Финансовото богатство на домакинствата продължи да расте трайно и през 2011 г. - с около 13% годишно, достигайки 44.8 млрд. лева, показва редовният тримесечен доклад „Лични активи в България: Финансово богатство и пазар на жилища, първо тримесечие на 2012 г." на независимата изследователска компания Industry Watch.
Свиването на нежилищната задлъжнялост (потребителски и други кредити) доведе до още по-висок растеж на нетното финансово богатство - с около 19% годишно.
Ефективната годишна лихва по депозитите на населението в банки възлиза на 4.1% - значително по-висока от повечето европейски страни, макар че спада с около 1 процентен пункт спрямо най-високите стойности по време на кризата.
В търсене на по-високи лихви домакинствата пренасочват свои спестявания от по-краткосрочните влогове (със срок до 3 месеца) към по-дългосрочните вложения. В резултат на това краткосрочните депозити със срок от 1 ден до 1 месец и от 1 месец до 3 месеца намаляват, съответно с 15% и 24% годишно, докато влоговете с матуритет между 6 и 12 месеца растат с 33% в рамките на година, достигайки 9.2 млрд. лева към края на 2011 г. при 6.9 млрд. лева през 2010 г.
Бързият растеж на по-дългосрочните влогове означава, че домакинствата не планират значително увеличение на потребителските разходи през първата половина на 2012 г. В периода 2008-2011 г. срочните депозити на населението нарастват с 8 млрд. лева - до общо почти 22 млрд. лева към края на 2011 г.
Съвкупното (финансово и жилищно) богатство на домакинствата достига 140 млрд. лева. към края на 2011 г., нараствайки с около 1% в рамките на последните 12 месеца. Основен принос за растежа има увеличението на финансовите активи, докато жилищното богатство продължава да намалява.
Дълговете на домакинствата са основно към банки (91% от домакинския дълг) и в по-малка степен към компании за бързи кредити (8%) и лизингови дружества (1%).
Средните цени на жилищата все още се понижават - до 890 лева на кв.м. през четвъртото тримесечие на 2011 г. от 900 лева на кв.м. през третото. На годишна основа, както и през предходните няколко тримесечия, темпът на понижение на цените на имотите е 6% средно за страната.
От една страна, жилищата стават все по-достъпни за хората със стабилни и нарастващи доходи, но от друга - растежът на жилищното кредитиране се забавя под 1% годишно. Има известно нарастване на пазарната активност, като се увеличава делът на финансирането със собствени спестявания, за сметка на ипотечното финансиране.