Няколкостотин работници ще останат без ваучери за храна, тъй като е изчерпана квотата за тази социална придобивка, предупредиха на пресконференция от Асоциация на операторите на ваучери за храна.

Това означава, че около 345 хиляди работници ще останат без талони за храна до 60 лева. Квотата, която правителството е отпуснало за тази година, е 180 млн. лв. и тя беше изчерпана в края на миналата седмица. Даването на нови квоти ще означава поне две седмици чакане, предупреди Ерве Комбал, член на борда на Асоциацията на операторите на ваучери за храна. От финансовото министерство обаче не са склонни да увеличат квотата, защото тези пари не се облагат с данъци.

Всяка година финансовото министерство определя таван за сумата, която работодателите могат да дават на служителите си под формата на ваучери за храна. Сумата от 60 лв на човек за месец, не се облага с данъци и осигуровки - т.е. държавата освобождава от данъци 180 млн. лева (квотата за 2012). Работодателите пък си приспадат стойността на раздадените ваучери от облагаемата печалба. Условието за работодателите при прилагането на ваучерната система е талоните да са допълнение към основната заплата, но не и да се приспадат.

Освен че работниците ще останат без ваучери за храна, липсата им ще понижи и покупателната способност с 16 млн. лв., подчерта Комбал. Според него алтернативата да се компенсира покупателната способност би излязла 20 млн. лв. Ако теглим чертата, приходите от ваучери са по-големи от разходите, уточни Ерве Комбал.

На пресконференцията беше представено проучване на фирмата КС2 във връзка с тежката ситуация на системата за ваучери за храна през 2012 г. в страната. От него става ясно, че положителният нетен ефект за бюджета от предложението за увеличението на квотата до края на годината се изчислява на 724 000 лева. В същото време, ако фирмите сами поемат разходите по издаване на ваучери за храна на служителите си за периода октомври - декември, разходите им ще се увеличат с 19.5 млн. лева.

Според проучването, използването на ваучери създава със 7 на сто по-високо потребление на храна. При други равни условия за 2012 г. това означава около 12.6 млн. лева по-високо потребление и 2.1 млн. лева приход от ДДС за бюджета. От страничните ефекти (чрез семейното преразпределение) 4 млн. лева отиват за храна, а 41 млн. лева за други покупки или спестявания.

„Системата за ваучери за храна е призната в световен мащаб като средство за „изсветляване" на „сивата" икономика, а за България  „избелващият ефект" ще бъде в размер между 15% - 25% от квотата за 2012 г. или 27 - 45 млн. лв.", обясни Арно Мартена, председателя на Асоциация на операторите на ваучери за храна.

Като възможни решения на кризисната ситуация, експертите посочват две алтернативи. Първият вариант е увеличаване на квотата с 68,4 млн. лв. до края на годината, което от своя страна ще доведе до положителен нетен ефект за държавния бюджет в размер на 724 хил. лв. Втората алтернатива е компаниите сами да изготвят краткосрочна политика за компенсиране на намалелия доход на служителите си, която от своя страна обаче може да не бъде достатъчно прозрачна и предвидима.

От Асоциация на операторите на ваучери за храна напомниха, че Националният съвет за тристранно сътрудничество още през март 2010 г. включи ваучерната система и оптимизирането й сред важните антикризисни мерки и я определи като безспорно средство за реално нарастване на доходите на служителите.