Въпреки предишните прогнози и очаквания на експертите от банковия сектор, че периодът на рекордно ниските лихви вече е към своя край, изглежда промяната на тенденцията ще се позабави още малко. Според "УниКредит" те ще продължат да вървят надолу през тази година и поне до средата на следващата.

"Пазарът най-вероятно ще ни отведе до още по-ниски лихви, защото конкуренцията е това, което ще го насочи натам пазара поне през следващата година. Така че няма да е изненада да видим още по-ниски нива при заемите", заяви главният икономист на "УниКредит Булбанк" Кристофор Павлов пред журналисти в рамките на международния форум Euromoney, провеждащ се между 16 и 17 януари във Виена.

Прогнозираното ниво на средната лихва по ипотечните заеми на домакинствата в лева през следващите 12 месеца е 4,5%, а през 2019 година - 4,3%. За сравнение преди 4 години равнището беше двойно по-високо - 7,8 на сто.

Тенденцията ще се запази и при кредитите за корпорациите, като през 2018 година тези в лева може да достигнат средно ниво от 3,8 на сто. По този начин скоро заемите у нас може да станат много по-изгодни, отколкото същите в други страни от региона, като Чехия и Унгария.

Нещо повече - налице е тенденция на по-евтини заеми в лева за сметка на тези във валута.

"Сега най-голямата изненада в исторически аспект е това, че цената на повечето категории на кредита в лева е по-ниска от тези във валута. За нас обяснението на този феномен е, че много голямата ликвидност на финансовия сектор, която се дължи не толкова на слаба монетарна политика на ЕЦБ, колкото на вътрешни фактори. Конкретно тя се дължи на съотношението на тези, които спестяват и на тези, които харчат в България", обясни Павлов.

Колегата му Дан Букша, който е главен икономист на банката за Централна и Източна Европа, също смята, че в рамките на следващите 2 години няма да видим повишаване на лихвите.

"Споделям мнението на моите колеги, че през тази година ЕЦБ ще прекрати т.нар. количествени облекчения за Еврозоната и ще върне лихвите на нулево ниво през 2019 година. Повишаването зависи от инфлацията. Ние прогнозираме, че тази за Еврозоната ще се запази на ниво около 1,5% за 2018-2019 година. Тя обаче ще трябва да достигне 2% до, може би, 2020 година, за да има действия от страна на ЕЦБ", посочи той.

Снимка 334588

Доходността по депозитите може да стане отрицателна

Успоредно с лихвите по кредитите и тези по депозитите ще продължат да падат в следващите 2 години. "При по-висока инфлация, това ще означава още по-отрицателни доходност по спестяванията", смята Кристофор Павлов.

Прогнозата на експертите е, че доходността по депозитите на домакинствата ще бъде на равнище от 0,2%, а на тези на корпорациите още по-ниско - 0,1%.

"В България съотношението кредити депозити е най-ниското в ЦИЕ, също така лихвите у нас бързо се приближават до тези в останалите страни от региона и най-важното е, че това че лихвите в лева вече са по-ниски от тези в евро", обобщи Павлов.

Надува ли се нов имотен балон в България и в региона?

От 2016 година насам се наблюдава осезаемо нарастване на цените на имотите не само в България, но и в цяла Източна и Централна Европа. Това събуди притеснения, че стойността на жилищата може да нарасне прекалено много и да предизвика "надуването" на нов балон. По думите на Дан Букша обаче все още няма поводи за подобни опасения, както у нас, така и за останалите в ЦИЕ.

"Бих казал, че ако има имотен балон в региона, то той е по-скоро на определени места. Може би изключение е Чехия, но за останалите държави не можем да кажем, че има подобен риск. Трябва да обърнем внимание на това каква е причината за повишаването на цените в имотния сектор. До голяма степен то се обяснява със забогатяването на населението, а не с тегленето на заеми. Бих бил притеснен, ако видя, че ипотечните кредити растат с над 10-15% за повече от година. Досега, с изключение на Чехия, не се вижда кредитирането да нараства прекалено", смята експертът.

По неговите думи конкретно в България няма повод за притеснения относно сектора, като до някаква степен причина за това е по-слабият интерес от страна на чужденци към инвестиции в имоти у нас.

"Пазарът в България е много малък и хората, които търсят възможност да живеят в София, са по-малко от тези, насочили се към останалите страни в региона. В това число включвам и тези, които искат да се преместят в градове, като Белград, Букурещ, Прага или Варшава", каза Букша.

Чуждестранни инвеститори готови да купуват български банки

На фона на няколко сделки в банковия сектор, които бяха сключени през миналата година, банковият сектор в България може да очаква допълнителна консолидация в бъдеще. По думите на Дан Букша има интерес от чужбина към закупуването на такива активи у нас.

"Може да се каже, че на пазара в региона има прекалено много играчи. Ако някои от тях не станат нишови банки, не смятам, че финансовите институции с много малки дялове могат да оцелеят, особено в условията на нарастващи разходи", коментира той.

По отношение на това дали България може да очаква допълнителна консолидация на пазара, Букша коментира, че от основно значение за това ще бъде размерът и цената на продавания актив.

"Разговарял съм с представители на няколко фонда, които имат интерес към региона и България е един от пазарите, които са в полезрението им. Не мога да кажа колко са точно, но интерес има не само от Европа, а и от други места", посочи той.