Закриването на специализираните наказателни структури ще бъде само в интерес на мафията, на хората, които извършват престъпления, а цената ще платят българските граждани и българското общество. Това заяви главният прокурор Иван Гешев на заседанието на Пленума на ВСС.
Той открои като проблем, който ще възникне при подобна мярка, прекратяването на всички съдебни производства и даде пример с делото "Сарафово".
Според него става въпрос за политическа целесъобразност, но не и за законосъобразност.
"Това правосъдие струва 3 млрд. лева, запорирани от лица, по отношение на които са повдигнати обвинения или са внесени в съд. Правосъдието е скъпо мероприятие и трябва да бъде ясно казано на българските граждани, че всички специализирани структури получават различни форми на стимулиране", подчерта обвинител №1 и даде пример с Румъния, където по негови думи има драстична разлика в заплащането и там се получават бонуси за конкретни резултати.
Гешев заяви, че трябва да бъде направен анализ на тези структури в хода на дискусия за ефективността им.
Той напомни, че на практика оценка е била дадена от Европейската комисия в хода на миналогодишния доклад на европейското върховенство на закона в резултат на това, че благодарение на тези структури е било временно преустановено наблюдението по направление на организирана престъпност. Гешев посочи, че ЕК е заявила, че внимателно наблюдава идеите за законодателни промени, въпреки че няма практика да коментира такива, преди те да са влезли в сила.
"Оценката за тези структури е дадена от европейски прокурори от службата за подкрепа на структурните реформи в хода на независимия анализ на структурния функционален модел на българската прокуратура. Много подробно са описани ефикасността и ефективността на тези структури", настоя главният прокурор.
Той бе категоричен, че проблем за българската прокуратура няма, тъй като всички магистрати са несменяеми. По негови думи това, което се случва, е по-скоро тричане на съдии, а не на прокурори.
ВСС дължи реакция и трябва да защити всеки магистрат, независимо дали е съдия, прокурор или съдебен служител, изтъкна Гешев.
Пленумът на Висшия съдебен съвет излезе и с декларация във връзка с внесените в 45-ото Народното събрание проекти и в подкрепа на декларацията на прокурорската колегия на ВСС, приета на 29 април.
В нея се изразява категорична подкрепа към съдиите, прокурорите, следователите и съдебните служители, които се обявиха срещу закриването на специализираните наказателни органи.
"Присъединяваме се към заявеното в декларациите на Прокуратурата на Република България, специализираните съдилища, съсловните магистратски организации и Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет в защита на независимостта на съдебната власт от политическо влияние и нарушаване на конституционно определения принцип за разделение на властите и върховенството на закона", посочва се в декларацията.
ВСС остро се противопоставя на публичния образ на специализираното правосъдие като изпълняващо политически мотивирани поръчки. Също така подчертава, че извънредното правосъдие е създадено с отчитане на препоръките на ЕК по Механизма за сътрудничество и проверка и е доказало своята необходимост и ефективност.
Декларацията се позовава на положителните оценки от докладите на Комисията до ЕП и Съвета на ЕС от 22 октомври 2019 г., 13 ноември 2018 г., 15 ноември 2017 г., 25 януари 2017 г., 28 януари 2015 г. и 18 юли 2012 г.
"Закриването на специализираното наказателно правосъдие в момент на политическа нестабилност и икономическа несигурност за обществото ще блокира съдебната система и ще провокира напрежение сред магистратите и гражданите", заявяват още в декларацията си висшите магистрати и настояват за широк професионален и обществен дебат, който да постави на дневен ред актуалните проблеми, свързани с техните правомощия и функции.
psp_11
на 13.05.2021 в 14:30:23 #1Специализиран съд и прокуратура по наказателни дела има само в България и Украйна. В Румъния специализара прокуратура по наказателни дела - НЯМА. Вскякакви сравнения със специализирани съдилища по трудовоправни, социални и арбитражни въпроси са обикновенна манупулация.