"Демократична България" внесе проект за промяна на Закона за съдебната власт, който предвижда предсрочно прекратяване на мандата на настоящия Висш съдебен съвет (ВСС), промяна на статута му и премахване на кариерните бонуси за членовете на Инспектората към ВСС.
Проектът предвижда предсрочно прекратяване на мандата на настоящия ВСС, а ако законът бъде приет от Народното събрание, новият избор на членове на съвета следва да се проведе в двумесечен срок от влизането в сила на промените. Новият ВСС се смята за образуван, след като бъдат избрани две трети от неговите членове, е записано още в проекта, който предлагат демократите. Това би означавало нов ВСС да бъде сформиран малко преди избора на ново Народно събрание, при положение и което е по-вероятното към момента, не се сформира правителство от третия мандат, връчен в 46-то НС. Председателят на настоящия парламент Ива Митева вече коментира, че към промените трябва да се подходи внимателно.
Законопроектът предвижда още за времето на мандата си изборните членове - съдии, прокурори и следователи, да продължават да осъществяват юридическата си професия при намалена натовареност. Сега по време на мандата си във ВСС членовете му губят качеството си на съдии, прокурори и следователи. Според вносителите няма нужда изкуствена да се разкъсва връзката между качеството на съдия, прокурор и следовател и длъжността на член на ВСС. Отделянето на членовете на ВСС от пряката им работа за пет години, колкото е продължителността на мандата, действа демотивиращо, деквалифицира ги, отчуждава ги от ежедневните проблеми на правораздаването и води до формиране на специфична бюрократична култура, което пречи за ефективното упражняване на правомощията.
"От наложилото се след 2007 г. разбиране за последиците от статуса на ВСС като постоянно действащ по отношение на изборните му членове, свързани с дефиниране на възможността те да продължат да упражняват съответната си юридическа професия и по време на мандата, произтича опасност за независимостта на съдебната власт", се казва в мотивите към законопроекта. Вносителите цитират и решение № 8/15.ІХ.1994 г. на Конституционния съд, според което "Висшият съдебен съвет е постоянно съществуващ и функциониращ орган".
От "Демократична България" предлага и премахването на т.нар. кариерни бонуси за главния инспектор и инспекторите от Инспектората към ВСС (ИВСС). В проекта е записано, че след края на мандата им членовете на ИВСС се възстановяват на заеманата преди избора длъжност. Към момента законът предвижда възможност те да бъдат възстановени на длъжност с една степен по-висока от заеманата преди избора им.
Според вносителите настоящото положение създава привилегия за съответните магистрати, които получават несправедливо преимущество за кариерно израстване спрямо останалите им колеги и то без зависимост от работата им като магистрати.
Припомняме, че през 2020 г. президентът Румен Радев наложи вето на текстовете за кариерните бонуси на магистратите от ВСС. Съветникът на държавния глава по правните въпроси - Иванка Иванова, тогава заяви, че магистратите трябвало да се повишават заради заслуги, а не заради това, че са членове на ВСС.