.2%, главно заради силната експанзия на немския индекс DAX.

Wall Street пък разочарова инвеститорите, като индустриалния индекс Dow Jones се понижи с почти 1%, а широкия показател Standard & Poor's 500 се покачи едва с малка част от процента.  

Азиатските пазари пък се движеха в различни посоки. Китайският индекс Shanghai Composite се покачи с 19% за тримесечието, въпреки че само за един ден през февруари, същият този индекс пропадна с 10%. Междувременно индийският индекс Bombay Sensex приключи с понижение от 5%, а японския индекс Nikkei 225 се покачи с едва 0.4% за тримесечието.

През първите три месеца на годината, златото успя да покачи с 4%, докато геополитическите рискове докараха нови 7.9% към стойността на американския лек петрол, който бързо върна загубите си от началото на годината.