Поредното проучване на тенденциите за наемане и освобождаване на управленски персонал „Global Snapshot"', проведено от международната консултантска компания Антал Интернешънал, е доказателство за възхода на пазара на труда в България през 2012 година, което напълно съответства на световните нагласи за започналото вече стабилизиране на икономиката.

В  11-я 'Global Snapshot' на Антал Интернешънал участват 17 199 компании в 56 държави по света. С цел да се разпознае обективно тенденцията на пазара относно наемането и освобождаването на управленски персонал, въпросите, които компанията задава са точни, кратки и повтарящи се във всяко поредно проучване - какви ще са промените в управленския състав сега и какви се очаква да бъдат през следващото тримесечие.

Според изследването 62% от българските компании в момента наемат нов ръководен персонал, което е с 14% повече от данните за декември 2011 година. България отбелязва най-високия процент по този показател в Източна Европа и Евразия.

В другите държави, например в Русия, този процент е паднал от 67% в края на 2011 година до 58% в началото на 2012. В Турция тенденцията е аналогична - значителен спад от 74% до 41%. 57% от компаниите в Полша и 49% от тези в Румъния наемат нови управленски кадри.

Процентът компании в България, освобождаващи управленския се персонал в началото на 2012 година, е 37%. Този показател се очаква да остане стабилен през следващите три месеца.

„Лошата новина от 11-тото проучване на Антал е, че показателите, свързани с наемането на управленски персонал в световен мащаб са по-ниски от тези за декември, 2011", казва Изпълнителният директор на Антал Интернешънал, Тони Гуудуин.

Но добрата новина е, че става дума само за 1% разлика. Тези нива се очаква да се запазят през следващото тримесечие, което доказва, че пазарът на квалифицирания труд е вече достатъчно стабилен.

Според консултантите на Антал Интернешънал и мениджърите, участващи в проучването, независимо дали пазарът на труда е динамичен или не, конкуренцията за привличането на  най-талантливите кадри на управленско ниво е жестока. Защо ли? Защото компаниите търсят комбинация от умения -  ефективно управление и развитие на човешките ресурси, точна и ясна комуникация, търговски и предприемачески нюх, иновативност.

Тези качества, за съжаление, се срещат все по-рядко на пазара на труда. А бизнесът днес трябва постоянно да се променя  и адаптира за да се възползва пълноценно от възможностите и предизвикателствата, които кризата предлага. Икономическата ситуация няма да се промени в положителен аспект, затова трябва да се наблегне на развитието на самите таланти.

Според годишно проучване на Price Waterhouse Coopers , липсата на таланти сама по себе си не е проблем. Проблемът идва от липсата на правилните таланти. Това означава, че независимо дали сме в Бангалор, Пекин, Бирмингам или София, вечната 'борба за таланти' може да се превърне в нерешима задача за бизнеса.

Повече детайли за изследването можете да намерите тук:  www.antal.com