За половин година „Газпром" посочва трета цена за европейската реализация на газопровода „Южен поток". Този път е 15,5 млрд. евро. Тя е обявена на сайта на енергийния гигант, но в съобщението се уточнява, че в сумата не влизат разходите за проекта, които „Газпром" ще извърши на територията на Русия.
Началникът на департамента за управление на проекти на «Газпром» Леонид Чугунов пояснява, че около 10 млрд. евро ще струва прокарването на газопровода по дъното на Черно море и около 5,5 млрд. евро сухопътното трасе на европейския участък на проекта.
Това, че «Южен поток» може да стане най-скъпата транзитна тръба за пренос на руски газ до Европа, беше известно още преди две години, напомня руският делови ежедневник „Ведомости". През февруари 2009 г. „Газпром" съобщи, че общата дължина на „Южен поток" може да надвиши 3000 км, а разходите за него да превишат 24 млрд. евро. Съотношението обаче беше обратното - за 900-те километра по морското дъно бяха планирани 4 млрд. евро, а за сухопътното трасе (1300 км до Австрия и още 990 км до Гърция) между 15 и 20 млрд евро.
Тогава мощността на газопровода беше за 31-47 млрд. куб. м годишно. През май 2009 г. шефът на „Газпром" Алексей Милер посочи друга значително по-ниска цена: „Капиталните разходи за строителството по морското дъно и за сухопътния участък през транзитните цени ще са около 8,6 млрд. евро".
В корпоративното съобщение на сайта на „Газпром" пише, че към момента се планира дебитът на тръбата да е 63 млрд. куб. метра годишно. Освен това газопроводът ще бъде въвеждан в експлоатация на няколко етапа: проектно-сметната документация ще бъде завършена към септември 2012 г., а строителството на първата част - през декември 2015 г. новата цена е обоснована с по-голямата пропускателна способност, пише на сайта на „Газпром".
Освен това „Газпром" ще изхарчи доста средства и за руската преносна система. За да бъде доставен газ от Северна Русия до входа на тръбата на „Южен поток" до брега на Черно море трябва да бъде достроена или разширена преносна система за около 2500 км, както и 10 компресорни станции, за да се поддържа налягането на природния газ. Разчетите на „Газпром" показват, че до декември 2015 г., когато е предвидено да се пусне «Южен поток», трябва да бъдат изградени 780 км магистрални газопреносни мощности, което означава, че ще са нужни минимум 1 млрд. евро нови инвестиции. Сметките са правени при 1,5-6 млн. евро за километър в зависимост от терена.
Според корпоративното съобщение окончателният маршрут в Европа не еутвърден. „Единственото, което засега може да се каже, че трасето няма да навлезе на територията на Украйна", казва Леонид Чугунов. Предполагаемият маршрут засега е през България - където трябва да излезе тръбата от морето, през Сърбия, Унгария и Словения до Австрия, както и отклонение за Северна Италия. Според Чугунаво ще има и разклонения да Хърватска, Македания, Гърция и и Турция. Не се изключва възможността едно или две отклонения от морското дъно да се насочат към Румъния.
За всеки участък от трасето „Газпром" създава съвместни предприятия със съответната държава. За трасето по дъното на морето е предвидена съвместна фирма с италианската компания Eni. Очаква се към тях да се присъедини и френската EdF. Схемата за финансирането ще бъде същата, каквато е и за „Северен поток" - 70% заемни средства, гарантирани от акционерите, и 30% пари, осигурени от акционерите.
Руските политици никога не са скривали, че „Южен поток" е преди всичко геополитически проект. Той трябва да намали зависимостта на Русия от Украйна и Беларус, през чиито територии в момента преминава голяма част от транзита на руски газ за Европа.
Действащите в момента транзитни мощности според директора на East European Gas Analysis Михаил Корчемкин позволява на „Газпром" да доставя на Европа около 200 млрд. куб. м газ годишно. Новите газопроводи „Северен поток" и „Южен поток" прибавят още около 118 млрд куб. метра. В момента сключените договори на „Газпром" гарантират доставка само на 158 млрд. куб. м годишно до държавите от ЕС за периода 2020-2025 година.
Въпреки това от „Газпром" смятат, че газопроводът „Южен поток" е нужен на Европа, тъй като след 2020 г. търсенето на газ в общността ще се увеличи с 600 млрд. куб. м, а собственият добив ще спадне наполовина, пише на сайта на руската газова компания. Според прогноза на „Газпром" от края на миналата година износът на газ за ЕС може да се увеличи в близките една-две години почти два пъти - от 240 млрд. куб. м до 450 млрд. куб. м годишно.