През 60-те години на ХХ век полетът между Ню Йорк и Лос Анджелис отнемаше едва пет часа. Този между Ню Йорк и Вашингтон - 45 минути. Днес, за същите полети ще трябва да си отделите над 6 часа и 75 минути, съответно - въпреки че летищата не са се отдалечили едно от друго, пише BBC.
Причината се крие в една практика, за която авиолиниите не искат да знаете, особено ако вземем предвид и ефектът ѝ върху околната среда.
Въпросната практика е авиолиниите просто да лъжат колко време отнема полетът и да си включват закъсненията в официалното нужно време, вместо да подобрят своята дейност.
За пътниците може да изглежда сравнително безвредно - все пак това означава, че дори и да излетите със закъснение, ще бъдете приятно изненадани, че ще стигнете до своята дестинация точно навреме.
Но тази тенденция създава някои проблеми: не просто пътуването ви отнема повече време, създавайки фалшивата илюзия за точност, но и премахва натиска върху авиолиниите да станат по-ефективни. Което означава, че вредните емисии ще продължат да растат.
Разбира се, компаниите знаят, че цените точността. Delta Air Lines, например, полагат неимоверни усилия да са точни - и да могат да ви таксуват по-скъпо.
Но истината е, че закъсненията все още са 30% - колкото и преди години.Една от причините, трябва да признаем, е, че графикът е създаден за перфектни условия, посочва пенсионираният специалист Том Хендрикс. Но във всеки момент времето може да се развали, или да има проблем с въздушния контрол.
venelin-karadzhov
на 29.04.2019 в 22:54:24 #1Вие журналистите защо давате пример постоянно за САЩ??? Защо пишете за пример КИТАЙ,ЕВРОПА,РУСИЯ, защо НЕ ТУРЦИЯ и т.н.