В Апелативния съд на Пловдив започна ново разглеждане на делото срещу Ахмед Муса Ахмед и 12 имами, обвинени в престъпление срещу мира, съобщи БГНЕС. Процесът в Пловдивския апелативен съд започна след като от Върховния касационен съд (ВКС) отмениха решението на друг състав на същата инстанция и го върна за ново разглеждане.
По това дело Ахмед Муса е осъден на 2 години затвор, а имамите - на различни условни присъди и глоби. През юли т.г. Върховният касационен съд отмени присъдите и върна делото за ново разглеждане от апелативните пловдивски магистрати.
Защитата предяви искания за нова експертиза, която да бъде направена от ислямски теолог.
В решението на ВКС антидемократичността на салафизма бе поставена под съмнение в мотивите на съда. Адвокат Илиян Василев, който представлява половината от обвиняемите, но не и Ахмед Муса, поиска и разпит от компетентни лица или във видеовръзка на поданици на Саудитска Арабия - членове на кралското семейство. Същото искане беше предявено и на първото разглеждане на делото, но то не бе удовлетворено.
Адвокат на Ахмед Муса е Ина Лулчева. Адвокат Илиян Василев заяви, че Муса е "пришит" към делото, в което обвиняеми са официално регистрирани имами, чиято дейност се контролира от Главно Мюфтийство. Единствено Ахмед Муса няма теологично образование и е проповядвал в частна джамия в ромската махала на Пазарджик.
Той е в съдебната зала във видимо добро състояние и разположение на духа. Пред 24 часа адвокат Васил Василев, който защитава шестима от подсъдимите имами обясни, че: "Обвиненият за радикален ислям Ахмед Муса е бил протестант, преди да приеме исляма".
Според адвокат Василев, Ахмед Муса нямал нищо общо с другите подсъдими. "А защо е обвързан с тях, питайте ДАНС и прокуратурата", добави защитникът.
В залата той настоя за разпит на 10-ина поданици на Саудитска Арабия, които са свързани с фондация на Кралското семейство и са на високи постове. Обвинението твърди, че 12-те имами, подсъдими по делото са имали контакт с тях. Те обаче, според Василев, са осъществявали напълно легална дейност и са имали официални контакти с главното мюфтийство.
Съдът в Пловдив отложи делото е насрочи следващите заседания за 13 и 20 декември.
Апелативните магистрати назначиха тройна комплексна експертиза, която да установи дали в иззетата литература, ползвана от имамите, има призиви към война.
Експертизата трябва да бъде изготвена от двама тюрколози, трима арабисти със сериозни познания за ислямистките течения ханефизъм, салафизъм и уахабизъм. За целта ще бъдат потърсени вещи лица от Софийския университет и Нов български университет.
Освен това от Министерството на външните работи ще бъде изискана информация за димпломатическите отношения между Саудитска Арабия и България.
Предстоят и още разпити на свидетели.
Призован ще бъде и главният секретар на Главното мюфтийство в страната Ахмед Ахмедов, за да се произнесе относно легитимността на издадената на Ахеюмед Муса служебна карта на ваиз.