Chaos Group е изцяло българска компания с офиси не само у нас, но и на още няколко места по света. Повече от 15 години тя предлага специализирани и доста специфични софтуерни решения и за цялото това време надали много хора в страната извън нейната структура подозират за съществуването й.
През последните няколко седмици обаче прожекторите са насочени към нейните основатели - Владимир Кайлазов и Петър Митев, а в това няма нищо случайно. Двамата, заедно с екипа, който стои зад тях, успяват да минат през редица успешни проекти - от най-високата сграда в Дубай, през модели на BMW и Porshe, та чак до Холивуд.
Да, вероятно вече имената им са ви познати заради конкретен повод. Този месец Кайлазов беше първият българин, получил най-високото отличие в киноиндустрията. На церемония в Бевърли Хилс на 11 февруари той взе "Оскар" в категория "Научни и инженерни технологии".
"Ние обаче сме фирма, която пише и създава софтуер, не сме компания за филми", каза Митев на събитие в София. И това наистина е така. Chaos Group получи "Оскар" не заради участие в дадена лента, а за цялостен принос в киноиндустрията. И причина за това е нейният продукт V-Ray, който e използван в редица от най-успешните холивудски филми.
Накратко софтуерът на българската компания пресмята и превръща компютърни модели във фотореалистично 3D изображение с нужните светлина, текстура и цвят. Така обяснено надали неспециалист би могъл да си представи точно какво представлява V-Ray.
Затова пък, който е гледал хитовия сериал "Игра на тронове", "Аватар", "Need for Speed", "X-Men: Дни на отминалото бъдеще", "Капитан Америка 2" или "Deadpool", със сигурност е видял как работи той. Софтуерът на V-Ray е ползван в над 160 филма, като за първи път технологията е изпробвана в "Последният самурай".
Но V-Ray не е "забъркан" само в тях. Нищо чудно той да ви "помогнал" при покупката на ново жилище.
"90% от големите архитектурни студия в световен мащаб ползват технологията, както за проектиране на нови сгради, така и за вътрешен дизайн, показва статистиката ни", твърди Митев.
Ако пък не, може би сте виждали поне на снимка или дори на живо Бурдж Халифа. Тогава трябва да знаете, че и в най-високата сграда в Дубай и една от най-високите в света може да бъде открита българската следа на Chaos Group.
Освен в киноиндустрията, дигиталните игри и архитектурните проекти V-Ray намира място и в създаването на дизайна и визията на едни от най-луксозните автомобили в света. В това число влизат Ferrari F430, Audi S8, Porshe Aquarium и BMW 435I.
Въпреки завидните постижения в технологичната сфера и многобройните чуждестранни клиенти, създателите на Chaos Group избират да останат в България и да разработват продуктите си тук. В момента 200 човека работят в офиса им в София.
"Всеки ден през прозореца те гледат не Дубай, а Дружба", шегува се Петър Митев. "Най-силният мотиватор за нас и нашите колеги обаче е да виждаме тези проекти вече напълно готови и създадени с помощта на V-Ray", допълва той.
Освен в столицата компанията има офиси още в Токио, Сеул, Лос Анджелис и Балтимор. През годините на упорита работа от Chaos Group успяват да спечелят доверието дори на най-големите IT корпорации в света. Днес те работят в партньорство с Google, Microsoft, Nvidia, Adobe и Autodesk.
И все пак вероятно хората ще продължат да свързват компанията основно със спечеления "Оскар". От нейното ръководство обаче не смятат да спират дотук.
"Надяваме се след награждаването да привлечем нови клиенти", казва Владимир Койлазов.
"15 години вече работим върху софтуера си и все още има какво да се подобрява при него. Така че тепърва ни предстои още работа", допълва колегата му.
Снимки от проекти на Chaos Group можете да видите в нашата галерия.