„За Дянков бедността у нас е мит, за статистиката - реалност", обобщава от първата си страница „Сега"
Положението с цените и доходите става наистина напечено това лято в България. Вчера Националният статистически институт (НСИ) обяви, че през юли животът е поскъпнал с 1.5% - нещо съвсем нетипично за това време на годината, когато цените се задържат и дори падат. Такава висока месечна инфлация за последно имахме през лятото на 2008 г., преди да ни връхлети кризата. Сегашният скок се дължи основно на поскъпването на ток, вода, бензин, туристическите услуги и донякъде на храните. Най-лошото е, че засега няма изгледи инфлационната лавина да спре. Котировките на петрола, горивата и храните хвърчат в световен мащаб. В България масовият бензин подобри пореден рекорд - вчера А 95 стигна 2.72 лева за литър.
Според НСИ от юли 2011 г. насам животът на българина е поскъпнал с 3.1%. Особено жестоко обаче са ударени семейните бюджети, защото издръжката на дома - сметките за ток, вода и др. режийни разходи, наемите и ремонтите са скочили с 6.3% спрямо юни и с цели 10.3% в сравнение с юли 2011 г. Транспортът е с 3.6% по-скъп от предното лято, таксите за обучение са пораснали с 6% за година. Храните според НСИ през този юли са само с 2.1% по-скъпи отпреди година. Но те вероятно ще дадат нов импулс на инфлацията в данните за август.
Министърът на финансите Симеон Дянков обаче нарече вчера обедняването на българите мит и се похвали, че с предстоящата актуализация пенсионерите ще се окажат по-богати, отколкото при старта на управлението на ГЕРБ. Дянков обяви във Варна, че от 1 януари пенсиите ще бъдат вдигнати с 7.6% - колкото инфлацията, натрупана от лятото на 2009 г. насам.
КНСБ веднага оспори аритметиката на Дянков и обвини МФ, че спестява част от истината и че реално натрупаната инфлация надминава 10%. Всъщност разминаване няма - просто КНСБ говори за поскъпването на цялата потребителска кошница, а Дянков удобно взима по-малкия процент - за малката кошница със стоки и услуги, която е най-важна за най-бедните.
Още от статията на „Сега"
„Дянков щедър по неволя", четем от първата страница на „Стандарт"
Симеон Дянков влезе в нова роля. Най-пестеливият човек в държавата развързва кесията, но - по неволя. Поне 7,3 на сто увеличение на пенсиите от 1 януари обеща ковчежникът във Варна. Това означава, че възрастните хора, които получават средно 262 лв., ще вземат двайсетачка отгоре.
Увеличението е колкото средната инфлация за периода 2009 - 2012 г., обясни Дянков. И отсече: "Дойде време за увеличение на доходите". Той обеща от Нова година да вдигне и заплатите, но още не е изчислил с колко.
Важното решение било взето на тайна вечеря в Евксиноград през уикенда, научи "Стандарт". Бойко Борисов събрал заместниците си Симеон Дянков и Цветан Цветанов. И им поставил за цел в края на мандата на ГЕРБ българите да не са по-бедни, отколкото в началото.
Още по темата от „Стандарт"
"Икономически ръст от 1,8 процента чакаме за 2013 година", пише на първата си страница „Класа"
Финансовото министерство планира ръст на БВП за 2013 година около 1,8 на сто, каза във Варна финансовият министър Симеон Дянков, съобщи БТА. Той подчерта, че въпреки всички мрачни прогнози планът от 1,4 на сто ръст на БВП за настоящия бюджет се изпълнява. Над половината от страните в ЕС са в рецесия, но България не е сред тях, посочи вицепремиерът.
Над 7,3 % ще е увеличението на пенсиите от началото на следващата година, каза във Варна министърът на финансите Симеон Дянков, съобщи радио Фокус. Дянков коментира, че общата инфлация от юли 2009 г. до юли тази година е 7,3 %. Предвижданото увеличение на пенсиите ще компенсира тази инфлация. През последните години е водена много строга бюджетна дисциплина, за да не бъдем като всички останали европейски страни, където няма увеличение на пенсиите. „Вече идва времето на увеличаване на доходите", каза Дянков. През тази седмица на два пъти са водени разговори между министрите по какъв начин да стане увеличаването на пенсиите - дали чрез така нареченото прогресивно увеличаване или с различен процент за всички. Законово това може да стане, има начини и точно това ще предложим, коментира вицепремиерът.
През последните три месеца има увеличение на потреблението, каза още Дянков. Според него за юни и юли то е около 7 процента спрямо предишните месеци. В сравнение със същия период на миналата година ръстът е около 6 на сто. Вдигането на доходите, особено на пенсионерите, ще има положителен ефект върху потреблението, коментира Дянков. Той посочи, че от юли 2009 година досега средната инфлация в страната е 7,3 на сто, а инфлацията на т.нар. малка потребителска кошница е около 7,6 на сто. Пенсиите ще бъдат вдигнати с повече и от малката, и от голямата инфлационна кошница и всъщност хората ще се по-добре с парите в сравнение с юли 2009 година, каза министърът.
Още от статията на „Класа"
„Клошари рекетират фирми за боклук", разкрива от първата си страница „Монитор"
Клошари рекетират фирми за разделно събиране. Бездомниците окупират контейнерите и вземат отпадъците още от ръцете на хората. „Когато им кажа, че това е нередно, те ми отговарят: „Ако платиш 100 лв., днес няма да ти пипаме контейнера", заяви за „Монитор" изпълнителният директор на „Екопак България" Тодор Бургуджиев. Според него дейността на клошарите демотивира хората да изхвърлят разделно, защото виждат, че трудът им да разделят сметта се обезсмисля, тъй като бездомниците търгуват с боклука им.
„Обикалят из парка и събират бирените бутилки от хората по пейките", разказа столичанката София Димитрова. Най-сериозен проблемът с клошарите е именно в София, където има 7287 броя шарени контейнери за сепариран боклук. Бездомниците вземат най-ценните неща от контейнерите - хартия и метали, и ги предават в пунктовете за изкупуване на отпадъци.
От Столична община вече отчитат спад на отпадъците от опаковки. Повече от 2 пъти е намалял металът в жълтите контейнери през първите 6 месеца на годината спрямо същия период на 2011 г. Хартията пък е по-малко с близо 14 000 кг, стъклото - с над 11 000 кг, а пластмасата с 275 000 кг.
С 8 пъти се е увеличило единствено количеството събрано електрическо оборудване, за което бездомниците не могат да получат пари в пунктовете за изкупуване на скрап. Така бизнесът на клошарите пречи не само на фирмите, които не събират достатъчно количество смет, но и на рециклирането на отпадъци в национален мащаб. И докато в големите общини клошарите завземат контейнерите за смет, в малките общини печките на твърдо гориво спъват преработването.
Жителите на малките градове и села горят отпадъците заедно с въглищата, а контейнерите остават празни. От началото на годината „Екопак" е прекратила дейността си в общините Неделино, Мадан, Асеновград и Стражица. „Това, което събирахме в Неделино и Мадан, беше само сгур през зимата и тревни масиви през лятото", обясни Бургуджиев. Фирмите не получават необходимия им отпадък и поради тази причина се отказват да инвестират в съдове за разделно събиране в по-малките общини, обясняват от бранша. В случай че останат и продължат да работят на територията на тези населени места, организациите за оползотворяване са принудени да купуват смет, за да си изпълнят целите - да рециклират половината от всички произведени опаковки. Годишно българските домакинства изхвърлят около 3,5 млн. тона отпадъци, 8% от тях се рециклират, останалите отиват на сметища.
Още от статията на „Монитор"
„Инфлацията стигна 4-годишен връх заради новите цени на тока и газа" е едно от заглавията на първата страница на „Капитал Daily"
Ценовият скок на тока и природния газ видимо е оскъпило и живота на българите. През юли инфлацията е стигнала 3.1% на годишна база, като на месечна повишението е с 1.5%, обяви Националният статистически институт (НСИ).
Това е и рекорд за последните четири години, като за последно инфлацията е била 1.5% на месечна база през октомври 2008 г.
Тези стойности са много по-високи от традиционните за летните месеци. През юни например на месечна база имаше дефлация, а годишната инфлация бе двойно по-ниска - с 1.6%.
Високата инфлация означава обедняване, ако доходите на домакинствата останат без промяна, или ако растат по-бавно, отколкото цените.
Токът вдига останалите цени
Разбивката на НСИ по отделни стокови групи показва, че тя се дължи почти изцяло на по-високите домакински разходи за електроенергия. В потребителската кошница, която НСИ следи, има група "жилища" и в нея се включват цените на тока, водата, парното и други разходи за поддръжка на домовете. Точно цените в тази категория се качват най-сериозно - с 6.3%, докато цените на дрехите падат с 1%, а на храните - с 0.6%.
С 1.5% се покачват и разходите за транспорт, а в групата - "свободно време, развлечения и културен отдих" общото поскъпване е 2.9%.
Допускайки поскъпването на тока и газа да стане през юли, Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) изтегли ценовия шок през топлите месеци, когато хората традиционно харчат малко за отопление, а през есента и зимата, когато разходите на домакинствата действително се повишат с увеличеното потребление, цените няма да се покачват и инфлацията няма да е толкова висока.
Според експерти енергийното потребление заема дял между 10 и 12% в общите потребителски разходи и само поскъпването на потребителски енергоизточници вдига общата инфлация с една десета от покачването на техните цени.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Пускат още играчи при транзита на газа" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „Труд"
Монополът на руските доставчици за пренос на газ по транзитните тръби в България ще падне. Това предвижда проект за договор между оператора на газопреносната мрежа "Булгартрансгаз" и потенциални купувачи на свободни капацитети.
Типовият документ е обявен за обществено обсъждане и по него се приемат предложения до 25 август.
"Булгартрансгаз" ще разпределя капацитетите за транзит на газ по правилото "първи заявил - първи получил". Предимство ще се дава на държавната "Булгаргаз". В момента най-голяма част от капацитетите държи руско-българската компания "Овергаз" (50% собственост на "Газпром"). Затова много промишлени предприятия се оплакаха в Брюксел и през м.г. ЕК започна наказателна процедура срещу България.
Още от статията на „Труд"
"13 милиона лева спестили зърнопроизводители от ДДС измами", разкрива „24 часа"
С 13 милиона лева са ощетили държавата производители и търговци на зърнени култури от Североизточна България. Средствата са от укрит или невнесен ДДС при проверени 69 фирми от началото на годината досега, съобщиха от териториалната дирекция на НАП Варна.
От там уточниха, че започват 137 проверки на обекти за съхраняване и търговия на зърно. Най-много обекти - 78 се проверяват във Варна и областта. В Добрич щателна проверка се извършва в 19 обекта, в Силистра 13, Шумен 10, в Русе 8, в Търговище 5 и 4 обекта се проверяват в Разград.
Данъчните ще бъдат съпровождани от служители на МВР и Националната служба по зърното.
Още от статията на „24 часа"
"Наказанието на живееш в центъра", анализира „Капитал Daily"
Да паркираш колата си в центъра на София се оказва по-скоро наказание за хората, живеещи в тази част на града, отколкото привилегия. Новите правила за паркирането в столицата, които влизат в сила на 1 септември, вкараха тези от жителите на една от двете зони за платено паркиране - синя или зелена, във вихъра на поредния бюрократичен хаос. В общия случай, за да изпълнят изискванията на новата Наредба за организация на движението в Столичната община, живеещите в центъра трябва да подготвят солидна папка от документи и квитанции за платени данъци и такси. Освен с осигуряването на купчина хартия операцията е свързана и с финансови разходи и загуба на време. При това от "привилегията" не могат да се възползват всички живеещи в центъра, а само тези, които са с постоянен адрес в зоната, а това означава, че за всички наематели в централните части въпросът не е решен. Не е помислено и за тези случаи, в които няколко поколения или семейства делят един апартамент (например жилището е собственост на родителите, а колата - на децата. Реално обаче и за другите гаранцията не е 100%, тъй като след подаването на необходимите документи подлежат на одобряване от служителите на общинската фирма "Център за градска мобилност". Всички тези проблеми тази седмица ще родят поредния граждански протест.
Плати и може би ще получиш
И всичко това, за да се сдобият с един документ (т.нар. винетен стикер за паркиране), който не им гарантира, че веднъж предплатили за общинската услуга, ще я получат или ще се наложи повторно да заплащат за нея. Причината е, че стикерът позволява автомобилът да се паркира безплатно само в карето по местоживеене. Ако в този периметър няма свободно място, ще важат условията за съответната зона, т.е. плащане на час.
А става въпрос за немалки суми: ако адресът по местоживеене е в обхвата на новата синя зона, цената на годишната винетка е 150 лв., а на месец - 15 лв. За зелената зона ще се плащат 100 лв. за година или 10 лв. за месец. За втора кола цената се утроява и става съответно 450 лв. и 300 лв. на година.
Ако това не ми харесва
Още с приемането й наредбата събра куп негативи, но с наближаването на датата, в която тя ще започне да се прилага, напрежението започна да ескалира, а броят на хората "против" - да нараства лавинообразно. В резултат се очакват масови протести с блокиране на кръстовища, на които ще станем свидетели още тази седмица. За сряда от 17 часа е насрочен първият, който ще засегне кръстовището при паметника на Патриарх Евтимий. Организатори са гражданската инициатива "Стожер" и фейсбук инициативата "Не на данък паркинг".
Още от статията на „Капитал Daily"
„София надмина мутрите", обобщава „Сега"
От тази есен софиянци ще плащат двойно по-скъпо, за да паркират в центъра на града и пред дома си. По традиция увеличението няма нищо общо с насрещни придобивки за града като изграждане на бленуваните паркинги например, а и липсва финансова обосновка. Идеолозите на поскъпването в ГЕРБ не успяха да обяснят аргументирано нито защо се налага то, нито за какво ще се харчат парите, но пък бяха достатъчно нагли да покажат, че социалната поносимост на цените изобщо не ги интересува. "Увеличението няма за цел да е социално поносимо, а да намали трафика в центъра", бе пределно откровен председателят на транспортната комисия Радослав Тошев (ГЕРБ).
Алибито за намаляване на трафика, неудобството на гражданите и вредните емисии, прикрива дългогодишен рекет, който от тази есен ще се стовари върху бюджета на столичани с нова сила. Освен скъпо паркирането върху изгражданите с парите на данъкоплатците публични площи за пореден път може да се окаже и незаконно. Административният съд вече на няколко пъти отменя отделни разпоредби и цели глави от общинската наредба за организация на движението, а част от новите текстове са още по-абсурдни.
Черешката на тортата в категория "нормативно безсилие" безспорно се пада на отменения през 2009 г. от Върховния административен съд винетен стикер за паркиране по местоживеене в центъра на града. Право на старите винетки имаха живеещите в центъра по постоянен адрес. Незнайно защо общинарите решиха, че занапред от този лукс ще могат да се ползват само собствениците на жилищата. Така с един замах общината обяви живеещите под наем в град, който претендира да е европейска столица, за втора категория хора. Изискванията бяха определени като безумни дори от кмета Фандъкова, а съветници постфактум започнаха да мислят за механизъм по заобикаляне на забраната. "За да може един наемател например да ползва винетен стикер, трябва собственикът на жилището да се откаже от правото на ползване и да го прехвърли на наемателя", обясни общинският съветник Вили Лилков (ДСБ). Това най-вероятно ще става с декларации, които се издават от Центъра за градска мобилност (ЦГМ). Официално в наредбата такива текстове изобщо не съществуват.
Още от статията на „Сега"
"Фирми в отпуск заради спрян ток", четем в „Стандарт"
Офиси и магазини в София излизат в отпуск за ден заради планови прекъсвания на тока, които ЧЕЗ оповести, че ще прави до 29 август. Както "Стандарт" писа, периодично без ток за по 7-8 часа ще остават много сгради както в центъра, така и в периферията на София. Хиляди фризери, климатици и касови апарати ще изгаснат в стотици офиси, магазини и ресторанти в районите "Лозенец", "Средец", "Сердика", "Триадица", "Оборище", "Изгрев", "Възраждане", "Витоша", "Кр. село", "Кр. поляна", "Студентски", "Люлин", "Младост", "Илинден", "Надежда", "Слатина", "Подуяне", "Връбница", "Овча купел", "Кремиковци", "Искър", "Нови Искър", Панчарево и Банкя.
Днес от 8 до 16 ч ще бъде изключен трафопостът "Къпалня Мария Луиза" и без ток ще останат сградите, свързани с него. За същото време шалтерът ще бъде дръпнат и на пет улици в кв. Сеславци. Утре за два часа - от 10 до 12 ч, ще бъде изключен трафопостът на ул. "Асен Златаров" 4. От 8 до 16 часа ще бъдат отрязани други три улици в Сеславци, както и бл. 94, бл. 95 и близката детска кухня в жк "Хаджи Димитър". От 9 до 16 ч без ток ще са жилищата, свързани с трафопост "Дулерови" в Алдомировци.
Пълна информация за всички планови прекъсвания на тока може да се получат от сайта на ЧЕЗ www.cez-rp.bg, както и на телефон 0700 10 010.
Обявените за прекъсване часове ще бъдат спазвани, но при по-ранно приключване на ремонтната дейност токът ще бъде пускан преди обявения час, обясни Божидар Гатев от ЧЕЗ.
Още от статията на „Стандарт"
"Само 4 фирми правят лютеница по стандарт", пише „Монитор"
Само четири български предприятия правят лютеница по браншови стандарт, съобщи за „Монитор" Константин Ламбрев, председател на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци. Това обаче са най-големите компании у нас и според него все още има интерес към производството на лютеница по стандарт. Трудно се налагат стандарти за храни с много високо качество в условията на криза, в момента преобладава потреблението на по-евтини продукти, каза още експертът. В края на миналата година беше приет браншови стандарт, който не позволяваше да се влагат тиквено пюре и консерванти в традиционната българска храна. Тогава 8 компании се наеха да правят висококачествена лютеница, но вече са намалели наполовина.
Заради късното изнасяне на зеленчуците на полето и незапомнените горещини през тази година се очаква по-слаба реколта от чушки и домати, които са основните съставки за производството на хубавата лютеница.
Около 10% от пипера е засегнат от пригор и т. нар. първа ръка не става нито за консервната промишленост, нито за директна продажба, съобщи Георги Василев, секретар на асоциация „Български пипер". Производителите очакват повишение на цените с поне 10%, все още не е започнала активната изкупна кампания.
Консумацията на пипер е намаляла с 30% за последните няколко години, каза още Василев. Свиват се и площите с този зеленчук, като през това лято той се отглежда на около 40 000 дка, докато в предишни години е засаждан върху 170 000 дка.
Все още се снабдяваме с български суровини, но не така стои въпросът с някои български полуфабрикати, уточни Константин Ламбрев.
Налага се внос на доматено пюре от Китай заради минималното производство у нас. Пекин е световен източник на този продукт. Правим импорт също така от Гърция, големи производители на доматени продукти са Италия и Испания. Субсидиите за домати в ЕС отпадат и европейското производство все по-трудно ще се конкурира с китайското - и като цена, и като обеми.
Още от статията на „Монитор"