
Съюзът на германските профсъюзи DGB се е допитал до 6,000 служители и е съставил „Индекс за добра работа", който в бъдеще ще се публикува веднъж годишно. Добра е тази работа, която съответства на изискванията на работниците, гласи профсъюзната дефиниция.
Резултатите от изследването никак не са лицеприятни. На работниците им липсва усещането за ценността на техния труд, липсва им колегиалността, не виждат особени шансове за израстване в службата и се чувстват изоставени от висшестоящите.
Социолозите от DGB, както и външни специалисти са изготвили индекс от 1 до 100. Оценки от 80 до 100 означават добра работа. Под 50 пункта оценката е „лоша работа".
В оценката са включени и такива фактори като възможности за получаване на допълнителна квалификация и развитие, шансове за прилагане на собствена креативност, информационен поток, ръководни качества на началниците, емоционални компоненти като сигурност за работното място и за доходите.
Над една трета, 34% от заетите, оценяват работната си ситуация като лоша. Хората от тази група трябва да понасят високо натоварване, а не виждат особени шансове за лично развитие. Натоварване означава фактори като липса на уважение, тежък физически труд, емоционално пренапрежение, едностранни усилия.
Доходът от такава работа не съответства на постиженията, нито на нуждите, а животът е в постоянен страх за бъдещето.
Над половината, 54%, оценяват работата си като средна. Само 12% са доволни от работата си.
Изследването заключава, че щастливите 12% имат висока възможност да влияят и да се развиват, притежават смислена работа, не се претоварват физически и емоционално, доходите им са адекватни, служебната кариера е сигурна в бъдеще, а работната среда внушава подкрепа и дава възможност за обучение и развитие.
Като цяло индексът за Германия дава стойност от 58 пункта, едва 8 пункта над „лошата" работа, но цели 22 пункта от добрата. Според профсъюзите, цифрите означават „голям дефицит и значителен потенциал за подобрение".
Заключението е, че трудовата вселена във ФРГ е белязана от ярки различия. Най-притеснителното според DGB е, че групата на недоволните е три пъти по-голяма от тази на удовлетворените.
Най-лоши оценки дават на работата си временно заетите. Те не са интегрирани в предприятието си и не виждат особени възможности за по-нататъшно развитие. Бие на очи, че най-често лошите условия на труд и ниското заплащане вървят ръка за ръка.
Шефът на DGB е на мнение, че всяка дейност може да се извършва при условия, които да я направят „добра работа". Политическото му послание е за въвеждане във ФРГ със закон на минимална работна заплата.