
В контраст, високодоходния новозеландски долар възвърна почти всичките си загуби, които регистрира след опасенията за евентуална интервенция на националната банка в петък, като днес отбелязва 22-годишен връх към щатски долар и 20-годишен такъв към йената.
Въпреки спадът на капиталовите пазари породено от високите лихвени нива в световен мащаб и слабостта на жилищния пазар в САЩ, "carry trade" търговците продължават да продават йени, за да финансират позициите си в по-високодоходни активи. Анализаторите са на мнение, че докато не станем свидетели на фундаментална промяна в световните пазари, "carry trade" практиките ще са водещи за валутния пазар, което пък ще държи йената обезценена.
Американският долар в момента се търгува за 123.50 йени, след като в петък отбеляза дневен връх на 124.16 йени, което е най-високото му ниво от декември 2002 г. Британският паунд, който има и най-високо лихвено ниво от развитите икономики, отново е над $2, като се приближава към 26-годишния си връх отбелязан през април.
Еврото се задържа в момента около 166.20 йени, като е съвсем близко до вечния си рекорд на 166.94 йени достигнат в петък. Еврото пък се търгува за $1.3450, след като опита неуспешен пробив над нивата $1.3475 в началото на днешната търговия.
Валутните инвеститори твърдят, че пазарите се подготвят за още по-дълбок срив на йената, след като голям брой японски инвестиционни тръстове се очаква да започнат работа през следващата седмица. Днес на дневен ред ще са данните за сектора на недвижимите имоти в САЩ, който се очаква да покаже началото на излизане от кризата.