Министърът на енергетиката на Руската федерация Александър Новак и колегата му от Гърция Панайотис Лафазанис подписаха меморандум за строителството и експлоатацията на газопровода „Турски поток" на територията на Гърция. Това стана в рамките на провеждащия се Петербургски международен икономически форум, съобщи Интерфакс.

Документът предполага създаването на съвместна компания - оператор "Южноевропейски газопровод", който ще се управлява от двете страни на паритетни начала.

Русия ще окаже съдействие на Гърция при финансирането на проекта, отбеляза Новак при подписването на споразумението. Днес може да бъде утвърдена и пътната карта за реализацията на проекта, каза още министърът.

Гръцкият енергиен министър Лафазанис от своя страна заяви, че правителството е готово да възобнови преговорите по проекта петролопровода "Бургас-Александруполис". "Гърция се стреми да се превърне в енергиен хъб на региона. И нашата цел е всички тръбопроводи и да играят роля за развитието и стабилността на региона. За това Гърция се старае да води многовекторна енергийна политика.

Русия е готова да възобнови преговорите по петролопровода Бургас-Александруполис. Това заяви по-късно пред медии руският министър на енергетиката Александър Новак, цитиран от ТАСС.

"Ще го обсъдим днес, ще имаме среща с министъра на енергетиката на България", каза Новак.

Припомняме, споразумението за строителство на петролопровода "Бургас - Александруполис" бе подписано между Русия, Гърция и България на 15 март 2007 година. Съоръжението трябваше да свърже Бургас с гръцкото пристанище Александруполис на Егейско море и чрез него доставките на петрол да заобиколят натоварените проливи Босфора и Дарданелите.

Планираше се капацитетът на тръбата с дължина 285 км да бъде 35 млн. тона петрол годишно с последващо увеличение до 50 млн. тона. През декември 2011 г. българското правителство обяви решението си да излезе от проекта.

Парламентът на България с мнозинство реши да бъде прекратен междуправителственият договор по проекта.