В следствие на силните емиграционни процеси и бързо растящите икономики на Румъния и България, страните започват да усещат все по-остра нужда от квалифицирана работна ръка.

Безработицата в Румъния пада чувствително през последните няколко години. През 2003 г. тя е 7%, през 2006 г. пада до 5.2%, а днес тя вече е само 4%. В същото време, работните заплати са се увеличавали стабилно през последните 5 години с по над 20% годишно. Данните са на Европейската банка за възстановяване и развитие. При все това, не е трудно да разберем, защо предприемачите в Букурещ се оплакват, че не могат да намерят работници за строителните си обекти.

Според анализатори от UBS, в страните от Източна Европа, Близкия Изток и Африка, ръстът в заплатите на нискоквалифицирания труд е най-голям, тъй като мобилността на кадрите в сектора е най-висока. Работниците в строителството и индустрията най-лесно се преориентират към работа в чужбина ако не получават достатъчно пари в родината си.

Такъв е и случая с Румъния, където заплатите в строителството, туристическия бранш и ресторантьорството растат много по-бързо от тези на учителите и квалифицираните кадри. „Един строител, сервитьор или камериерка много по-лесно си намират работа в богатите европейски държави, отколкото учител по математика", коментират експерти от UBS. "По тази причина работодателите дават мило и драго, за да задържат персонала в обектите си", продължават те.

В Букурещ най-висок прираст на заплащането има в строителството. Там работниците във всички специализации изкарват с 50% повече днес отколкото година по-рано.

Според доклада на ЕБВР, проблемите с прекалено стегнатия пазар на труда, водят началото си много преди датата на присъединяване на България и Румъния към Европейския съюз. Най-голям спад в трудоспособното румънско население се забелязва през 2002 г., когато се въвежда безвизовото пътуване в ЕС. Тогава само за една година е отчетен спад на работната ръка с 12%, като до тогава процентът е намалявал много по-умерено.

Числата за България не са много по-различни. През 2001 г. безработицата у нас е била 19.5%, а в края на миналата година тя слезе до 8.9%. Прогнозите са до края на 2007 г., този показател да се понижи под 8%. Според анализаторите на ЕБВР, единственият начин двете страни да запазят трудовия си ресурс е като предприемат по либерална стратегия за увеличаване на доходите.

„Смятаме, че темпото с което се увеличават заплатите трябва да нарасне чувствително. Емиграцията по естествен път кара работодателите да увеличават заплатите, за да задържат работниците си. Именно мобилността на трудовите ресурси в страните с развиваща се пазарна икономика, е водела до най-бързо покачване на заплащането", коментират икономисти.

В исторически план, работните заплати в Източна Европа са нараствали сравнително бавно. „В страни като Полша например, тази година очакваме увеличение на заплатите с 12 или 13%, което е много по-добре от скромните 2-3% в началото на века", завършва доклада на ЕБВР.