В словесните предизборни дуели между президента Барак Обама и претендента Мит Ромни аграрната политика на САЩ или въобще липсва, или й е отредена напълно странична роля.

Ромни поначало е против намесата на държавата в икономиката, Обама поддържа най-вече постоянна темата за офанзива в образованието. Това отбелязва информационната агенция aid, цитирана от farmer.bg.

Освен това според агенцията, когато говорят за икономика, явно и двамата не включват в това понятие и аграрикономиката. Дори в щати, в които земеделието е основен отрасъл, и двамата намират твърде малко време за него в изказванията си - за тях бъдещата аграрна политика сякаш не съществува.

Ромни остава при своя общоикономически подход, че заздравяването на икономиката означава съответно икономиката на населението да бъде в състояние да му позволи да си купува добри хранителни стоки. Чрез укрепването на средното съсловие земеделието ще намери добри пазари. Той е против държавното свръхрегулиране на фермите, което според него прави Обама.

Президентът Обама пък в противовес на това становище говори за успехите по време на президентския му мандат: тук са и рекордите в доходите на фермерите и в аграрния експорт. Освен това президентът се застъпва за укрепване на селските общини, защото те са движеща сила за една „процъфтяваща Америка".