И балонът с богатата реколта от 5 млн. тона пшеница се спука, както всички обещания, популистки раздавани от сегашното ръководство на министерството на земеделието.

Заради дъждовете прибраните количества може да паднат дори под 4 млн. тона, което няма да бъде заплаха за хлебния баланс, но ще удари финансово земеделците, чиито приходи рязко ще паднат.

Това съобщи зам. председателят на асоциацията на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов, обявявайки междинните резултати от жътвената кампания, цитиран от Farmer.bg.

Докато в Северна България заради дъждовете все още не е прибрано зърното от половината от площите с пшеница, то в Южна България кампанията върви сравнително гладко.

Ожънати са около 60-70% от нивите, като качеството е сравнително добро. В Северна България обаче е прибрана само 20-30% от реколтата и поради продължаващите дъждове машините са затруднени в работата, посочи още Вукодинов. Ако времето остане нестабилно, фермерите не могат да гарантират за доброто качество.
Всичко това ще се отрази негативно върху износа, на който секторът разчита основно през последните години.

Стопаните са притеснени и от спада в цените, който допълнително ще се отрази върху доходите им. Има фермери с добиви от зърно по 600 килограма от декар, но в много райони са прибрани по 300 кг, затова и на този етап не може да се прогнозира каква ще бъде средната себестойност на дка.

Още по-критично е състоянието на посевите при биопроизводителите, които тази година ще приберат два-три пъти по-малко зърно, посочи и председателят на асоциация „Биопродукти" Албена Симеонова.

Пред Farmer.bg тя обяснява, че заради лошото време някои производители изцяло ще бъдат лишени от реколта, но поради нулевата година за сектора, те няма да бъдат компенсирани дори по линия на агроекологичните плащания. Тази година хиляда български биоземеделци няма да получат субсидиране, защото администрацията не се организира навреме и не осигури необходимия ресурс, както това стана в останалите европейски държави, посочи още Симеонова.

Фермерите са ощетени от още едно недоглеждане на администрацията. През 2014 г. производителите няма да получат и националното съфинансиране към единното плащане на площ, което за миналата година беше около 94 стотинки за декар. „Парите не са заложени в бюджета, защото балансът е излязъл на червено заради увеличените държавни помощи и доплащания за тютюнопроизводителите, чиито пари се повиша с 50 на сто", посочи още Вукодинов.

Според браншовиците тази политика на толериране на един подсектор за сметка на друг напълно отговаря на досегашната политика, която цели да разделя и противопоставя земеделските производители. „Не сме срещу колегите си, защото и те се трудят като нас, но въпросът е защо по същия начин не бяха толерирани животновъдите или зеленчукопроизводителите, чиято продукция има много по-голям пазар, а е издравословна", коментира още зърнопроизводителят.