Преди няколко дни в САЩ се проведе „ден на банковите преводи" - инициатива на собственичката на арт галерия в Лос Анжелис Кристен Кристиан. След като Bank of America съобщи за плановете си да взема такса за обслужване на дебитни банкови карти от 5 долара на месец, тя започна кампания във Facebook, призовавайки хората да си прехвърлят парите в кредитни съюзи, пише vedomosti.ru.
В групата се бързо се включиха 60 000 души. Идеята бе подхваната и доразвита от регионални банки и кредитни съюзи, рекламирайки себе си като алтернатива на големите банки.
В края на краищата Bank of America, JPMorgan Chase, Citigroup Wells Fargo се отказаха от намеренията се въвеждат допълнителни те такси за обслужване на банковите карти.
Но само през октомври, 650 000 американци са открили сметки в кредитни съюзи, като за сравнение подобен брой нови клиенти е набран за цялата 2010 година. Сметките на алтернативните финансово-спестовни организации са се попълнили за месеца с 4,5 млрд. долара.
Банките не се безпокоят силно от тази тенденция, тъй като загубените сметки обикновено са малки и не им носят печалби, а обслужването им струва скъпо - 350-450 долара годишно (за сравнение - 170-250 д. за малките банки).
Освен това по сметките на кредитните съюзи са само 8% от застрахованите депозити в САЩ, а 70% - в банките с активи над 10 млрд. долара. И все пак не е за подценяване факта, че броят на клиентите на тези алтернативни финансови организации са 91 млн. американци .- почти една трета от населението на страната.
Банките, в отговор на новата инициатива, се оплакват, че кредитните съюзи отдавна са нарушили дадения им статут - да са заемодатели на хора, за които другите възможности са затворени. И поради това са длъжни да плащат същите данъци, каквито се събират от търговските банки. „Федералните и местните власти страдат от липса на приходи, защо тогава някои от тези кредитни съюзи даже получават субсидии", възмущават се банкери.