Още на 1-ви януари следващата година България ще разполага с половината от обещаните 100 млн. евро от обещаните от ЕС за справяне с младежката безработица. В началото ще се търсят младежите до 24 години без регистрация в Бюрата по труда и такива, които са отпаднали от образователната система. Те ще получават обучение и субсидирана заетост.

Това обясни в интервю за БНР, заместник социалният министър Росица Янкова:

„Към Министерството на младежта и спорта функционират младежки информационни центрове и нашата идея е да използваме техния капацитет и потенциал и бидейки специализирани младежки центрове, те да работят основно с тази група. Първоначално да я издирят, да я мотивират. Опитът в Швеция е, че колегите ходят от врата на врата, за да намерят тези младежи, но разбира се, те разполагат с информация от системата на образованието. Ние вече имаме първите стъпки с подписаното споразумение с МОН и МТСП, на база на което получаваме информация за завършващите и за ранно отпадналите. ... Целта на инициативата е да се подхожда изключително индивидуално. Задължително за всеки младеж ще има индивидуален план за действие и той да е реален.В него трябва да бъде направена оценка на младежа. ...Индивидуалният подход ще има ключова роля, за да може на младежа да му се предостави една или друга услуга."

Агенцията по заетостта трябва да се реформира, беше категорична Янкова и добави, че това е едно от условията, за да се получат средствата за тази програма:

„В тази връзка има направени няколко стъпки, като назначаването на кейс мениджърите, но все още това е недостатъчно. Самата ЕК дава насоки при използването на средствата да бъдат сключени партньорски споразумения със социалните партньори, с работодателски и браншови организации, така че те самите да поемат и да изпълняват услугите, които са характерни за публичните служби по заетост."

Янкова обясни, че има пет критерия, по които всяка държава членка има направено разпределение както на средствата, така и нивото на безработицата.