Според европейския бизнес повишаването дела на ядрената енергетика ще спомогне за подобряване на конкурентоспособността на енергийно интензивните индустрии в Европа, се казва в позицията на BUSINESSEUROPE - Конфедерация на европейския бизнес по дебата за енергийния пазар на ЕС.

Ефективното разделяне на производството от доставките на енергия е един от ключовите елементи за установяването на отворен и конкурентен вътрешен пазар, който към момента липсва.

Според европейската бизнес конфедерация, приетата от Енергийния съвет генерална цел за достигане на 20-процентен дял на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в общото енергопроизводство на ЕС е практически нереализуема, в сравнение със сегашния 6-процентен дял.

Прогнозата на BUSINESSEUROPE е, че до 2020 г. реалният дял на ВЕИ в европейското енергопроизводство може да достигне най-много до 12 %, т.е. да се удвои, при това, ако се предприеме необходимата хармонизация на законодателството по отношение използването на ВЕИ в производството на ел.енергия.

Специално внимание в своята позиция BUSINESSEUROPE отделя на ядрената енергетика. Според представителите на европейския бизнес сега трябва да се направят първите крачки, за да може до 2030 г. делът на ядрената енергия в електропроизводството да се повиши значително над сегашните 32%.

Базирайки се на промените в климата и енергийната сигурност, от една страна, и икономическите данни, от друга, BUSINESSEUROPE смята, че достигането на дял от 40% трябва да бъде сериозно обмислено.

BUSINESSEUROPE препоръчва да бъде създадена обща европейска рамка, която чрез обмен на информация между страните-членки относно външната енергийна уязвимост, възможен енергиен недостиг и критични инфраструктурни рискове, да спомогне прогнозирането и предварителната реакция при евентуални енергийни проблеми.

„ЕС трябва да създаде и обща стратегия, фокусирана върху енергийната ефективност, проблемите на търговията и трансфера на технологии. На регионално ниво ЕС трябва да осигури пълното изпълнение на Енергийната харта, с цел защита на инвеститорските права, а на двустранно ниво е необходимо да се засили взаимодействието между страните-производители, транзитните страни и страните-потребители, с цел повишаване инвестициите в развитие на енергетиката", се казва още в съобщението на BUSINESSEUROPE.